کد خبر: 142085

زیرمیزی صرافی‌ها برای پرداخت ارز واردات ماشین‌آلات چاپی

نماینده تشکل‌های صنف چاپ سراسر کشور با انتقاداز قرار گرفتن ماشین‌آلات چاپی در گروه کالایی ۲ از زیرمیزی‌هایی که صرافی‌ها برای پرداخت ارز دولتی جهت واردات ماشین‌آلات چاپی مطالبه می‌کنند خبر داد.  
اتاق خبر 24

 پس از تک نرخی شدن ارز‌، دولت 3 اولویت برای تامین ارز کالاهای وارداتی تعیین کرده است.

براین اساس اولویت اول به کالاهای اساسی و ضروری اختصاص می‌یابد که ارز  آن از محل درآمدهای ناشی از فروش نفت تامین خواهد شد‌، اولویت دوم شامل مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای خواهد بود که  تامین ارز از محل صادرات پتروشیمی، فولاد و مواد معدنی است و  اولویت سوم برای کالاهای مصرفی در نظر گرفته شده که ارز آنها ناشی از صادرات کالاهایی است که ملزم به ارائه ارز در سامانه نیما نیستند.

بر اساس این تقسیم‌بندی ماشین‌آلات چاپ که یکی از ضروریات توسعه ناوگان فرسوده صنعت چاپ ایران است،‌ در گژروه کالایی 2 قرار گرفته است و طبق قانون واردکنندگان این ماشین‌آلات که عمدتا چاپخانه‌داران هستند‌، برای ردیافت ارز مبادله‌ای خود باید به یکی از صرافی‌های معرفی شده توسط بانک مرکزی مراجعه کنند. غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های چاپ سراسر کشور به جز تهران از مشکلاتی که این مراجعات برای چاپخانه‌داران داشته است،‌ سخن می‌‌گوید.

نامه

شجاع با انتقاد از قرار گرفتن ماشین آلات چاپی در گروه کالایی شماره 2 ااذعان می‌کند که بسیاری از چاپخانه‌داران در مدت زمان یکی دو هفته اخیر زمانی که برای دریافت ارز خود به صرافی‌ها مراجعه کرده‌اند،‌ با خواسته صرافی ها برای دریافت زیرمیزی مواجه شده‌اند. موضوعی که متاسفانه برای چاپخانه‌داران قابل اثبات نیست‌، اما رواج دارد. معمولا یکی از کارمندان صرافی به واردکننده پیشنهاد می‌کند اگر می‌خواهی ارز خود را سریعتر دریافت کنی بین 5 تا 20 درصد باید زیرمیزی داده شود. این اقدام غیرقانونی موجب شده است دریافت ارز برای واردات ماشین‌آلات چاپی با مشکلاتی مواجه شود.

وی هم‌چنین از ارسال نامه به شریعتمداری وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت خبر داده و می‌افزاید:  در نامه به وزیر صنعت خواستار تغییر گروه ماشین‌آلات چاپی شده‌ایم‌، صنعت چاپ یک صنعت بزرگ است که صنایع بسیاری به آن وابسته هستند،‌ بنابراین باید با نگاه حمایتی ویژه‌تری به آن نگاه شود‌، بنابراین اگر در گروه کالایی 1 در کنار کاغذ قرار گیرد،‌ چاپخانه‌داران می‌توانند مستقیما ارز خود را از بانک مرکزی دریافت کنند و درگیر زیرمیزی‌های صرافی‌ها نشوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم