کد خبر: 144458

هند نگران زیردریایی های جدید پاکستان

ساخت 8 زیردریایی برای پاکستان از سوی چین که می توانند در تمام شرایط آب و هوایی به عملیات بپردازند باعث نگرانی هند شده است.
اتاق خبر 24

هند این اقدام را در راستای تلاش های مستمر پاکستان برای مقابله به قدرت نیروی دریایی هند ارزیابی در اقیانوس هند ارزیابی می کند.پایگاه اینترنتی مذکور به نقل از منابع آگاه نوشت: تحت این پروژه که 'هانگور' نام گرفته است صنایع زیردریایی سازی چین در حال ساخت این هشت زیردریایی است و قرار است بزودی آنها را به پاکستان تحویل دهد.

هند در حال حاضر، 16 زیردریایی دارد در حالیکه پاکستان تنها 10 زیردریایی در اختیار دارد به همین خاطر در اختیار گرفتن 8 زیردریایی دیگر، پاکستان را قادر خواهد ساخت به یک معادله برابر با هند دست یابد.این اقدام درست در زمانی که تلاش عملیات سربازان چینی برای نفوذ در مرز هند به یک پدیده همیشگی تبدیل شده است ، زیردریایی های جدید پاکستان چین هستند بر نگرانی هند می افزاید بخصوص آنکه چین و پاکستان اخیرا همکاری دفاعی و اقتصادی بیشتری با هم دارند.

زیردریایی های جدید چینی پاکستان در حالی به یک دردسر جدید برای نیروی دریایی هند تبدیل می شود که چین قبلا با موفقیت دو ماهواره کنترل از راه دور برای پاکستان به فضا فرستاده است. این ماهواره ها به پاکستان کمک می کند که روی برخی فعالیت های هند بخصوص در مناطق مرزی نظارت داشته باشد.البته ساخت این دو ماهواره بخشی از همکاری وسیع تر چین و پاکستان در حوزه فضایی می باشد. چین در مرداد ماه سال 1390 نیز یک ماهواره برای پاکستان در مدار قرار داد.

پاکستان و چین که روابطی گسترده در زمینه های سیاسی، تجاری و اقتصادی دارند، مدتهاست درحال برداشتن گام های بلند به سمت تقویت و گسترش بیش از پیش همکاری های نظامی–دفاعی هستند.چین بزرگ ترین هم پیمان تجاری-اقتصادی پاکستان است و قراردادهای فراوانی به ارزش دهها میلیارد دلار، از جمله قرارداد احداث راهروی اقتصادی مشترک چین-پاکستان بین دو کشور امضا شده است.

پاکستان که به دلیل سردی روابط با آمریکا در سال های اخیر، بیش از پیش چشم به تقویت روابط با چین و نیز روسیه دوخته است، به دنبال آن است که حمایت این دو ابرقدرت شرق را کسب کند تا شاید بخشی از نگاه ویژه آمریکا به تقویت روابط دوستانه به هند به عنوان رقیب اصلی منطقه ای و دشمن بالقوه پاکستان، جبران شود.پاکستان و چین از سال ها پیش همکاری های دفاعی-نظامی-تسلیحاتی را آغاز کرده اند و به لطف همکاری های چین، پاکستان امروز صاحب خط تولید برخی سلاح ها و ادوات نظامی پیشرفته از جمله جنگنده های 'جِی-اف- 17' است.

چین هم متقابلا از نزدیک شدن روابط آمریکا و هند خوشحال نیست و برای محدود کردن نفوذ آمریکا در منطقه به ویژه در دریای جنوبی چین، نیاز به تقویت مناسبات همه جانبه با پاکستان را به خوبی حس می کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.