کد خبر: 145766
یادداشت اتاق خبر 24

آقای ظریف شرایط اکنون در کدام بستر حرکت می‌کند؟

مردم به یاد دارند که در تبلیغات انتخاباتی سال 92 نامزد پیروز چگونه با تخریب دیگران به ویژه دولت پیشین رأی جمع آوری کرد و مردم به او اقبال نشان دادند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

«شما مراجعه می کردید به یک فروشگاه می خواستید خرید بکنید می گفت این قیمتی که میدم تا یک ساعت دیگه قابل استفاده است اگر فردا صبح اومدی دیگه معلوم نیست من بتونم با این قیمت بدم، فردا صبح می رفتی می گفت اصلاً نمی فروشم. میگفت الان من تا بعد از ظهر قیمت دستم نیست جنس و به شما نمی فروشم. اینارو مردم یادشون نرفته، بعضی دوستان ما که تلاش می کنن مردم رو به فراموشی بکشونن، مردم یادشون نرفته این شرایط بوده، این شرایط الان در یک بستر دیگه ای داره حرکت میکنه؟»

مردم! این سخنان را به یاد دارید؟ شاید یادتان نباشد، فراموش کرده باشید، مشغله زیاد است، گرفتاری ها هم کم نیست. برای این که یادتان بیاید و این سخنان را به حافظه تاریخی تان باز گردانیم، به سراغ بایگانی تاریخ رفتیم که زیاد هم دور نیست.

مردم به یاد دارند که در تبلیغات انتخاباتی سال 92 نامزد پیروز چگونه با تخریب دیگران به ویژه دولت پیشین رأی جمع آوری کرد و مردم به او اقبال نشان دادند.

سخنی که در آغاز نوشتار گنجانده شد از رئیس جمهور نیست که البته ایشان نیز چنین سخنانی دارد، اندکی وقت بگذارید و سری به بایگانی تاریخ نه چندان دور که تنها 5 سال از آن گذشته بزنید قطعاً نمونه های بیشتری خواهید یافت.

اما چرا به گذشته سری زدیم و این سخن را از یکی از وزرای دولت تدبیر و امید بازگو کردیم؟

روز گذشته آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه دولت تدبیر و امید در اولین همایش مشترک سفرا با نمایندگان بخش خصوصی سخنانی را گفت که نیازمند یادآوری برای شخص آقای ظریف و همچنین مردم است.

 

ظریف

 

آن جمله بالای نوشتار، سخنان وزیر امور خارجه جناب آقای ظریف پس از آن است که دولت تدبیر و امید پیروز شده، مذاکرات آغاز شده و توافق هم به دست آمده است.

باید بگوییم که هیچگاه نباید فردی که خود را سیاستمدار و دیپلمات می داند قاطع سخن بگوید و برای اثبات خود دیگران را تخریب کند.

رفتار و عمل اگر خیر باشد، راهی که طی خواهد شد نیز خیر خواهد بود و برکات آن نیز از سوی خدا نازل می شود.
حضرت رسول اکرم (ص) درباره نیت خیر میفرماید؛ «خداوند به شكل و قيافه شما نظر نمی كند بلكه توجه او تنها به دلها و نيّتهای شماست.»

حضرت علی (ع) نیز در این باره فرموده است؛ «حُسن نيت، زيبایی باطن انسان است.»

و امام جعفر صادق (ع) هم در این باره چنین فرموده است؛ « آن کس که قلب سالم و سليم دارد نيّتش خالص و صادقانه خواهد بود.»

مردم! برای یادآوری می گوییم که مذاکرات هسته ای و توافق بر سر آن برای این بود که تحریم های اقتصادی برداشته شود، لغو شود، برچیده شود تا هم چرخ اقتصاد بچرخد و هم چرخ سانتریفیوژها، رونق اقتصادی ایجاد شود، فشار اقتصادی از دوش مردم برداشته شود، کار ایجاد شود، و کلاً همه چیز بهبود پیدا کند.

