کد خبر: 149870

لشکر کشی آمریکا در حمایت از تروریست ها

روند تحولات و حوادث استان ادلب در سوریه با شتاب به پیش می رود و دمشق و متحدانش آماده حمله به تروریستها هستند و آمریکا تمام تلاش خود را میکند تا از راهی مانع این فتح عظیم شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روند تحولات و حوادث استان ادلب در سوریه با شتاب به پیش می رود و دمشق و متحدانش آماده حمله به تروریستها هستند. ارتش سوریه طی روزها و هفته های اخیر نیروها و تجهیزات گسترده ای را در اطراف ادلب مستقر کرده است. از طرفی سه کشور غربی آمریکا، فرانسه و انگلیس تهدید به حمله نظامی به سوریه کرده اند و بهانه آنها نیز بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی دمشق است در حالی که این موضوع بنا به گفته برخی تحلیل گران به مثابه چراغ سبزی به گروههای تروریستی در ادلب برای به راه انداختن سناریوی شیمیایی است تا غربی ها وارد عمل شوند و حمله گسترده ای به سوریه انجام دهند.

پوستر ادلب

 این در حالی است که یک منبع عالی رتبه دیپلماتیک از موافقت ترکیه با عملیات چند مرحله ای در ادلب و شمارش معکوس برای شروع آن ضد تروریستها خبر داد.

 یک منبع دپیماتیک عالی رتبه به رای الیوم اعلام کرد: توافق برای شروع عملیات ضد تروریستها در ادلب سوریه پس از موافقت ترکیه با عملیات نظامی که چند مرحله ای خواهد بود، حاصل شده است.

این منبع بیان کرد: مرحله اول از حومه لاذقیه و جسرالشغور و سراقب تا سهل الغاب در حومه حماه خواهد بود. به گفته این منبع؛ روسیه امروز از آنکارا خواسته که موضع خود را سریعا مشخص کند زیرا زمان با توجه به ادامه لشکرکشی آمریکا به منطقه به نفع کسی نیست.

منبع عالی رتبه دیپلماتیک گفت: ترکیه به روسها اعلام کرده است که هیئت تحریر الشام موافق انحلال خود است و درخواست مهلت اندک برای آن کرده است. این منبع به واکنش روسیه در این باره اشاره ای نکرد اما تاکید کرد: ترکیه با ترتیبات مربوط به غیرنظامیان آواره از ادلب موافقت کرده است.

به گفته این منبع؛ واحدهای نظامی دستورات لازم برای نبرد ادلب را دریافت خواهند کرد.

در این میان برخی تحلیلگران بر این باورند که در صورتی که هیئت تحریرالشام منحل شود دیگر نیازی به عملیات نظامی در ادلب نیست و این را مطرح کرده اند که ترکیه از روسیه خواسته است که تا چهارم سپتامبر آینده به آنکارا فرصت دهد تا هیئت تحریر الشام(همان جبهه النصره) را قانع کند تا خود را منحل کند و در دیگر گروههای مسلح ادغام کند. با این حساب هیئت تحریر الشام خود را در برابر دو گزینه خواهد دید اینکه به درگیری با دیگر گروههای مسلح روی آورد یا خود را منحل کند و به دیگر گروههای مسلح ملحق شود.

«زکریا ملاحفج» از معارضان سوری به الجزیره گفت: «احتمال می دهیم که تحریر الشام خود را در نتیجه فشارها منحل کند زیرا با فشار ترکیه و مردم ادلب روبرو است. اما اگر روسها و نظام سوریه به ادلب حمله کنند درهای جهنم در منطقه گشوده خواهد شد زیرا همه مخالفان آشتی با نظام سوریه در ادلب و حومه آن جمع شده اند».

این در حالی است که عماد الدین مجاد سخنگوی هیئت تحریر الشام هرگونه قصدی برای انحلال هیئت تحریر الشام را تکذیب کرد و آنها را شایعات بی اساس دانست. اما موضع گیری هایی که درباره ادلب از سوی مقامات سوریه، روسیه و استفان دیمیستورا طی روزهای گذشته بیان شده به خوبی گواه شرایط حساس شمال سوریه است.

در نشست خبری روز پنجشنبه سی ام آگوست ۲۰۱۸ ولید المعلم وزیر خارجه سوریه با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه؛ وزیر سوری اعلام کرد که دمشق به ادلب حمله خواهد کرد و وزیر روسی نیز به غرب درباره هر گونه ماجراجویی و حمله و دخالت هشدار داد.

در همین اثنا استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل در امور  سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی سخنانی را بر زبان آورد که کمتر از او شنیده شده بود؛ او گفت که تعداد عناصر جبهه النصره در ادلب به حدود ۱۰ هزار نفر می رسد که همگی تروریست هستند و باید آنها را شکست داد.

