کد خبر: 148765
یادداشت اتاق خبر 24

با عراق چه می توان کرد؟

ایران و عراق دو کشور همسایه که 8 سال جنگ را با هم تجربه کرده اند، پس از سقوط رژیم صدام راه گسترش روابط را در پیش گرفتند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

عراق حتی پیش از انقلاب نیز برای ایران دردسر ساز بود، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، عراق با حکومت بعثی صدام، تحمل وجود کشوری انقلابی در کنار خود را نداشت.

قطعنامه 598 و تحقیقاتی که برای تعیین متجاوز جنگ 8 ساله ایران و عراق انجام شد ثابت کرد که عراق آغازگر جنگ بوده است و در قوانین بین المللی متجاوز باید تنبیه شود و غرامت پرداخت کند.

تحریک آمریکا و حمایت های مالی کشورهای عربی منطقه، همچنین دشمنی و کینه دیرینه صدام از ایران و بهانه قرارداد الجزایر حمله عراق به ایران را باعث شد.

عراق آغازگر جنگ شناخته شد، و به همین خاطر از نظر سازمان ملل نیز باید غرامت جنگ را به ایران می پرداخت، اما این موضوع به خاطر اتفاقاتی که پس از پایان جنگ افتاد پیگیری نشد.

آغاز جنگاول و دوم خلیج فارس و آنگاه سرنگونی صدام پس از گذشت 30 سال از پایان جنگ تحمیلی علیه ایران، همچنان مسکوت مانده است.

عراق پس از صدام نیز کشوری نبود که بتوان از آن غرامت جنگی را مطالبه کرد هر چند عراق کنونی غرامت حمله صدام به کویت را با فشار آمریکا پرداخت کرده است.

جمهوری اسلامی ایران اما، اکنون غرامت جنگ را از عراق مطالبه نکرده در واقع با وجود ابزارهای قانونی که در قوانین بین الملل این حق را به ایران می دهد، موضوع غرامت را پیگیری نکرده است.

چنین رفتاری از سوی ایران در قبال عراق، نشان دهنده این موضوع است که جمهوری اسلامی روابط خود با عراق را فراتر از غرامتی می داند که حتی قانون آن را حق ایران می داند.

زمانی که دو کشور، به ویژه همسایه در راستای گسترش روابط خود بر می آیند و این روابط را به یک رابطه راهبردی می رسانند، منافع هر یک از آنها منافع دیگری تلقی میشود.

جمهوری اسلامی ایران اثبات کرده است که در این راه کوتاهی نکرده بلکه حتی فراتر هم رفته است، نمونه آن کمک های ایران به عراق در زمان حضور داعش در این کشور بود.

دولت و ملت عراق نباید فراموش کنند که اگر اکنون این کشور از شرّ داعش خلاص شده و نجات یافته است، حمایت ها و کمک های ایران بود.

رفتاری که از سوی جمهوری اسلامی در عراق سر زد، در راستای تأمین منافع ملی عراق و و ایران بود، اگر عراق به دست داعش افتاده بود، ایران نیز به خطر می افتاد. معنی روابط استراتژیک یعنی همین.

عراق نیز باید چنین سیاستی را در قبال همسایه قابل اعتماد خود داشته باشد، در غیر این صورت اگر دولتمردان عراق و حتی مردم این کشور تصور کنند که در شرایط سخت نباید در کنار ایران قرار بگیرند، قطعاً نوع رفتار و برخورد تهران نیز با بغداد بسیار تفاوت خواهد کرد.

 

حیدر العبادی

 

اکنون عراق بر سر تحریم های اقتصادی یکجانه آمریکا علیه ایران، سیاست همراهی با ایالات متحده را در پیش گرفته است، هر چند انتظار نمی رفت العبادی نخست وزیر این کشور چنین دیدگاهی داشته باشد، اما چنین اتفاقی افتاده و نخست وزیر عراق اعلام کرده است که با تحریم های آمریکا علیه ایران همراهی خواهد کرد.

عراق در شرایط کنونی کشوری جنگ زده و فقیر است، این کشور پس از سقوط صدام شاهد جنگ های داخلی فراوانی بوه است که هنوز هم ادامه دارد.

حمله داعش و اشغال بخش های زیادی از خاک عراق، این کشور را درگیری یک جنگ هزینه ساز کرد و از سوی دیگر رسیدگی نکردن به امور داخلی کشور باعث شد تا مردم ناراضی و ناخرسند شوند.

عراق نیازمند همکاری های سیاسی و اقتصادی با همسایگان خود است، به ویژه با جمهوری اسلامی ایران، در غیر این صورت همراهی عراق با آمریکا در تحریم های یکجانبه علیه ایران، منافع ملی این کشور با به خطر خواهد انداخت، آمریکا در قبال چنین خوشخدمتی هیچ پاداشی برای بغداد در نظر نگرفته است.

کشور عراق از زمان سرنگونی صدام در سال 2003 تاکنون وضعیت بغرنجی را داشته است در حالی که آمریکایی ها وعده های زیادی به دولت و ملت عراق داده بودند اما هیچ یک از انها برآورده نشد.
آمریکایی ها حتی هزینه جنگ خلیج فارس را از فروش نفت عراق دریافت می کنند!

با این وجود و با این شرایط، تنها همسایه قابل اعتماد عراق ایران است گرچه در این سال ها جمهوری اسلامی از سوی عراق دچار هزینه های زیادی شده است، اما پس از سقوط صدام همواره تلاش ایران بر اساس همکاری های نزدیک و کمک به دولت و ملت این کشور بوده است.

حال اگر دولت و ملت عراق قصد دارند بار دیگر سیاست خصومت علیه ایرن در پیش بگیرند، رفتار ایران اینبار به شدت تغییر خواهد کرد. اتفاقی که جمهوری اسلامی هیچگاه خواهان آن نیست.

عراق باید درک کند که صدام از سوی آمریکایی ها حمایت می شد، اما همین فرد با رژیمی که در عراق داشت به دست آمریکایی ها سرنگون شد.

قدر مسلم جمهوری اسلامی ایران ابزارهایی دارد که بتواند از حقوق خود رد منطقه دفاع کند، اگر سیاست عراق بر همین منوال باشد که با آمریکا بسازد، بهتر است در فکر تهیه غرامت سنگین جنگ باشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.