کد خبر: 149808

سقوط پهپاد پیشرفته سعودی در «جیزان»

پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، شب گذشته موفق شد، یک فروند پهپاد پیشرفته ائتلاف سعودی را در «جیزان» هدف قرار دهد و آن را سرنگون سازد.
اتاق خبر 24

پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن شب گذشته موفق شد، یک پهپادپیشرفته متعلق به ائتلاف سعودی را در «جیزان» سرنگون کند.

یک منبع آگاه نظامی در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه «المسیرة» اعلام کرد که پهپاد از نوع «CH-4» ساخت چین، متعلق به نیروی ائتلاف سعودی در گذرگاه مرزی «الطوال» در جیزان، هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

پدافند هوایی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ماه جاری میلادی موفق شده‌اند که در جبهه‌های مختلف، 4 پهپاد ائتلاف سعودی را سرنگون کنند.

چهارمین سری از پهپادهای شرکت علم و فناوری هوافضای کشور چین، پهپاد CH-4 است که شباهت بسیاری هم به پهپاد آمریکایی MQ-9 Reaper دارد. سری پهپادهای CH-4 با هدف انجام ماموریت‌هایی بر روی خشکی و یا دریا در ارتفاعات بالا طراحی و ساخته شدند. تاکنون تعدادی از این پهپادها به کشورهای مصر، عربستان سعودی و عراق صادر شده است .

طول دهانه بال این پهپاد، ۱۸ متر بوده و حداکثر جرم برخاستی آن ۱۳۵۰ کیلوگرم است. پهپادهای CH-4 در دو مدل موجود هستند. یکی پهپاد فقط نظارتی CH-4A و دیگری پهپاد نظارتی و مسلح CH-4B. پهپاد CH-4A می‌تواند تا ۳۰ ساعت معادل ۵۰۰۰ کیلومتر و بر اساس تخمین‌های دیگر تا ۴۰ ساعت پرواز کند. سرعت پروازی این پرنده بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ کیلومتر در ساعت است. ارتفاع پروازی پرنده بین ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ متر بوده که با پرواز در این ارتفاع از تیررس اکثر ضدهوایی‌ها محفوظ می‌ماند. 

CH-4B شش جایگاه حمل سلاح روی بالهایش دارد و حداکثر می تواند محموله‌ای باجرم بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ کیلوگرم را حمل کند. تجهیزاتی که این پهپاد با خودش حمل می‌کند.

این پهپاد پیشرفته، تا حدودی هم قابلیت رادارگریزی دارد چراکه ۸۰ درصد سطح پرنده از مواد ترکیبی ساخته شده و همچنین از موتور پیستونی نسبتا کم صدایی برخوردار است.

منبع: خبرگزاری فارس