کد خبر: 147177

ترامپ، بازنده جنگ نفت

تحلیلگران معتقدند ترامپ به دنبال کاهش صادرات نفت ایران به عنوان اصلی ترین اهرم اقتصادی در این کشور است. مقدمات اجرایی کردن هدف خام ترامپ هم در حال فراهم شدن است. اما به نظر نمی رسد به این سادگی ها بتوان تولید و صادرات نفت ایران را کاهش داد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا بعد از خروج از برجام، تصمیم گرفت طی دو مرحله تحریم های ظالمانه خودش را به ایران تحمیل کند. وزارت خزانه‌داری آمریکا در پی خروج این کشور از برجام با انتشار بیانیه‌ای در 18 اردیبهشت سال جاری اعلام کرد، تحریم‌های واشنگتن علیه ایران در دو دوره 90 و 180 روزه اعمال خواهد شد.

پوستر نفت

اولین 90روز چند روزی است که سرآمده است و تحریم های جدید علیه ایران اعمال شده است.

 

 

اما این تحریم ها کدام اند؟

دولت آمریکا تحریم‌های ذیل که به موجب برجام رفع شده بودند را احیا کرد:

 

ـ تحریم‌های مربوط به خرید یا اکتساب اسکناس‌های دلار آمریکا توسط حکومت ایران؛

ـ تحریم‌های مربوط به تجارت ایران با طلا یا فلزات گرانبها؛

ـ تحریم‌های مربوط به فروش، عرضه، تأمین یا نقل و انتقال گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات یا نرم‌افزار برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای صنعتی به ایران؛

ـ تحریم‌های مربوط به معاملات خرید یا فروش ریال ایران یا نگهداری حساب‌ها و وجوه عمده‌ای که در خارج از خاک ایران بر پایه ریال ایران نگهداری می‌شوند.

ـ تحریم‌های مربوط به خرید، پذیره‌نویسی یا تسهیل معاملات دیون حاکمیتی ایران؛ و تحریم‌های بخش خودروسازی ایران.

علاوه بر این، پس از گذشت این دوره نود روزه، دولت آمریکا مجوزهای برجامی صادر شده برای رفع تحریم‌های اولیه زیر را لغو خواهد کرد؛

ـ مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدأ ایران به آمریکا و برخی مبادلات مالی مرتبط با آنها ذیل مجوزهای مربوط به «قانون تحریم‌ها و مبادلات ایران»

ـ فعالیت‌های انجام‌شده وفق مجوزهای صادره برای صادرات و بازصادرات هواپیماهای تجاری مسافربری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران؛

گفتنی است، اشخاصی که بعد از رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران وفق برجام وارد فعالیت‌های بالا شده‌اند، باید برای اجتناب از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های آمریکا تا ششم آگوست 2018 این فعالیت‌ها را به تدریج کاهش دهند.

 

 

چه تحریم هایی پس از دوره محدود سازی 180 روزه فعالیت ها که در چهارم نوامبر 2018 به پایان می رسد مجدد اعمال می شوند؟

پس از پایان دوره 180 روزه محدودسازی فعالیت های که در چهارم نوامبر 2018 به پایان می رسد، آمریکا تحریم های زیر شامل تحریم های مرتبط با خدمات در زمینه فعالیت های زیر که در برجام رفع شده بود را مجدد اِعمال می کند؛

ـ تحریم های مرتبط با اپراتورهای بندری، ناوگان دریایی و بخش های کشتی سازی شامل خطوط ناوگان دریایی جمهوری اسلامی ایران و خط ناوگان جنوبی ایران و وابسته های آنها

ـ تحریم های مرتبط با معاملات نفتی با شرکت ملی نفت ایران (NIOC)، شرکت بین المللی نفت ایران (NICO) و شرکت ملی نفتکش ایران (NITC) شامل خرید نفت، محصولات نفتی یا محصولات پتروشیمی از ایران.

ـ تحریم های مرتبط با معاملات اقتصادی مؤسسات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران و مؤسسات مشخص مالی ایرانی تحت ماده 1245 لایحه اختیارات دفاع ملی برای سال مالی 2012 (NDAA).

