کد خبر: 143915
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

قطع برق و دلایل آن/ آیا مردم در مصرف برق زیاده روی می‌کنند؟

موضوع قطع برق همچنان سرخط خبرهای رسانه های کشور و البته با توجه ویژه مردم روبرو است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

وزارت نیرو از کمبود در تولید برق می گوید و در کنار آن پر مصرف بودن مردم ایران را نیز از دلایل اصلی در قطع برق می داند.

هر جا مسئولین و دولتمردان با مشکل روبرو می شوند، پای مردم در میان است. مردم کم مصرف کنند، بهینه مصرف کنند، صرفه جویی کنند، بارش ها کم شده، مردم ایران این کار را بکنند آن کار را نکنند... اما در این میان نقش مسئولین کجاست؟

نمی گوییم که کاری انجام نمی دهند و تلاشی نمی کنند، بی انصافی نمی کنیم، اما کسی که مسئول می شود باید هم کار کند و تلاش، تا چرخ کشور در همه زمینه ها بچرخد، هیچ منتی هم بر سر مردم ندارد، وظیفه و مسئولیتی است که به دلخواه خود پذیرفته پس باید هم خدمت کند.

شرایط تولید برق در ایران اکنون بنا بر دلایلی با مشکل روبرو شده است، حالا سرمایه گذاری لازم انجام نشده، مصرف بالا رفته، تولید کاهش پیدا کرده، قیمت برق برای مصرف کننده پایین است... به هر دلیلی که وجود دارد، قطع برق باعث زیان هایی میشود که بسیار بیشتر از هزینه تولید برق است.

اما یکی از دلایلی که از سوی مسئولین و متولیان صنعت برق مطرح می شود این است که مردم ایران در مصرف برق افراط می کنند و اگر قیمت برق بالا برود قطعاً در نوع مصرف آنها نیز تأثیر خواهد گذاشت و آن را مدیریت خواهند کرد.

روشن است که مصرف کننده برق کشور تنها مردم عادی برای مصارف خانگی نیستند، بلکه مصرف کنندگان دیگری نیز وجود دارند.

صنایع، کارخانه ها، کارگاه ها، ادارات دولتی، وزارتخانه ها، نهادهای حکومتی و... همه اینها در چرخه مصرف برق وجود دارند.

 

برق

 

حال وزارت نیرو و شرکت توانیر قطعاً آمار مصرف این مجموعه ای که نام برده شد در دست دارد و مصارف خانگی را نیز هیمنطور، شب گذشته گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به موضوع برق ارتباط داشت، یک نماینده مجلس که عضو کمیسیون انرژی مجلس است و روبروی او رئیس شرکت توانیر به بحث پرداختند.

مسئول توانیر با اصرار نماینده مجلس، سرانجام گفت که مصارف غیر خانگی بسیار بیشتر از مصارف خانگی است.

حال این که چرا همیشه از مردم خواسته میشود برای جلوگیری از قطعی برق صرفه جویی کنند و دیگران به آن اهمیتی ندهند مسئله ای است که در همه مسائل وجود داشته و باز هم خواهد داشت.

ولی این که باز هم مسئولین برق کشور اصرار بر پر مصرف بودن مردم ایران دارند، موضوعی است که می توان به سادگی به آن پاسخ داد.

نخستین موضوعی که باید به آن اشاره کرد این است که چرا وزارت نیرو بر روی محصولات برقی تولید شده در داخل کشور و حتی محصولات وارداتی نظارتی ندارد؟

اکثر محصولات تولید شده در داخل و کالاهای برقی وارد شده به کشور از گرید برق مصرفی مناسبی برخوردار نیستند. در چنین شرایطی کالاهای برقی خریداری شده از سوی مردم مصرف بالایی دارد و قاعدتاً در مصرف برق نیز تأثیر گذار است. اما باز هم این موضوع باعث بی مبالاتی مردم در مصرف نیست.

اکنون اکثریت مردم کشور لامپ های رشته ای بسیار پر مصرف را از چرخه زندگی خود حذف کرده اند و از لامپ های کم مصرف بهره میبرند که چندی است لامپ های بسیار کم مصرف ال ای دی جایگزین کم مصرف های سابق شده است. چنین فرایندی قطعاً در کاهش مصارف برق خانگی تأثیر دارد.

با وجود قیمت بالای این لامپ ها اما به خاطر به صرفه بودن این لامپ ها، مردم از آنها استقبال کرده اند. با وجود این باز هم وزارت نیرو ادعا می کند که مردم باید صرفه جویی کنند و در نوع مصرف برق خانگی بازنگری داشته باشند.

البته گفته شد که متولیان صنعت برق اعقتاد دارند که قیمت برق در قبوض خانگی مردم باید گران شود تا مجبور به صرفه جویی شوند.

اکنون به یک آمار رسمی که از یک مرکز بین المللی منتشر شده توجه خوانندگان و همچنین مسئولین وزارت نیرو را به آن جلب می کنم.

آماری که از سوی شورای جهانی انرژی منتشر شده متوسط برق مصرفی در نقاط گوناگون دنیا و کشورها در مصارف خانگی را اعلام می کند. این مرکز ابتدا استاندارد مصرف یک خانواده را اعلام کرده و سپس وارد میانگین مصرف در کشورها شده است که ایران نیز جزوی از این آمار است.

میانگین مصرف جهانی برق بر اساس کیلو وات ساعت منتهی به پایان سال 2014  چنین است

انگلستان ۳۹۴۱
سوئد ۷۷۵۲
عربستان  ۲۴۰۳۰
قطر ۳۱۸۳۴
کویت ۴۰۱۴۲
ایران ۳۰۱۴

خاورمیانه  ۸۶۰۷

می بینید که مصرف خانگی برق در ایران از بسیاری کشورهای دنیا و منطقه پایین تر است، حال چگونه است که مسئولین وزارت نیرو ادعا می کنند مردم ایران در مصرف برق نه تنها صرفه جویی نمی کنند بلکه پر مصرف هم هستند؟!

با توجه به شرایط موجود که به خاطر وضعیت اقتصادی و بازار ارز و سکه در کشور ایجاد شده که باعث نارضایتی در میان افکار عمومی گشته، چنین اتفاقاتی را نمی توان به سادگی از کنارش گذشت. مسئولین باید شرایط را درک کنند.