کد خبر: 149237
جدیدترین و مهمترین اخبار هنرمندان

بايد از سينمای دولتی خارج شويم تا بدرخشيم

اکرم محمدی متولد 6 مرداد 1337 است. بازی زيبای وی در سريال "پدر سالار" و "خانه سبز" مدت هاست که در خاطره ها مانده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اکرم محمدي متولد 6 مرداد 1337 است. ديپلمه و دوره هاي آزاد بازيگري را گذرانده است. بازي زيباي وي در سريال "پدر سالار" و "خانه سبز" مدت هاست که در خاطره ها مانده است. اکرم محمدي با شرکت در کلاس‌ هاي آزاد بازيگري وارد وادي هنر شد، شروع فعاليت‌ هاي هنري وي با بازي در نمايش "خسيس" در سال 1364 همراه بود. اولين بار با فيلم "مرغ حق" به کارگرداني حسين مختاري در سال 66 وارد تلويزيون شد و دو سال بعد در سال 68 در فيلم "مادر" علي حاتمي بازي کرد. او به واسطه بازي در فيلم هايي نظير مادر، دختري با کفش هاي کتاني و نرگس به شهرت رسيد و در سريال هاي ماندگار پدرسالار و خانه سبز به ايفاي نقش پرداخت. اکرم محمدي با مجيد جعفري ازدواج کرد. اين زوج صاحب يک دختر مي باشند، زندگي زناشويي اين دو هنرمند بعد از سال ها به بن بست
طلاق رسيد و از هم جدا شدند. گفت‌وگوي ما با اين هنرمند توانا را در ادامه بخوانيد؛
* از حرفه بازيگري چه خبر؟ خيلي وقت است شما را در تلويزيون و سينما کمتر مي بينيم؟
- فعاليت بازيگري ام را نسبت به سال هاي گذشته خيلي کمتر کرده ام. شايد سالي در يک تئاتر يا فيلم سينمايي بازي مي کردم که آن هم بستگي به نقش پيشنهادي داشت که مي بايست خوب باشد و متقاعدم کند که آن را بازي کنم. درحال حاضر هم هيچ.
* خودتان انتخاب هايتان را محدود کرده ايد يا نقش هاي 
پيشنهادي کم شده است؟
- خودم تصميم گرفتم کمتر کار کنم چون خسته شده بودم. سالهاي زيادي از عمرم را بازيگري پر کرده بود و احساس کردم نياز دارم به خودم و زندگي خصوصي و شخصي ام رسيدگي کنم. حسن بازيگري اين است که بازنشستگي ندارد و هر زماني که بازيگر بخواهد نقش را بپذيرد با مشکلي 
روبه رو نخواهد بود.
* دوري از دنياي بازيگري اين خطر را دارد که فراموش شويد يا اولويت کارگردان يا تهيه کنندگان نباشيد؟
- تا حالا که برايم اين اتفاق نيفتاده است. به هر حال بعد از سالها حضور در سينما و تلويزيون دوستان زيادي دارم و اگر نقشي را نپذيرم و مثلا چند سالي از دنياي بازيگري فاصله بگيرم ارتباطم قطع نمي شود، اهالي سينما و تلويزيون مثل يک خانواده بزرگ هستند و معمولا چنين است که خانواده اعضاي خود را فراموش نمي کنند.
* شما سال‌هاي پيش در سريال "خانه سبز" کار مشترک آقايان رسام و بيرنگ بازي کرده ايد. سريالي که هنوز خيلي ها با آن خاطره دارند. به نظر شما چرا ديگر از اين دست سريال ها ساخته نمي شود؟
- چون آن سريال، کار مشترک بيژن بيرنگ و مسعود رسام از تهيه کنندگان تلويزيوني ايران بود و بازيگراني که در آن سريال بازي مي کردند واقعا در زمان خودشان براي آن سريال زحمات زيادي کشيدند. آن سريال در زمان پخش خود از پربيننده ‌ترين برنامه‌هاي تلويزيوني بود، به ‌طوري که حتي رکورد مخاطبان اثر قبلي بيرنگ و رسام به نام "همسران" را نيز شکست.
