کد خبر: 147279
یادداشت اتاق خبر 24

افشاگری های روز استیضاح

علی ربیعی در جلسه استیضاح خود از وزارت کار رفت اما در این جلسه اتفاقاتی افتاد که هم بی اخلاقی داشت و هم روشنگری.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

علی ربیعی وزیر کار دولت روحانی روز چهارشنبه از کار بیکار شد و نمایندگان در جلسه علنی مجلس به او رأی اعتماد ندادند.

این اتفاق در حالی افتاد که مجلس شورای اسلامی چند ماه پیش از این وزیر کار را استیضاح کرده بود و به علی ربیعی بار دیگر رأی اعتماد داده بود.

علی ربیعی وزیر کار بر لبه استیضاح حرکت می کرد، چرا که اسفند ماه سال گذشته با رأی ناپلئونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی توانسته بود بار دیگر در ساختمان وزارت کار بماند.

اما علی ربیعی برای بار سوم نتوانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد، داستان وزیر کار داستان این ضرب المثل است که گفته؛ «یک بار جستی ملخک دو بار جستی ملخک بار سوم چوب است و فلک.»

اما موضوع مهم و اصلی ماجرای استیضاح وزیر کار حال و هوای جلسه و افشاگری هایی بود که نمایندگان مجلس و شخص وزیر سابق کار علی ربیعی در خانه ملت مطرح کردند.

هر چند سخنان آنها به گونه ای بی اخلاقی و زیر پا گذاشتن شئون مجلس شورای اسلامی و جایگاه مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی است، اما در لا به لای سخنان آنها مسائلی گفته شد که شفافیت ناخواسته ای را نشان می داد.

به نظر می رسد که در جلسه استیضاح وزیر کار، آنهایی که در این جلسه حضور داشتند، خود آگاه یا ناخود آگاه مسائلی را مطرح کردند که اکنون که برای مردم روشن شده است نیازمند پیگیری بیشتر از سوی دستگاه های ذیربط است.

مروری کوتاه بر افشاگری هایی که روز چهارشنبه هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی شد، ابعاد و عمق آن را نشان می دهد و این وظیفه را برای دستگاه های ذیربط به ویژه قوه قضاییه ایجاب می کند که برای پیگیری آنها ورود کند، چرا که اتهامات وارد شده در آن جلسه از سوی دو طرف بزرگ است.

 

مجلس

 

علی رستمیان نماینده موافق استیضاح ربیعی در بخشی از افشاگری های خود چنین گفت؛ «آقای محسنی بندپی معاون وزير کار از طريق يک خيريه به من پيشنهاد ۵۰۰ ميليون تومان رشوه كرده است كه دهانم قرص باشد و گزارش استان‌های پايلوت را برای مجلس و كميسيون اجتماعی ارائه ندهم.»

علی ربیعی نیز در دفاع از خود مقابل موافقان استیضاح و مسائلی که آنها علیه او مطرح کردند در خصوص صحبت پورابراهیمی درباره دختر پزشکیان گفت: «دختر ایشان قبل از وزارت و مسئولیت من مشغول بودند شما دختر مسلمان شاگرد اول فوق لیسانس را که قبل از مسئولیت‌های من مشغول به کار بوده زیر سوال می‌برید. ایشان بگویند من فقط نامه یک دختر مظلوم را نشان‌تان می‌دهم. دختری که برجسته است ایشان به من می‌گویند یا این را بردار یا من تو را استیضاح می‌کنم یا ۱۵۰ میلیون به حساب این شخص بریز یا استیضاح می‌کنم به فقرا پول نده و به هر کسی من می‌گویم پول بده.»

حسین مقصودی نماینده سبزوار یکی از موافقان استیضاح که پس از ارائه سخنانش هنگامی که به سمت صندلی خود می‌رفت میرزایی نیکو عضو فراکسیون امید مجلس با فریاد، اعتراضات خود را نسبت به سخنان مقصودی بیان کرد.

در همین حال مقصودی به سمت صندلی میرزایی نیکو رفت و این دو درگیری لفظی پیدا کردند.

این درگیری‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که مقصودی نماینده سبزوار اقدام به برخورد فیزیکی با میرزایی نیکو کرد که در همین حال محمد رضا تابش عضو هیأت رئیسه فراکسیون امید با پادرمیانی در این برخورد سعی در آرام کردن این دو نماینده را داشت.

شأن و جایگاه مجلس شورای اسلامی در جمهوری اسلامی ایران، تا آنجا است که حضرت امام (ره) آن را عصاره فضائل ملت می داند.

رهبر معظم انقلاب، در تاریخ 30 تیر 97 در دیدار نمایندگان مجلس با ایشان درباره جایگاه خانه ملت و نمایندگان آن فرمودند؛ امام فرمودند «مجلس عصاره همه فضائل ملت است»، نگفتند همه خصلتهای ملت، این ملت در تاریخ، نماد ایمان، علم، اعتماد به‌ نفس، افتخار به داشته‌ها و پایداری بوده است. شما عصاره فضائل این ملتید، پس بدانید که چه‌ کار باید بکنید. مجلس نباید نماد تردید، خود کم ‌بینی، یأس، نا امیدی و عدم توجه به مسائل کشور باشد. نگاه مجلس به توانایی ها و ظرفیتهای ملی نباید مأیوسانه باشد.»

نمیتوان نوع رفتار و کردار مجلس و برخی نمایندگان آن را در قالب چنین تعریفی که از سوی رهبری معظم انقلاب ارائه شده گنجاند. نمونه آن در جلسه استیضاح وزیر سابق کار دیده شد.

بحث و جدل هم اگر در مجلس در بگیرد، نباید به درگیری های لفظی و فیزیکی کشیده شود، خانه ملت و مجلس شورای اسلامی ایران همچون برخی پارلمان های دنیا نیست که در آنها درگیری فیزیکی و کتک کاری هم اتفاق می افتاد.

اما افشاگری ها و شفافیت گفتن هایی که در این روزها اتفاق می افتد، خوب است، نه از این منظر که باعث رو شدن دست برخی در فسادهای اقتصادی می شود، چنین اتفاقاتی رنج آور و درد آور است. هیچ جای خرسندی و شادمانی ندارد و تنها واکنشی که میتوان به آن داشت اندوهی است که به خاطر چنین اتفاقاتی باید داشت.

با این حساب وظیفه دستگاه های متولی رسیدگی به تخلفات روشن است، اکنون مردم با دیدن مفاسدی که در برخی از دستگاه ها دیده اند خواهان برخورد جدی و قاطع با متخلفین هستند.

ماجرای روز استیضاح علی ربیعی نیز یکی از آن مسائلی است که اکنون مردم خواهان رسیدگی به افشاگری های دو طرف هستند.

برخی نمایندگان مجلس علی ربیعی را متهم کردند و در مقابل ربیعی نیز برخی از آنها را متهم کرد.

دستگاه های نظارتی، هیأت نظارت بر عملکرد نمایندگان مجلس به ویژه قوه قضاییه باید در این زمینه ورود کنند و تکلیف اتهامات و افشاگری هایی که در چهارشنبه روز استیضاح دو طرف به هم نسبت دادند روشن کنند.

ادعاها و اتهاماتی که آنها به یکدیگر گفتند، مسائل ساده و کوچکی نبود، از تطمیع و ارعاب گرفته تا پیشنهاد رشوه و تهدید در اظهارات آنها دیده می شود که مصداق جرم است.

افشاگری ها قابل پیگیری است مردم نیز چنین انتظاری دارند.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.