 

 

دو نکته مهم سخنان دی میستورا درباره  

از سخنان فرستاده سازمان ملل در امور سوریه دو نکته مهم را می توان برداشت کرد که باید برای هرگونه ارزیابی اوضاع شهر ادلب به آن توجه داشت:

نکته اول این است که تروریست خواندن جبهه النصره و اینکه آنها مستحق شکست هستند، به معنای صدور حکم نابودی آنها و یا نشان دادن چراغ سبز بین المللی برای از بین بردن تروریست ها و مستثنا کردن آنها از هر گونه راه حلی برای حل و فصل اوضاع شهر ادلب است. پیشنهاد خارج کردن غیر نظامیان از این شهر نیز به معنای محاصره تروریست ها به عنوان مقدمه ای برای نابودی آنها و همانند همان بلایی است که سر تروریست های داعش در دو شهر موصل و رقه آمد.

 

نکته دوم، اینکه سخنان دی میستورا درباره اینکه تنها نظام سوریه و جبهه النصره توانایی ساخت و استفاده از سلاح شیمایی را دارند، در واقع به معنای این است که تنها نظام سوریه نیست که می تواند چنین سلاحی را تولید و استفاده کند. گویا او دیدگاه روسیه را در خصوص ادلب ترجیح داده است که اعلام کرده بود این احتمال وجود دارد مخالفان مسلح سوری و شاید هم جبهه النصره اقدام به استفاده از این سلاح ها کرده و دولت سوریه را به انجام آن متهم کنند؛ امری که تجاوز سه گانه آمریکا و انگلیس و فرانسه به شهر ادلب را توجیه می کند و وضعیت این کشور را بحرانی تر می گرداند.

 

 

عزم راسخ سوریه برای جنگ با تروریسم در ادلب

یک منبع در وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد مبارزه با تروریسم و به ویژه تروریست‌های داعش و جبهة‌النصره و وابستگانشان مأموریت اصلی دولت سوریه است و جنگ با باقی‌مانده تروریست‌ها در ادلب واجب و حتمی است.

این منبع با بیان اینکه جنگ با تروریسم در ادلب یقیناً رخ خواهد داد، افزود: «دولت سوریه و متحدانش اهتمام ویژه‌ای به مبارزه با تروریسم، به ویژه تروریست‌های داعش و جبهة‌النصره و وابستگانشان دارند و این مأموریت در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره مبارزه با تروریسم انجام می‌شود.»

وی تصریح کرد: «ارتش سوریه و متحدانش موفقیت‌های خود را در زمینه جنگ با تروریسم اثبات کرده‌اند و این را از ندای میلیون‌ها سوری که می‌گویند از شر داعش خلاص شده‌اند می‌توان فهمید.»

 

 

ترس فاحش تروریست ها از حمله قریب الوقوع

به گزارش النشره، منابع سوری اعلام کردند که تروریستها در استان ادلب در شمال غرب سوریه دو پل را در نزدیکی مواضع خود به منظور ایجاد مانع در برابر پیشروی نیروهای سوریه در صورت شروع عملیات بازپس گیری استان ادلب منفجر کردند. این دو پل در استان حماه نزدیک به ادلب قرار داشتند و اراضی تحت سیطره معارضان را به مناطق تحت تسلط دولت سوریه مرتبط می کرد.

این منابع بیان کردند: تروریستها به این دلیل این دو پل را منجر کردند که تانک ها و ادوات دولت سوریه را در نزدیکی این منطقه رصد کردند. این پلها از جمله پل های اصلی هستند اما دو پل دیگر در منطقه سهل الغاب در حومه شمال غربی حماه وجود دارد.

 

 

هشدار آمریکا نسبت به عواقب حمله سوریه به ادلب

وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از اعلام خبر ارائه اسناد برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در سوریه برای مشروع جلوه دادن حمله‌ای مجدد به سوریه، روس‌ها را به حمایت از تجاوزگری به ادلب متهم کرد.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا ساعتی پس از اعلام خبر ارائه اسناد حمله شیمیایی برنامه‌ریزی‌شده سوریه به سازمان ملل توسط «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه، مسکو را به بهانه حمایت از حمله به تروریست‌های ادلب سرزنش کرد.

مسکو که از چند روز قبل در خصوص شکل‌گیری یک حمله شیمیایی جعلی با هدف توجیه تجاوز مجدد نظامی به سوریه هشدار داده بود، امروز اسناد خود را نیز در این زمینه به سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی ارائه کرد.

واشنگتن و متحدانش تاکنون دو بار (در فروردین 1396 و فروردین 1397) به همین بهانه تعدادی موشک کروز به سوی مواضعی در سوریه پرتاب کرده‌اند.

پامپئو در ادامه این تقلا برای جلوگیری از حمله ارتش سوریه به مواضع تروریست‌های تحت حمایت آمریکا و ترکیه در ادلب، امروز جمعه در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «سرگئی لاوروف از حمله روسیه و سوریه به ادلب دفاع می‌کند. روسیه و (بشار) اسد (رئیس‌جمهور سوریه) توافق کرده بودند که اجازه چنین کاری به کسی ندهند. ایالات متحده این اقدام را به عنوان افزایش تنش در مناقشه‌ای که از قبل هم ماجرایی خطرناک بود، قلمداد می‌کند.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه نوشته که کشورش این حمله را یک تجاوزگری محسوب خواهد کرد.

