کد خبر: 151533

افزایش قیمت لاستیک و روغن موتور

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: قیمت کالاهایی همانند لاستیک خودرو و روغن موتور در گروه ‌کالاهای اولویت دار قرار دارند و دارای قیمت مصوب هستند که قیمت این دسته کالایی ، تیرماه امسال با حدود 9 درصدافزایش نسبت به سال 93 تعیین شد.
اتاق خبر 24

سید محمد حسین مولاخواه اظهار کرد: در زمینه لاستیک و روغن موتور حدودا ۴ سال افزایش قیمت صورت نگرفت، اما به دلیل افزایش قیمت‌های تمام شده و در جهت حمایت از تولید کنندگان و با توجه به افزایش نرخ ارز و مواد اولیه تولید و بسته بندی و .. این موضوع در کارگروه تنظیم بازار مطرح و افزایش ۹ درصدی مصوب شد.

مدیرکل نظارت بر کالاهای غیر فلزی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه بازرسی‌های متعددی هم از واحد‌های تولیدی برای درج قیمت مصوب انجام می‌شود، افزود: تایر‌های وارداتی سبک و سنگین وارداتی حتما باید درشبکه تعریف شده توزیع شوند و فارغ از اینکه وارد کنندگان از ارز رسمی یا بازارثانویه برای واردات استفاده کرده باشند، مشمول ضوابط قیمت گذاری کالا‌های عمومی وارداتی خواهند بود.

مولاخواه تصریح کرد: غیر از این میزان افزایش قیمت که نرخنامه اش هم درسامانه ۱۲۴ در دسترس است، هیچگونه افزایش قیمتی را نمی‌پذیریم و اگر هم افزایش قیمت غیر معمولی در لایه‌های خرده فروشی و عمده فروشی اتفاق بیفتد تخلف و گران فروشی محسوب و با آن برخورد می‌شود و هم اکنون هم در سطح بازاردر حال اعمال هستیم.

وی یادآور شد: عوامل اجرایی سازمان حمایت بازرسین بازرسین اصناف و سازمان‌های صمت استانی هستند که بر انجام درست قیمت گذاری نظارت می‌کنند.

تاثیرافزایش قیمت مواد اولیه پتروشیمی بر ظروف یکبار مصرف

مولاخواه در ادامه با اشاره به افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف گفت: از آنجا که واحد‌های تولیدی مواد اولیه پتروشیمی را از بورس کالا تهیه می‌کنند و تغییرات قیمتی هم جهانی است و روی قیمت تمام شده تاثیر می‌گذارد این نوع کالا‌ها افزایش حدود ۵۰ درصدی در قیمت‌ها صورت دادند.

وی ادامه داد: قیمت پلی استایرن در بورس برای ظروف یکبارمصرف حدود ۵۰ درصد نسبت به مرداد سال گذشته افزایش قیمت داشته و تاثیرقیمت مواد پتروشیمی در ظروف یکبار مصرف و نایلون حدود ۸۰ درصد است و در نتیجه ظروف یکبارمصرف حدودا ۴۰ درصد افزایش قیمت دارند که افزایش هزینه‌های سایر عوامل تولیدی هم به این هزینه اضافه می‌شود.

مولاخواه افزود: قیمت مواد پتروشیمی بر اساس ارز رسمی حساب می‌شود و هر واحد تولیدی باید بر اساس قیمت خریداری شده مواد اولیه ازبورس نرخ محصولات خود را قیمت گذاری کرده و بر اساس ضوابط سازمان حمایت حداکثر سود مجاز برای واحد تولیدی ۱۷ درصد واحد تولیدی لحاظ شده است و از آنجا که قیمت واحد تولیدی متفاوت و متعدد و بر اساس ظرفیت تولید متفاوت است، هر واحد تولیدی باید بر اساس هزینه‌های تولید واحد مربوطه ضوابط قیمت گذاری سازمان را اعمال کنند و به سازمان‌های صمت استان‌ها اعلام کردیم بر اساس هزینه‌های تولید در هر استان قیمت را اعلام و کنترل کنند.

ظروف یک بار مصرف جزو کالا‌های اعلامی قیمت رسمی سازمان حمایت نیست

وی اضافه کرد: این کالا کالای رقابتی است و با افزایش تقاضا افزایش قیمت اتفاق می‌افتد، اما سازمان حمایت طبق روال سال‌های قبل در ایام عزاداری ماه محرم به شرکت‌های پتروشیمی و انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی ابلاغ و اعلام کرد که عرضه محصولات پتروشیمی را در این ایام بیشتر کنند تا مشکل کمبود مواد پیش نیابد.

مولاخواه یادآور شد: ظروف یک بار مصرف جزو کالا‌های اعلامی قیمت رسمی سازمان حمایت و مشمول قیمت گذاری این سازمان نیست و قیمت آن بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، اما باید ضوابط سازمان رعایت شود و در غیر این صورت با تخلفات برخورد خواهد شد.

منبع: میزان

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.