کد خبر: 150672

لبخند مهر، بسته به مهر شما

"جشن عاطفه‌ها" رویدادی است که همه ساله در نیمه دوم شهریورماه و در آستانه بازگشایی مدارس، با هدف کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان نیازمند و گسترش فرهنگ انفاق، احسان و دستگیری از نیازمندان در سراسر کشور برای جمع‌آوری کمک‌ها و هدایای مردمی و سپس توزیع آنها در بین دانش‌آموزان نیازمند در کل کشور اجرا می‌شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

"جشن عاطفه‌ها" رویدادی است که همه ساله در نیمه دوم شهریورماه و در آستانه بازگشایی مدارس، با هدف کمک به ادامه تحصیل دانش‌آموزان نیازمند و گسترش فرهنگ انفاق، احسان و دستگیری از نیازمندان در سراسر کشور برای جمع‌آوری کمک‌ها و هدایای مردمی و سپس توزیع آنها در بین دانش‌آموزان نیازمند در کل کشور اجرا می‌شود.

بر همین اساس امدادگران با هدف به اجابت رساندن حس همدلی بی‌نظیر مردم، مسئولیت به انجام رساندن وظیفه جمع‌آوری و توزیع هر چه سریع تر هدایای مردم نیکوکار را در میان دانش‌آموزان نیازمند به نحوی که همه فرزندان این مرز و بوم در مسیر تعلیم و تربیت قرار گیرند و موجبات رشد و شکوفایی استعدادهای بالقوه نسل نو بیش از پیش فراهم گردد، بر عهده دارند.

رویداد "جشن عاطفه‌ها"  با همکاری سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارت آموزش و پرورش توسط کمیته امداد امام(ره) در سراسر کشور اجرا می‌شود.

جشنی برای به نمایش گذاشتن مهربانی و انسان دوستی، در ماه مهربان مهر، جشنی که یادآور مراسم گلریزان در زورخانه‌ها و پهلوانی‌های قدیم است و نوع دوستی که مسلمانان به آن شهرت دارند را معنا می‌کند.

اما با گذشتن چندین سال از برگزاری این جشن زیبا و دعوت مردم به نیکوکاری، به نظر می‌رسد استقبال‌ها مانند سابق پرشور نیست.

اگر ۵ سال گذشته روز جشن عاطفه‌ها در میادین اصلی، مساجد مرجع و حتی سر چهارراه‌ها پر بود از مردم مشتاق، پایگاه‌ها پر بود از بسته‌های کادو پیچ شده و صندوق‌های شیشه‌ای پر از هدایای نقدی، اگر در آن سال‌ها هنرمندان و ورزشکاران زیادی داوطلبانه در این جشن نیکو شرکت می‌کردند، در سال‌های اخیر، با نگاهی به خیابان‌های تهران در روز جشن عاطفه‌ها به خوبی می‌توان تفاوت با سال‌های گذشته را احساس کرد.

امروزه در عصر اطلاعات و اینترنت، تعامل و گفتگو حرف اول را می‌زند حتی در نیکوکاری. وجود «ان جی او»‌ها و انجمن‌های خصوصی برای نیکوکاری که امروز به لطف اینترنت با تاسیس یک سایت به راحتی می‌توانند عضو گیری کنند و کمک‌ها را به صورت مجازی دریافت کنند، شور و اشتیاق در جامعه را برای شرکت در جشن‌های اینچنینی کم کرده است و به نظر می‌رسد، کمیته امداد نیازمند تجدید نظر در نحوه اجرای جشن عاطفه‌ها است و بهتر آن است که از ظرفیت‌های انجمن‌های خصوصی و «ان جی او»‌ها و با تقسیم کار با این تشکل ها برای برگزاری بهتر این جشن ها استفاده کند.

همه ساله مردم ایران در جشنی به نام "عاطفه‌ها" شرکت می‌کنند و در حد توان خود به دانش آموزان و دانشجویان نیازمند کمک می‌کنند. دانش آموزانی که بسیاری از آنها آینده روشنی دارند و با این حمایت‌ها و بدون شناخته شدن می‌توانند با خیالی آسوده‌تر به ادامه تحصیل بپردازند.

 

 

جشن عاطفه ها امسال سه مرحله ایست

مدیرکل هماهنگی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد با اشاره به برگزاری سه مرحله‌ای جشن عاطفه‌ها در سال جاری، گفت: امسال جمع آوری کمک‌های مردمی در این جشن بیشتر از طریق پرداخت‌های الکترونیکی است.