* نگاه خوشبينانه اي به روابط سينماگران داريد. خيلي از بازيگران از شرايط بسيار گله مند هستند که 
دست هاي پشت پرده نمي گذارد تقسيم نقش ها و انتخاب بازيگران به درستي انجام شود؟
- منکر اين شرايط نمي شوم اما شرايط من با همکارانم فرق دارد. من در مقطعي تصميم گرفتم بازيگري، حرفه اصلي ام نباشد. بازيگراني که از شرايط ناراضي هستند به اين دليل است که عمر خود را پاي بازيگري گذاشتند و بازيگري 
حرفه اي است که از آن راه پول به دست مي آورند. اين روش خيلي از بازيگران است و درست هم هست اما من روش ديگري را انتخاب کردم.
* يعني خيلي زود تصميم بهتري گرفتيد؟
- خيلي زود هم نبود. بازيگري سال‌هاي زيادي از عمر مرا به خود اختصاص داد. پنج سال قبل بود که تصميم گرفتم بازيگري حرفه ام نباشد و از همين زمان بود که شرايط کاملا عوض شد. ديگر نياز مالي دليلي براي اينکه نقش را قبول کنم نيست. مسائل مالي در شرايط فعلي جامعه ما حرف اول را مي زند و اگر فقط به بازيگري متکي باشي اوضاع فاجعه مي شود.
* کارهاي زيادي از شما به ياد داريم. مثل سريال هاي پدر سالار، نيمه پنهان ماه، خانه به خانه، پدر خوانده و... آيا باز هم امکان دارد شما را در قاب تلويزيون يا سينما ببينيم؟
- نمي دانم. خودم خيلي مشتاق و مايلم که هر چه سريعتر اين اتفاق بيفتد. به هر حال هنرمنداني مثل من چندين سال در اين حرفه زحمت کشيده ايم، اينکه بخواهيم به اين زودي فراموش شويم بي انصافي است.
* شرايط تا الآن روبه راه است؟
- خدا را شکر شرايطم الآن رو به راه است. نمي گويم الآن بيشتر از حرفه بازيگري پول در مي آورم اما ديگر آن استرس وحشتناک را ندارم که يک مدتي سر کار هستم و بعد دوره طولاني بيکاري شروع مي شود. از آن طرف نقشي را قبول 
مي کني و زمان برايش مي گذاري، زحمت مي کشي، با شرايط سخت کنار مي آيي. اما در آخر دستمزدت را يا نمي دهند يا خيلي دير مي دهند. همه اينها باعث شد تصميم بگيرم بازيگري حرفه و شغلم نباشد چون نمي توانستم زندگي ام را بر اساس شرايط غير قابل پيش بيني پايه گذاري کنم. خواسته هايم را کمتر و زندگي ام را طوري مديريت کردم که بدون دستمزد بازيگري که گاهي خيلي هست و گاهي اصلا نيست زندگي ام را به پيش ببرم.
* پس اين سالها روي رشد شخصي خودتان متمرکز شده ايد؟
- سعي کردم از خلوتم استفاده خوبي کنم، اشتباهاتم را اصلاح کنم و به انسانيت بيشتر فکر کنم.
* اگر بخواهيد بعد از مدتها به اين حرفه برگرديد طنز يا جدي بودن نقش برايتان اهميت پيدا مي کند؟
- بيشتر فيلمنامه برايم مهم است. با اين حال کتمان 
نمي کنم آدمهايي که با آنها کار مي کردم برايم مهم هستند. چند تهيه کننده در تلويزيون وجود دارند که من به پيشنهاد هايشان 
نه نمي گويم. هنوز يادم هست که چه لطف هايي به من کرده اند و محبت هايشان را پاسخ مي دهم.
* روحيه تحسين برانگيزي داريد، با همه مشکلاتي که اين روزها وجود دارد؛
- بايد به درون خودمان نگاه کنيم و ببينيم با نفس خود چه کرده ايم و از راه فرهنگ و هنر به کجا رسيده ايم.
