کد خبر: 144462

خرید نفت ترکیه از ایران کاهش یافت

بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه از ماه می یعنی زمان اعلام خروج آمریکا از برجام خرید نفت از ایران را کاهش داده است.
اتاق خبر 24

به نقل از رویترز، شرکت توپراس، بزرگترین وارد کننده نفت ترکیه از ماه می یعنی زمان اعلام خروج آمریکا از برجام خرید نفت از ایران را کاهش داده است و به گفته تحلیلگران، این شرکت احتمالا در ماه های آینده نیز خرید پایین نفت از ایران را ادامه خواهد داد.

ترکیه برای تامین نیازهای نفتی خود به شدت وابسته به واردات است و کشور همسایه، ایران، به دلیل نزدیکی جغرافیایی، کیفیت نفت و قیمت مناسب یکی از منابع اصلی تامین نفت این کشور بوده است.

آمارهای نهاد نظارتی بخش انرژِی ترکیه نشان می دهد، در 4 ماهه نخست سال جاری میلادی، خرید نفت شرکت توپراس از ایران به طور متوسط 187 هزار و 196 بشکه در روز بوده است. شرکت توپراس تنها در ماه آوریل، 8 محموله معادل 240 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده است.

اما از ماه می به این طرف، یعنی از زمانی که ترامپ اعلام کرده که تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می کند، خرید نفت توپراس از ایران کاهش یافته است.

در ماه های می و ژوئن تهران ماهانه 4 محموله نفتی معادل حدود 130 هزار بشکه در روز نفت به ایران ارسال کرده، در حالی که این رقم در اوایل امسال 6 محموله بوده است.

از ابتدای ماه جولای تاکنون شرکت توپراس 3 محموله از ایران خریداری کرده است.

دولت آمریکا قرار است تحریم های نفتی علیه ایران را از 4 نوامبر مجددا برقرار نماید.

یک منبع صنعتی گفت، تصمیم آمریکا دلیل اصلی کاهش خرید نفت شرکت توپراس از ایران بوده، اما این شرکت احتمالا همچون دوره قبلی تحریم ها، خرید نفت از ایران را ادامه خواهد داد.

یک منبع صنعتی گفت: «در دوره تحریم های سال 2011، شرکت توپراس قادر بود ماهانه 3 تا 4 محموله نفتی از ایران خریداری کند... من معتقدم، آنها می خواهند این بار هم همان میزان خرید نفت را ادامه دهند.»

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.