اینها همه وعده هایی است که دولت تدبیر و امید هنگام تبلیغات انتخاباتی و پس از پیروزی در انتخابات به مردم داد.

مردم خود می بینند و حس می کنند که چه اندازه از این وعده ها محقق شده است و چه اندازه نشده است.

5 سال است که ایران درگیر مذاکرات و توافق هسته ای است، در این 5 سال دولت همه توان خود را بر این مسئله متمرکز کرده است، هنوز هم با وجود توافق، پایان نیافته و با خروج آمریکا از برجام، برجام دیگری با اروپا در جریان است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه در این باره گفتند؛ «مذاکرات با اروپایی‌ها قطع نشود، اما نباید معطل بسته اروپایی ماند بلکه باید کارهای فراوان لازم در داخل کشور را دنبال کرد.»

با این وجود هنوز شاهد ادامه روند 5 سال گذشته هستیم، تحرکی از دولت برای کنترل اوضاع اقتصادی حاکم بر کشور دیده نمی شود و یا آنقدر ضعیف و نحیف است که احساس نمی شود.

برجام دستاوردی داشت یا نه مردم باید درباره آن نظر بدهند، این که «خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی» که نمی شود!

مردم هم می بینند و احساس می کنند، نه تنها برجام دستاورد مثبتی برای کشور نداشته است بلکه برعکس دستاورد منفی هم به بار آورده است.

زمانی که مردم از زبان جناب وزیر خارجه آقای ظریف می شنوند که « البته عده ای کم لطفی می کنند و می گویند برجام هیچ کاری نکرد، باید شرایط دوسال گذشته را با امروز مقایسه کنند. به لطف خدا و کمک شما ما شرایط امروز را از هر روز بهتر خواهیم کرد و می توانیم از اینکه دنیا در کنار ماست استفاده کنیم. برخی ها کفران نعمت کردند و یادشان نبود باید شکر نعمت کنند و امروز هم باید شکر نعمت کنیم» قطعاً از چنین سخنانی شادمان نمی شوند و باعث کدورت خاطر آنها است.

شکر نعمت برای چه آقای ظریف؟! برای این که قیمت ها دقیقه به دقیقه تغییر نمی کند؟ برای این که دلار به صعود خود ادامه نمی دهد؟ یا برای این که سکه و طلا رم نکرده اند و جفتک نمی اندازند!

آیا اینها شکرانه دارد؟ کفران نعمت به برجام شده است. برجام نعمتی بوده که برخی به آن کم لطفی کرده اند و اکنون شرایط کشور به خاطر آن کفران نعمت است!

جناب ظریف عزیز! نمی دانیم که این نوشته را می خوانید یا نه! یا به دست شما می رسانند یا نه! یکی از گرفتاری های ما یعنی مردم عزیز و مسئولین گرامی این است که کم می خوانند و می بینند، به ویژه مسئولین که باید بیشتر در جریان امور قرار بگیرند.

آقای ظریف عزیز! کمی به عقب باز گردید، سخنان، مواضع، سیاست ها و وعده های داده شده از سوی خود و همکارانتان را مرور کنید، که یک بخش از آن را در آغاز نوشتار یادآوری کرده ایم، آنگاه بگویید به برجام کم لطفی یا کفران نعمت شده است.

دیری است که شرایط اقتصادی به وخامت گراییده است، نرخ ها نه ساعتی و روزانه که ثانیه ای و دقیقه ای بالا می رود و این نوسانات آرامش روانی جامعه را به هم زده، شرایط از آنچه شما جناب ظریف از دولت پیشین توصیف و تعریف کرده اید بسیار بدتر است، آنگاه شما از کم لطفی به برجام و کفران نعمت سخن می گویید؟

آقای ظریف شرایط اکنون در کدام بستر حرکت می کند؟