کد خبر: 141711
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

اگر رهبری نبود اوضاع وخیم‌تر هم می‌شد

حضرت امام(ره) از همان زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا زمان حیات خود از دولتهای مستقر که با رأی مردم بر سر کار آمده بودند، حمایت میکردند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رهبر انقلاب و ولی فقیه بود، اختیارات قانونی و شرعی حتی به او اجازه می داد در مسائل جزئی نیز ورود کند و هر جا که قوه ای به بیراهه میرود یا باعث برخی مشکلات و اختلافات شده است، با مدیریت و رهبری خود آن را برطرف و حل کند، اما ایشان سعی کردند هیچگاه در امور مسئولین به ویژه روسای جمهوری و دولت ها دخالت نکنند حتی زمانی که آنها به بیراهه میرفتند.

چرایی این رفتار روشن است، برای این که حضرت امام (ره) با اعتقاد قوی به دموکراسی که درست آن در ایران با روش مردم سالاری دینی اجرا می شود، بر این باور بودند فردی که با رأی مردم انتخاب شده است با نظر ولی فقیه بدون آن که مردم خواسته باشند، نمیتوان برخورد یا برکنارش کرد.

دلیل چنین رفتار و سیاستی روشن و شفاف است، چرا که از یکسو آن شبهه و شائبه ای که از ابتدا درباره ولی فقیه و رهبر در نظام اسلامی ایجاد کرده بودند که ولایت فقیه دیکتاتوری را در کشور ایجاد می کند، برطرف کرد، هر چند هنوز هم بدگمان ها و سفسطه بازانی هستند که اعتقاد دارند رهبری در نظام اسلامی با وجود ولایت فقیه دیکتاتوری است، اما دراین 40 سال گذشته از عمر انقلاب اسلامی همگان تاکنون باید به این نکته پی برده باشند که رهبری نه تنها دیکتاتوری ایجاد نمیکند بلکه باعث جلوگیری از بروز دیکتاتوری در کشور میشود.

و نکته دوم این که به رأی مردم احترام گذاشته و آن را تا زمانی که خود مردم نخواسته باشند نمیتوان شکست.

یقین بدانید که اگر نظام جمهوری اسلامی ایران بدون وجود رهبری فقیه شکل میگرفت و تنها در بخش ساختاری آن به جمهوریت پرداخته می شد، راه انقلاب به بیراهه می رفت و برخی از روسای جمهور که قدرت اجرایی را در دست داشتند به دیکتاتوری و خودکامگی رو می آوردند.

قدرت امکان این که هر فردی و هر شخصی را فریب بدهد و سوار بر او شود دارد، به همین خاطر است که تمرکز قدرت در یک نفر باعث ایجاد دیکتاتوری می شود.

جمهوری اسلامی ایران در قانون اساسی وظایف و اختیارات هر یک از قوا را مشخص کرده و وظایف رهبری را نیز تبیین کرده است. هر چند ولی فقیه بر اساس جایگاه ولایت از اختیارات بیشتری از آنچه در قانون اساسی قید شده برخوردار است اما عملکرد رهبری در نظام جمهوری اسلامی ایران فراتر از آن را نشان نداده است.

اکنون نیز اگر برخی در داخل انتظار دارند که رهبری نظام اسلامی به مسائل کشور ورود مستقیم کنند و برای آن راه حلی بیابند توقع بجایی نیست.

چرا این توقع و انتظار بجا نیست؟ برای این که رئیس جمهور با رأی مستقیم مردم انتخاب شده و مردم سالاری دینی هم این اجازه را نمیدهد که رهبری برای این موضوع تا زمانی که مردم خود بی واسطه یا با واسطه نخواسته باشند یا شرایط برای چنین کاری آماده نشده باشد، نمیتوان ورود کرد.

اما تلنگرها و تذکرها به جای خود باقی است و این موضوع را شخص رهبری بارها بیان کرده اند.

این که در برخی محافل و از سوی برخی افراد و اشخاص سعی می‌شود نقش رهبری نظام در این مسائل و مشکلات پر رنگ جلوه داده شود برای این است که هدف تخریب رهبری و جایگاه ولایت فقیه است.

همگان توجه دارند که رهبری نظام تاکنون چندین سیاست ابلاغی به دولت و دولت ها داشته است که مهمترین آن ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی است.

برنامه اقتصاد مقاومتی در یک بسته آماده با راهکارهای لازم به دولت ارائه شد تا آن را در طول فعالیت خود اجرا کند.

اتفاقاً زمانی که سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به دولت ابلاغ شد پایان دولت پیشین و سرآغاز دولت آقای روحانی بود که اکنون نزدیک به 5 سال از ابلاغ آن میگذرد.

مردم اگر درباره شرایط اقتصادی موجود گله و مطالبه ای دارند باید از دولت و دیگر دستگاه بخواهند که درباره درصد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی چه اندازه پیش رفته اند.

مردم باید مطالبه کنند که چرا این سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرا نشده است که اکنون شاهد چالش های اقتصادی شده ایم.

می بینید که برخی با واکنشهایی حتی برعکس توصیه ها و راهکارهای رهبری نظام را انجام می دهند.

در سال حمایت از تولید داخلی رونمایی از لباس های خارجی در مرتفع ترین نقطه تهران چه مفهومی دارد؟

آیا همین شعار امسال که یک راهکار عملیاتی برای حل بسیاری از مشکلات اقتصادی داخلی است، اجرا شده است؟

و سخن پایانی به آنهایی که میگویند چرا رهبری ورود نمیکند و دخالت نمی کند، اینکه اگر قرار بود رهبری مشکلات کشور را به تنهایی حل کند، پس چرا با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا، رئیس جمهور و نماینده مجلس و شورای شهر انتخاب می کنیم؟

سازمان های نامبرده شده همه با رأی مستقیم مردم انتخاب میشوند و باید در قبال مسئولیتی که می پذیرند پاسخگوی مردم باشند. ضمن این که اگر رهبر و جایگاه رهبری در ایران نبود اوضاع بسیار وخیم تر میشد.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.