 

 

دلایل احتمال حمله آمریکا به سوریه

مهدی محمدی در صفحه اینستاگرام خود از احتمال حمله آمریکا به سوریه و دلایل آن نوشت:

این احتمال جدی است که ظرف روزهای آینده امریکا یک حمله نظامی علیه سوریه انجام بدهد. علت های این امر چنین است:

یکم- پس از محکومیت پال منافورت و مایکل کوهن بحران داخلی ترامپ جدی شده و او مطابق سنت کلاسیک جمهوری خواهان برای کاهش فشار داخلی به یک شلوغکاری در خارج از مرزها نیاز دارد.

دوم- از حدود ۶ ماه قبل امریکا به سمت این ذهنیت راهبردی گرایش پیدا کرده که هرگاه در سوریه موازنه به سود نظام به هم خورد، در چارچوب راهبرد ‘موازنه فراساحل’ با یک حمله محدود مجددا مسلحین را تقویت کرده و صحنه را بالانس کند. اکنون وضعیت برای مسلحین بسیار فاجعه بارتر از یک عدم توازن تاکتیکی است و تدارکات آغاز عملیات ادلب نه فقط عدم موازنه بلکه محو کامل آنها از خاک سوریه را نوید می دهد. بنابراین از منظر موازنه قوا هم که بنگریم امکان مداخله نظامی امریکا تقویت شده.

سوم-دلیل سوم پاکسازی کامل جبهه جنوبی و ناکام ماندن کامل مذاکرات با روسها برای تعدیل حضور ایران در سوریه است. روسها صراحتا به امریکا و اسراییل گفته اند نه می خواهند و نه می توانند حضور ایران در سوریه را محدود کنند. از این منظر اصرار اسراییل بر این است که امریکا بقای اسد را مشروط به عدم الحاق سوریه به محور مقاومت ضد اسراییلی کند. امریکا از طریق استفاده نمایشی از گزینه نظامی احتمالا درصدد اثرگذاری روی اسد است تا در تبدیل جبهه جنوبی به زیرساخت جدید مقاومت علیه اسراییل احتیاط کند.

چهارم-چهارمین علت طرح ریزی جدی امریکا برای استقرار مستقیم یا نیابتی در جبهه شرقی و بستن کریدور عراق-سوریه است که عملا اتصال زمینی اجزاء محور مقاومت را کامل می کند.

با این حال هر نوع عملیات علیه سوریه صرفا نمایشی و فاقد اثر راهبردی خواهد بود و اگر اهداف ایرانی یا روس مورد حمله قرار گیرند امریکا مستقیما و به سختی هزینه خواهد پرداخت. اسراییل هم که صحنه گردان این بازی است باید تثبیت ارتش پهپادی-چریکی-موشکی مقاومت در مرز سرزمین های اشغالی را از همین حالا قطعی بداند.

 

 

به هرگونه تجاوز آمریکا واکنش نشان می‌دهیم

به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،  ولید المعلم وزیر خارجه سوریه که به روسیه سفر کرده است ضمن ابراز خرسندی از نتایج مذکراتش با مقامات روس این مذاکرات را در دو عرصه سیاسی و اقتصادی مثمرثمر و سازنده توصیف کرد.

وی افزود: روسیه قصد دارد که از تلاش‌های نیروهای مسلح سوریه در مبارزه با تروریسم و پایان دادن به آخرین مرحله از بحران کمک کند و این در حالی است که غرب به رهبری آمریکا برای مانع‌تراشی در برابر این تلاش‌ها و حمایت از گروه تروریستی النصره تلاش می‌کند همانگونه که غرب قبلا نیز برای حمایت از گروه تروریستی داعش به منظور طولانی کردن بحران و تسلط بر منطقه شرق فرات تلاش می‌کرد.

وزیر خارجه سوریه با اشاره به هشدارهای روسیه به غرب مبنی بر عدم بازی با آتش گفت: همه آنچه واشنگتن انجام می‌دهد غیرقانونی و خارج از چارچوب شورای امنیت است و بنابراین ما همانند دفعات قبل با قدرت به هرگونه تجاوز احتمالی آمریکا واکنش نشان خواهیم داد.

وی درباره مذاکراتش با "یوری بوریسوف" معاون نخست‌وزیر روسیه و رئیس طرف روسی در کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی سوریه و روسیه گفت: دولت روسیه از بزرگترین شرکت‌های روسی خواسته است که به صورت گسترده در نمایشگاه بین‌المللی دمشق مشارکت کنند. مذاکراتی که امروز با بوریسوف انجام دادم بر محور همکاری استراتژیک بین دو کشور در ابعاد اقتصادی آن متمرکز بود و روسیه قصد دارد که در برنامه‌های بازسازی سوریه و اداره چرخ تولید در سوریه مشارکت کند.

المعلم دور روز پیش در سفری رسمی وارد مسکو شد و با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار و گفت‌وگو کرد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.