* از مسيري که در زندگي طي کرده ايد راضي هستيد؟
- از اين راضي هستم که نهايت کوششم را براي انسان هايي که در مسير زندگي ام قرار گرفته اند انجام داده ام و همه دانش و معلوماتم را در اختيار آنها گذاشته ام. هرگز دانشم شخصي نبوده و همواره در اختيار کساني بوده و هست که طالب يادگيري بوده و هستند. هميشه درست رفتار کرده ام
 اما معتقدم بايد فرد مفيدي براي جامعه باشم. مسئوليت پذيري و پاسخگويي مهمترين ويژگي هايي است که هر فردي در هر موقعيتي بايد داشته باشد. 
* به اين گفته معتقديد که بازي در تئاتر به انرژي بيشتري نياز است تا در مقابل دوربين سينما و تلويزيون؟
- بله، اما وقتي عاشق کارت باشي احساس خستگي نمي کني. من عاشق تئاترم و زماني که روبه روي تماشاچي بازي مي کنم و حس به من منتقل مي شود، خستگي معنايي ندارد.
* ولي مخاطبان تئاتر کمتر از تماشاچيان سينما و بينندگان تلويزيون هستند؛
- من در اين چند سال مخاطبان خود را پيدا کرده ام و مردم بسيار به من محبت دارند. همين که روزنامه ها و رسانه هاي 
ديگر با من عکس مي گيرند يعني اينکه هنوز در يادها هستم و فراموش نشده ام. اينکه تئاتر مخاطبان کمتري دارد، بيشتر به محبوبيتي که در بين مردم دارم فکر مي کنم و از آن انرژي مي گيرم. مردم هنوز دوستم دارند و گاهي از ابراز لطف آنها در کوچه و خيابان لذت مي برم.
* آخرين کاري که از شما ديديم يادتان هست چه فيلمي بود؟
- بله. سريال "بچه هاي نسبتاً بد" بود که اين سريال براي سال 92 بايد باشد. به کارگرداني آقاي مقدم. 
* تعريف شما از بازيگري چيست؟
- بازي يعني آشکار کردن احساسات. يک بازيگر براي اينکه بتواند چيزي را خلق کند بايد احساسات و عواطفش را آشکار کند. خيلي از بازيگراني بوده اند که بدون اينکه درک صحيحي از مديوم بازيگري داشته باشند فقط به صرف شهرت و محبوبيت و کسب درآمد وارد اين عرصه شدند و خيلي زود هم فراموش شدند و ديگر نتوانستند در اين عرصه حضور داشته باشند. بازيگري کار سختي است و نياز به دانش و تحمل زيادي دارد.
* با اينکه از هنر فعلاً فاصله گرفته ايد اما دورادور اوضاع سينما را در حال حاضر چه طور ارزيابي مي کنيد؟
- در مجموع فضاي سينما فضاي خوبي نيست چون سينماي ما با مديريت کلان خوبي روبه رو نيست. در مقوله توليد و اکران، ما با مشکلات جدي رو به رو هستيم. واقعا اگر سالن هاي سينما وجود ندارد پروانه ساخت به فيلمي ندهند و اگر سالن به اندازه کافي وجود دارد چرا وضعيت بد اکران را اصلاح نمي کنند؟ به نظرم سينماي ما بايد تبديل به سينماي خصوصي شود. در سينماي کنوني ما تعداد سينماگراني که با سرمايه شخصي کار مي کنند انگشت شمارند. در سينماي دولتي نه کيفيت فيلم ها مهم است و نه ميزان فروش در گيشه. بنابر اين رقابتي بين فيلمسازان به وجود نمي آيد. به نظرم ما بايد از سينماي دولتي خارج شويم تا اتفاق درخشنده اي در سينماي ما رخ بدهد.
* مردم معمولاً از شما چه انتظاراتي دارند؟
- من بازيگري را در هر ژانرش دوست دارم و دلم مي خواهد در نقش هاي مختلف، خودم را محک بزنم کما اينکه تا به حال هم اين کارها را کرده ام.
* سخت است که بازيگر باشي و اصطلاحاً به بيکاري بخوري و چرخ زندگي ات متوقف شود؟
- دقيقاً. بسياري از بازيگران، بيکار هستند. آثار زيادي توليد مي شود اما بازيگران بر اساس توانايي هايشان انتخاب 
مي شوند. احساس مي کنم بعد از اين همه سال زحمت هايم 
ديده نشد و مرا به نوعي پس زدند. اين تبعيض اصلاً خوب نيست.