کد خبر: 150720

اسلام آباد به حمایت از برجام ادامه دهد

جمعی از کارشناسان سیاسی، دیپلمات های پیشین و مقامات ارشد پیشین نظامی پاکستان با اظهار ناخرسندی عمیق از اقدام آمریکا در خروج از برجام، از دولت این کشور خواستند به حمایت خود از توافقنامه هسته ای ایران ادامه دهد.
اتاق خبر 24

 در نشست تخصصی «توافقنامه هسته ای ایران و خروج آمریکا از آن – ظهور تحولات ژئوپلیتیک» که به همت موسسه مطالعات سیاسی و موسسه تحقیقات امور دریایی اسلام آباد برگزار شد، کارشناسان حاضر تحولات منطقه و جهان را پس از خروج آمریکا از برجام مورد بررسی قرار دادند.

سخنرانان، هر کدام با تبیین نتایج زیان بار اقدام دونالد ترامپ در خروج از توافقنامه بین المللی هسته ای ایران موسوم به برجام گفتند:با توجه به حمایت وسیع جهانی از برجام و اینکه این توافق نامه هسته ای در شورای امنیت سازمان ملل نیز به تصویب قدرت های بزرگ رسیده است، اقدام ترامپ باعث شده تا حیثیت این کشور در جهان لکه دار شود.
به گفته کارشناسان پاکستانی پس از پایان جنگ سرد، سیاست آمریکا در راستای اقتدارگرایی ، حفظ تک قطبی و تداوم و تسلط تصمیماتش بر جهان پایه ریزی شد که البته در بیشتر مواقع کشورهای اروپایی حاضر به تبعیت از این نوع نگرش نبودند.
سخنرانان معتقد بودند که سیاست تک محوری از سوی کارگزاران کاخ سفید که به صورت ظهور اختلاف نظرها بر سر نحوه مدیریت پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو- و فرصت های اقتصادی تازه در زمان ریاست جمهوری ترامپ به اوج خود رسیده است، باعث ایحاد شکاف بین آمریکا و اروپا شده است به نحوی که هر یک اهداف خود را به صورت مستقل و در خلاف جهت طرف مقابل دنبال می کنند.
به گفته کارشناسان پاکستانی اختلافات شدید بین آمریکا و اروپا درباره نحوه مدیریت توافقنامه هسته ای ایران نشان داد که زمان اعمال سیاست های تک قطبی در دنیا به سر آمده زیرا که اروپا به شدت با این جریان به مخالف برخاسته است و آن را مغایر منافع ملی خود می دانند.

*** بسیاری از کشورهای عرب دانسته یا نادانسته همراه ترامپ شدند
مدیر مرکز ملی برای تحقیقات سیاست امور دریانوردی در این سمینار گفت: هدف ترامپ از خروج از توافق نامه هسته ای ایران تنها خشنود کردن لابی پرقدرت صهیونیسم در این کشور است.
«بابر بلال» اضافه کرد: ترامپ از این طریق می خواهد با یک تیر دو هدف بزند اول اینکه آمریکا می تواند میلیاردها دلار از طریق فروش جنگ افزارهای نظامی از طریق فعال سازی دوباره کارخانه های اسلحه سازی آمریکایی صهیونیستی درآمد هنگفت حاصل کرده و دوم اینکه جمهوری اسلامی ایران را در منطقه تضعیف کند.
وی گفت:متاسفانه بسیاری از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از اقدام ترامپ در خروج از برجام حمایت می کنند.
به گفته این مقام نیروی دریایی ارتش پاکستان، پس از اقدامات ضد ایرانی و پاکستانی ترامپ، بلوک جدید با مشارکت و همراهی «روسیه، پاکستان، چین، ایران و ترکیه» درحال ظهور است زیرا که منافع ملی همه این کشورها از سوی دولت ترامپ تهدید می شوند.
ژنرال بابر بلال با تشریح ضرورت حمایت از همکاری مشترک ایران و پاکستان در خصوص بنادر چابهار و گوادر گفت: طرح کریدور اقتصادی چین و پاکستان فرصت جدیدی برای رشد و پیشرفت اقتصاد منطقه ای به وجود آورده است، لذا جمهوری اسلامی ایران با پیوستن به این طرح بزرگ باید ایده تشکیل بلوک جدید در منطقه را به حقیقت مبدل سازد.

***ترامپ به زعم خود می خواهد ایران را کنترل کند
سفیر پیشین پاکستان در ایران نیز با بیان پیامدهای منفی اقدام آمریکا در خروج از برجام گفت:هدف آمریکا، کنترل ایران در منطقه است آنها با این اقدام می خواهند همانند دیگر کشورهای منطقه، ایران را نیز در اختیار بگیرند اما تاریخ این کشور نشان می دهد که آنها برابر آمریکا مقاومت خواهند کرد.
«خالد محمود» که ریاست موسسه مطالعات راهبردی اسلام آباد را نیز بر عهده دارد، با تشریح اختلافات عمیق بین ایران و عربستان سعودی افزود: دولت پاکستان باید با ایجاد توازن در روابط با جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی از هر نوع تلاش برای حمایت بیشتر از یکی از این دو کشور اسلامی خودداری کند زیرا که این اقدام می تواند نتایج منفی برای پاکستان و منطقه داشته باشد.
«تجمل الطاف»یک دیپلمات ارشد بازنشسته پاکستان نیز در ادامه این نشست، با انتقاد از سیاست تفرقه افکنانه ترامپ در جهان اسلام گفت: رئیس جمهوری آمریکا با سیاست های مناقشه برانگیز خود، نظم جهانی را بر هم زده است.
«خالد اقبال» از مقامات پیشین نیروی دریایی ارتش پاکستان نیز به فرصت های تازه به وجود آمده بین ایران و پاکستان تحت رهبری عمران خان اشاره کرد و گفت:آینده روشنی در روابط درهمه حوزه ها بین دو کشور همسایه و برادر وجود دارد .
دکتر «اظهر احمد» کارشناس امور منطقه ای نیز با انتقاد از سیاست استکباری آمریکا گفت: آمریکا برای حفظ شرایط تک قطبی خود در جهان، روسیه و چین را رقیب سرسخت برای خود قلمداد می کند، لذا می خواهد هر طور شده این دو کشور را مهار کند.
وی با بیان برخورد منافع آمریکا با روسیه چین و اتحادیه اروپا گفت:جنگ اقتصادی بین آمریکا و دیگر قدرت های جهان برای کسب درآمد بیشتر و خروج از شرایط موجود آغاز شده است .
این تحلیل گران و کارشناسان پاکستانی در نتیجه گیری سخنان خود تصریح کردند: هر چند پس از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران، شرایط برای این کشور سخت تر از قبل شده است اما مردم و دولت این کشور طی 40 سال گذشته ثابت کرده اند که می توانند راهی برای برون رفت از این مشکلات پیدا کرده و با اقتدار بیشتر علیه سیاست های سلطه جویانه آمریکا بایستند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.