کد خبر: 145731
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران عنوان کرد

هشدار برای تأمین آب تهران / قیمت آب مشترکان پرمصرف افزایش می‌یابد

اگرشهروندان مصرف آب را مدیریت نکنند ممکن است در روزهای آینده با مشکل روبرو شویم چون مصرف آب در تهران در نقطه سربه‌سر تولید و مصرف قرار دارد.
اتاق خبر 24

محمدرضا بختیاری مدیرعامل آبفای استان تهران امروز اظهار داشت: هماهنگی لازم با شورای شهر انجام شده است تا قیمت آب برای مشترکان پرمصرف تا حدی افزایش یابد، ولی هم‌چنان تا قیمت واقعی فاصله بسیاری دارد.

وی افزود: قیمت تمام‌شده آب، فقط در بخش توزیع در شهر تهران حدود 1200 تومان است، در حالی که به طور میانگین 600 تومان از مردم دریافت می‌کنیم که گستره آن از 400 تومان در جنوب تهران تا 900 تومان در شمال تهران است.

وی با بیان این‌که در وزارت نیرو طرحی را برای قطع طولانی‌مدت آب مشترکان پرمصرف پی‌گیری می‌کنیم، افزود: این امر نیازمند قانون است که متاسفانه هنوز قانونی در این زمینه وجود ندارد، چون نگاه قانون‌گذار به مقوله آب شرب قدری محتاطانه است.

مدیرعامل آبفای استان تهران گفت: برای کاهش مصرف، علاوه بر فرهنگ‌سازی، باید قیمت آب به سمت واقعی‌شدن برود اما فعلا دولت اجازه این کار را نمی‌دهد.

بختیاری تاکید کرد: چنان‌چه شهروندان مصرف خود را مدیریت نکنند ممکن است در روزهای آینده با مشکل روبرو شویم چون مصرف آب در تهران در نقطه سربه‌سر تولید و مصرف قرار دارد.

وی افزود: در روز جمعه پنجم مردادماه با سه میلیون و 450 هزار مترمکعب، بیش‌ترین میزان آب در طول امسال مصرف شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون شهروندان تهرانی حدود 370 میلیون مترمکعب آب مصرف کرده‌اند که تقریبا معادل یک‌سوم آب شرب شهر تهران است.

بختیاری افزود: سال گذشته مصرف آب شهر تهران حدود یک میلیارد و 60 میلیون مترمکعب بوده است و پیش‌بینی می‌شود با این روند، میزان مصرف آب شهروندان تهرانی تا پایان سال به یک میلیارد و 80 میلیون مترمکعب برسد.

وی ادامه داد: تا قبل از اردیبهشت امسال، سدهای تهران حدود 45 درصد کسری داشت، بعد از بارندگی‌ها به 25درصد رسید یعنی حدود 20درصد آن جبران شد و باعث شد که ما از خطر جیره‌بندی در تهران عبور کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم