کد خبر: 14262
33 سال پیش در چنین روزی

شعار زائران ایرانی در بیت الله الحرام

بیش از 30 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام با شعارهای کوبنده خود به سران مرتجع عرب در کنفرانس فاس هشدار دادند که علیه امت واحده اسلام تصمیم نگیرند و اجازه ندهند امپریالیسم و صهیونیسم بر سرنوشت مسلمانان حاکم شوند.
اتاق خبر 24

رخدادهای 17 شهریور 1361

چکیده

  • امام خمینی رهبر انقلاب در دیدار مولانا محمد حافظی رهبر مسلمانان بنگلادش: ما می‌گوییم اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود و بیت المقدس مال مسلمین و قبله اول مسلمین است. 

 

  • بیش از 30 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام با فریاد های الله اکبر ، خمینی رهبر توطئه استکبار جهانی به ویژه حادثه بمب گذاری در چهارراه گلوبندک تهران را محکوم کردند .

 

  • هاشمی رفسنجانی: همین افرادی که در زندان هستند وقتی که می فهمند رفقایشان فاجعه بمب گذاری را انجام داده اند ، اگر وجدان داشته باشند باید از درون منفجر شوند ، بپوسند و بمیرند .

 

  • آیت الله منتظری : شرایط ما برای خاتمه دادن به جنگ و برقراری صلح همان شرایطی است که از قبل گفته ایم و این چیزی است غیر قابل تغییر.

 

  • دادگاه انقلاب اسلامی ارتش با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : 3 تن غیرنظامی که در بمب گذاری میدان نیاوران و ترمینال غرب شرکت داشتند به اعدام محکوم شدند.

 

  •  یونایتدپرس: از مصاحبه هایی که دیروز منتشر شد چنین بر می آید که بین رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین در رابطه با طرح صلح خاورمیانه ای ریگان رئیس جمهور آمریکا اختلاف نظر شدید وجود دارد .

امام خمینی : اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود

مولانا محمد حافظی رهبر مسلمانان بنگلادش به همراه دیگر رهبران مذهبی این کشور امروز با امام خمینی رهبر انقلاب دیدار و گفت و گو کردند .

امام خمینی در این دیدار اظهار داشتند : مسئله‌ای که بین ما و عراق است - و ممکن است شما از آن بی‌اطلاع باشید - این است که صدام از زمانی که من در نجف تبعید بودم، در بین مردم، به عنوان مخالف اسلام و به جلّادی و خونخواری معروف بود. البته در آن زمان، هنوز رئیس دولت نبود. اما وقتی که رئیس جمهور شد، به اسم اینکه ایران و ایرانیها فارس و مجوسند، با تحریک امریکا، از زمین و دریا و هوا به ایران حمله کرد، و ملت ما وقتی که متوجه گشت، همراه با قوای مسلح اسلام، آنها را متوقف ساخت.

رهبر انقلاب ادامه دادند : الآن هم که سال سوم جنگ نزدیک است، صدام مهاجم و ما همیشه در حال دفاع بوده‌ایم. ما بر حسب حکم اسلام و قرآن و عقل نمی‌توانیم که دفاع نکنیم. آنها هر روز به شهرهای ایران و بر روی مردم بی‌دفاع، بمب و یا موشک می‌اندازند و تا زمانی که آنها اینگونه تجاوز می‌کنند، ما دفاع خواهیم کرد.

امام خمینی ادامه دادند : صدام در طول این مدت مرتب می‌گفت: «صلح» و صلح او عبارت از این بود که خوزستان به او داده شود. ما الآن هم صلح را می‌خواهیم، به شرط اینکه آدم متجاوز سرجایش بنشیند.

امام خمینی افزودند : ما حاضریم صلح کنیم، ولی نمی‌شود متجاوز را مجازات نکرد و غرامت تجاوز را نگرفت؛ اسلام هم چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. اینها با کمک رادیوهای بیگانه تبلیغ می‌کنند که ایران می‌خواهد کشورهای خلیج فارس را بگیرد.

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود اظهار داشتند : شما ملاحظه کردید در لبنان یک دولت پوشالی دو میلیونی – یعنی ، اسرائیل - در مقابل یک میلیارد مسلمان ایستاد و حمله کرد و آن قدر جنایت کرد که در تاریخ کم نظیر است. آن وقت می‌بینیم که دولتهای اسلامی در تلاشند که آن را به رسمیت بشناسند. ما می‌گوییم اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود و بیت المقدس مال مسلمین و قبله اول مسلمین است. (1)

آیت الله خامنه ای : اصالت تئاتر در بیابان دردها و بازگویی قصه مظلومیت بشریت دربند است

نخستین یادواره تئاتر 17 شهریور به نام شهید محراب آیت الله مدنی با پیام حضرت آیت الله خامنه ای رئیس جمهور در تالار تربیت شهر تبریز گشایش یافت .

در بخشی از این پیام با اشاره به شهدای گرانقدر انقلاب از جمله آیات مدنی و قاضی طباطبایی آمده است : پیام همین خون ها و شکایت پرماجرای ایثارگری های رزم آوران تاریخ ساز اسلام ، بهترین موضوع و محتوایی است که به کمک هنر و ابزار و تکنیک مناسب رسالت تئاتر در جمهوری اسلامی را به نحو شایسته ای به انجام می رساند ، تئاتر در جمهوری اسلامی ، اصالت والای خود را در بیان دردها و بازگویی قصه مظلومیت بشریت دربند می یابد . صحنه این نمایش عظیم به وسعت زیستگاه مستضعفان خاک است و هنر بازیگرانش ستیز با ظلم ، فریاد در برابر ظالم و حمایت از مظلوم و تکنیکش ایثار جان در راه آرمان و نتیجه اش پیروزی خون بر شمشیر. (2)

زائران ایرانی انفجار بمب در تهران را محکوم کردند

بیش از 30 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام با فریاد های الله اکبر ، خمینی رهبر توطئه استکبار جهانی به ویژه حادثه بمب گذاری در چهارراه گلوبندک تهران را محکوم کردند . شرکت کنندگان در این مراسم همچنین با شعارهای کوبنده خود به سران مرتجع عرب در کنفرانس فاس هشدار دادند که علیه امت واحده اسلام تصمیم نگیرند و اجازه ندهند امپریالیسم و صهیونیسم بر سرنوشت مسلمانان حاکم شوند .

خبر دیگر این که لطیف صفری نماینده اسلام آباد غرب در مجلس که به حج رفته است به علت در دست داشتن تصویری از امام خمینی توسط ماموران سعودی بازداشت شد . (3)

آیت الله هاشمی : تروریست ها از مردم انتقام می گیرند

گروهی از جهاد گران استان های یزد و زنجان و خواهران امورتربیتی آموزش و پرورش استان کرمان و نیز جمعی از اعضای بسیج مستضعفین بندر ترکمن و ...دیروز با آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات کردند.

هاشمی رفسنجانی در این دیدار طی سخنانی با اشاره به فاجعه بمب گذاری در تهران گفت : این کار هیچ ارزشی از لحاظ عملیاتی و نظامی ندارد و هر دزدی می تواند این کار را بکند ، این ها حالا که از همه جا مایوس شده اند دارند از مردم انتقام می گیرند ، در محل اقامه نماز جمعه ها ، کارخانه ها ، راه آهن و اتوبوس شرکت واحد بمب گذاری می کنند تا از مردم انتقام بگیرند . البته همین افرادی که در زندان هستند وقتی که می فهمند رفقایشان چنین کاری را کرده اند ، اگر وجدان داشته باشند باید از درون منفجر شوند ، بپوسند و بمیرند.

هاشمی گفت : ولی ما امیدواریم که به آن ها حالت ندامت دست بدهد و عملا نشان بدهند که نادم هستند و به دامن جمهوری اسلامی بازگردند . (4)

شرایط ما برای صلح غیرقابل تغییر است

مولانا محمد حافظی حضور رهبر مذهبی سیاسی مسلمانان بنگلادش به اتفاق هیئتی از همراهان در قم با آیت الله منتظری دیدار و گفت و گو کرد .

آیت الله منتظری در این دیدار با اشاره به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گفت : شرایط ما برای خاتمه دادن به جنگ و برقراری صلح همان شرایطی است که از قبل گفته ایم و این چیزی است غیر قابل تغییر و این شرایط عبارتند از : خروج کامل نیروهای متجاوز و اشغالگر صدام از کشور اسلامی ایران ، محاکمه و مجازات متجاوز و پرداخت همه خسارات . البته چنان چه رژیمی اسلامی و مردمی که منتخب ملت مسلمان عراق باشد بر سر کار بیاید آن وقت ما خودمان مسائل را حل خواهیم کرد و دیگر مسئله ای نخواهیم داشت . چرا که در اسلام حد و مرز جغرافیایی وجود ندارد و اصولا چه مفهومی دارد که بر ملت مسلمان عراق حزبی حاکم باشد که همه افراد آن وابسته به بیگانه و با اسلام دشمنی دیرینه دارند .

آیت الله منتظری همچنین در رابطه با جنایات اسرائیل و کشورهای مرتجع عربی اظهار داشت ما دیدیم که اسرائیل با حمایت آمریکا به لبنان حمله کرد و آن همه از مسلمانان لبنان و فلسطین را شهید و مجروح و آواره کرد و خرابی های زیادی بر جای گذاشت و سرانجام یک شخص جانی و فاسد را به عنوان رئیس جمهور بر ملت قهرمان و مسلمان لبنان تحمیل کرد و این کشورهای عربی با سکوت خود همه جنایات را تائید و به طور مستقیم یا غیر مستقیم از اهداف آمریکا و اسرائیل پشتیبانی و حمایت کردند . از طرف دیگر آمریکا مصمم است با ارئه طرح های گوناگون و تحت فشار قرار دادن سران کشورهای عرب ، آنان را وادار کند که اسرائیل را به رسمیت بشناسند و به دنبال شکست کمپ دیوید اول و دوم حال کنفرانس فاس را مطرح کردند که علی القاعده آمریکا فشار خواهد آورد تا از طرف کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس اسرائیل به رسمیت شناخته شود و برای تجاوزات و اهداف غاصبانه و توسعه طلبانه اش سرپوشی گذاشته شود . (5)

3 عامل بمب گذاری در تهران اعدام شدند

دادگاه انقلاب اسلامی ارتش با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد : 3 تن غیرنظامی که در بمب گذاری میدان نیاوران و ترمینال غرب شرکت داشتند پس از تائید حکم اعدام آنان از سوی دادگاه عالی به اعدام محکوم شدند و احکام صادره در مورد آنان به اجرا در آمد . اسامی اعدامی ها عبارت است از : غلامعباس بابایی فرزند نبی الله ، اکبر بابایی فرزند جوانمیر و احمد علی شیخ محمدی فرزند جبار علی . (6)

ابوایاد طرح ریگان را مردود دانست

یونایتدپرس از بیروت گزارش داد : از مصاحبه هایی که دیروز منتشر شد چنین بر می آید که بین رهبران سازمان آزادیبخش فلسطین در رابطه با طرح صلح خاورمیانه ای ریگان رئیس جمهور آمریکا اختلاف نظر شدید وجود دارد . صلاح خلف معروف به ابوایاد طی مصاحبه ای که دیروز در مطبوعات بیروت منتشر شد طرح پیشنهادی ریگان را رد کرد و گفت : مشکل خاورمیانه تنها با تشکیل دولت فلسطین حل خواهد شد . وی طرح صلح آمریکا را در جزئیات و در کل مردود شمرد .

هانی الحسن مشاور سیاسی عرفات رهبر سازمان آزادیبخش فلسطین نیز طرح ریگان را رد کرد و گفت : این طرح در برگیرنده آرمان فلسطین برای تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی نیست . هانی الحسن گفت : اسلحه وفعالیت های سیاسی باید تواما به کار گرفته شود و افزود : بدون اسلحه ما به هیچ چیز دست نخواهیم یافت . (7)

پی نوشت:

 1- صحیفه امام ، جلد 16 ، صفحه 488

2- اطلاعات ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 2

3- اطلاعات ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 2

4- جمهوری اسلامی ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 12

5- کیهان ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 2

6- اطلاعات ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 4

7- اطلاعات ، 17 شهریور 1361 ، صفحه 16

منبع: خبرگزاری فارس

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.