ابوالقاسم رستگار، مدیرکل هماهنگی امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد درباره «برگزاری جشن عاطفه‌ها»، اظهار داشت: جشن عاطفه‌ها برنامه‌ای دو سه ماهه است. در گذشته این جشن در نیمه دوم شهریور و در یک روز برگزار می‌شد، اما برای اینکه از ظرفیت مردمی بیشتر استفاده کنیم کمک به نیازمندان و برگزاری جشن را دو مرحله‌ای کرده‌ایم.

وی ادامه داد: مرحله اول ۱۵ شهریور ماه برگزار می‌شود و پایگاه‌هایی در مراکز اصلی شهر‌ها ایجاد می‌شوند، اما کار اصلی کمک مردم به نیازمندان از روش‌های مختلف الکترونیکی انجام می‌شود؛ ضمن اینکه ۱۶ شهریور نیز در مصلا‌های نماز جمعه سراسر کشور، پایگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی و شرکت در جشن عاطفه‌ها ایجاد می‌شود.

مدیرکل امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد افزود: افرادی که قصد پرداخت پول را دارند می‌توانند با شماره *۸۸۷۷*۱# از طریق آسان پرداخت وارد شوند یا از طریق مراجعه به سایت کمیته امداد مبالغ خود را واریز کنند.

رستگار تصریح کرد: اپلیکیشن «بله»، «بام» و «سکه»، دستگاه‌های ATM در سطح معابر و شماره ۰۹۶۸۸۷۷ راه‌های مختلف پرداخت کمک‌های مردمی و شرکت در جشن عاطفه‌هاست.

وی متذکر شد: ۱۱ مهر ماه با هماهنگی که با سازمان دانش‌آموزی انجام شده است جشن عاطفه‌ها در مدارس برگزار می‌شود که این مراسم به صورت نمادین در یکی از مدارس شهر تهران با حضور مسئولان آموزش و پرورش و کمیته امداد برگزار خواهد شد.

مدیرکل امور اجرایی مشارکت‌های مردمی کمیته امداد یادآور شد:در این جشن پاکت‌هایی همراه با یک نامه به دانش‌آموزان داده می‌شود تا این نامه‌ها را به والدین خود بدهند و کمک‌های جمع‌آوری شده بین دانش‌آموزان بی‌بضاعت هر مدرسه توزیع می‌شود.

رستگار بیان داشت: برخی مدارس که دانش‌آموز نیازمندی ندارند به عنوان مدرسه معین برای جمع‌آوری کمک به مدارس دیگر تعیین می‌شوند و کمک‌های جمع‌آوری شده از این طریق به مدارس نیازمند اهدا می‌شود.

وی با اشاره به میزان کمک‌های جمع‌آوری شده در جشن عاطفه‌های سال گذشته، خاطرنشان کرد:‌در سال گذشته در جشن عاطفه‌ها ۸۲ میلیارد تومان پول جمع‌آوری شد که ۱۸ میلیارد تومان آن را دانش‌آموزان پرداخت کردند.

 

 

روش‌های مشارکت در جشن عاطفه‌ها

مهدی بلوکات با اشاره به اینکه نخستین مراسم جشن عاطفه‌ها در سال ۱۳۷۴ برگزار شد گفت: در سال‌های گذشته کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم از طریق پایگاه‌های کمیته امداد جمع‌آوری می‌شد اما در سال‌های اخیر این پایگاه‌ها محدودشده است و تمرکز بر جمع‌آوری کمک‌های مردمی به روش‌های نوین الکترونیک و غیرحضوری است.

وی ادامه داد: بر این اساس نیکوکاران می‌توان کد#۱*۸۸۷۷*، نصب اپلیکیشن سنا، مراجعه به سایت  emdad.ir، تماس با شماره تلفن نیکوکاری ۰۹۶۸۸۷۷ یا از طریق ATM ها سراسر کشور در جشن عاطفه‌های امسال مشارکت کنند.

بلوکات با اعلام اینکه ۳۰ درصد از هزینه‌های تحصیل دانش‌آموزان نیازمند در سال ۹۶ از طریق مشارکت‌های مردمی تأمین‌شده است افزود: در این زمینه سال گذشته بیش از ۸۰ میلیارد تومان از محل مشارکت مردمی در جشن عاطفه جمع‌آوری شد که از این مبلغ ۱۸ میلیارد تومان مربوط به کمک‌های دانش‌آموزان و اولیای آن‌ها بود. این رقم نشان‌دهنده افزایش حس مسئولیت اجتماعی در بین افراد جامعه است.

وی با اشاره به ارتباطات کمیته امداد با خیران و بنگاه‌های کلان اقتصادی، دو ماه پیش از برگزاری جشن عاطفه‌ها گفت: باهم افزایی انجام‌شده امیدوار هستیم هیچ دانش‌آموز نیازمندی ابتدای سال تحصیلی بدون کیف، کفش، پوشاک و لوازم‌التحریر نماند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.