ـ تحریم های مرتبط با خدمات تهیه پیام های مالی خاص برای بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی لیس شده در ماده 104 تحریم جامع ایران و اقدام محروم سازی 2010 (CISADA)

-تحریم های مرتبط با تهیه خدمات بیمه نامه، بیمه یا بیمه اتکایی

-تحریم های مرتبط با بخش انرژی ایران

به علاوه، قابل اجرا در پنجم نوامبر 2018، آمریکا اختیارات نهاد های وابسته یا تحت کنترل امریکا را لغو می کند تا فعالیت های خاص با دولت ایران یا اشخاص مورد صلاحیت قضایی دولت ایران را محدود کند که قبلا بر اساس مدرک عمومی H مجاز شمرده می شد.

 

 

*** به گزارش بلومبرگ دو منبع آگاه به تلاش‌های واشنگتن برای توقف صادرات نفت ایران گفتند، دولت ترامپ پیش‌بینی می‌کند که بتواند مشتریان نفت ایران را از زمان اعمال تحریم‌های نفتی، به کاهش خرید نفت از این کشور به میزان یک میلیون بشکه در روز متقاعد کند.

ارزیابی‌ها از کاهش 700 هزار تا یک میلیون بشکه در روز حکایت دارد که کاهش چشم‌گیری در صادرات نفت ایران محسوب می‌شود، اما بسیار با هدف واشنگتن برای متوقف کردن کامل صادرات نفت این کشور فاصله دارد. واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که صادرات نفت خام ایران را به صفر خواهد رساند.

به نوشته بلومبرگ، ایران در سال گذشته به طور متوسط روزانه 2.1 میلیون بشکه نفت صادر کرده است.

آمریکا در 8 می از توافق هسته‌ای 2015 خارج شد و در ماه جولای، برایان هوک، مقامی که وظیفه‌اش متقاعد کردن کشورها برای متوقف کردن خرید نفت از ایران است، گفت هدف واشنگتن رساندن درآمدهای نفتی ایران به صفر است.

برآورد اعلام نشده دولت ترامپ با پیش بینی تحلیلگران مطابقت دارد. زمانی که اوباما تحریم های نفتی علیه ایران را اجرا کرد، حدود 1.2 میلیون بشکه نفت در روز از صادرات نفت ایران کم شد، اما دولت اوباما این کاهش را به تدریج و با حمایت هم پیمانان اروپاییش به دست آورد.

درحالی که آمریکا کشورهایی نظیر ژاپن و کره جنوبی را متقاعد کرده است، اما با کشورهایی نظیر هند و چین که حدود 50 درصد نفت صادراتی ایران را می‌خرند، مشکل دارد. به گفته دو منبع آگاه، ماه گذشته، مقامات چینی به هیئت نمایندگی وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که واردات نفت از ایران را متوقف نمی‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا از تایید این پیش بینی به صورت علنی خودداری کرد، اما یک مقام این وزارتخانه گفت: هدف صفر کردن صادرات نفت ایران به زودی ممکن می شود و تیمی از مقامات در سفر به کشورهای مختلف هستند تا طرح های امریکا را تشریح کنند. این مقام افزود دولت ترامپ آماده می‌شود تا مورد به مورد معافیت‌هایی به کشورها اعطا کند.

چالش بعدی دولت ترامپ، کشورهای اروپایی است که 20 درصد صادرات نفت ایران را در اختیار دارند و به نظر می رسد تمایل زیادی برای تسلیم شدن در برابر تقاضای واشنگتن ندارند.

باب مک نلی، رئیس رپیدان انرژی ادوایسر، که پیش بینی کرده است 600 هزار بشکه نفت از صادرات ایران کم شود، گفت: «ما واقعا نمی دانیم چه می شود...در مورد هند و چین یک ابهام بزرگ وجود دارد.»

 

 

 

تحریم نفتی ایران ثبات بازار جهانی نفت را از بین میبرد

آژانس بین المللی انرژی روز جمعه با انتشار گزارشی نسبت به بازگشت نگرانیها درباره تولید نفت همزمان با تحریمهای آمریکا علیه ایران هشدار داد.

در گزارشی که این نهاد بین المللی درباره "بازگشت آرامش به بازار نفت" منتشر کرده، آمده است که اکنون آرامشی در بازار نفت حکفرماست اما این آرامش تداوم نخواهد داشت.

این گزارش میگوید که همزمان با اجرا شدن تحریمهای نفتی ایران از سوی آمریکا مشکلاتی برای دیگر تولید کنندگان نفت بروز مییابد که حفاظت از تولید نفت را در سطح جهان با سختی روبرو میکند.

آژانس بین المللی انرژی که مرکز آن در پاریس قرار دارد معتقد است که با اجرای تحریمهای نفتی ایران بازار نفت کمترین ثبات را نسبت به شرایط کنونی خواهد داشت.