روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی تحلیلی با اشاره به هواداری پرشور مردم ایران از حضور تیم ملی فوتبال کشورشان در بازی‌های جام جهانی نوشت برخلاف انتظار، خروج ترامپ از برجام موجب افزایش همبستگی اجتماعی جامعه ایرانشده‌است.

واشنگتن‌پست با بیان اینکه احساسات ضدآمریکایی مردم ایران پس از خروج ترامپ از برجام افزایش یافته است، نوشت: فرمان رهبری ایران به آغاز روند غنی‌سازی سطح بالای اورانیوم صرفاً بیان خواسته‌های نظام ایران نیست، بلکه بازتاب خواسته‌های عموم مردم ایران در دفاع از حق حاکمیت کشورشان است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در واکنش به اقدام دولت ترامپ در نقض برجام و خارج کردن آمریکا از این توافق بین‌المللی و همچنین با اشاره به موضع متزلزل طرف‌های اروپایی در حفظ برجام  و تأمین منافع ایران، مسئولان سازمان انرژی هسته ای را موظف کردند به سرعت آمادگی های لازم را برای رسیدن به 190 هزار سو (البته فعلاً در چارچوب برجام) فراهم آورند.

نگارنده با بیان اینکه برخلاف انتظار، خروج ترامپ از برجام موجب همبستگی بیشتر جامعه ایران شده است، افزود: نظرسنجی ماه آوریل دانشگاه مریلند نشان می‌دهد اکثر مردم ایران (۶۷ درصد) خواستار اقدامات تلافی‌جویانه در پاسخ به نقض برجام از سوی دولت آمریکا هستند و بدون شک پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای ایران، احساسات ضدآمریکایی ایرانی‌ها افزایش یافته است.

برجام1

 

وی در ادامه به بازی‌های درخشان تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی و حمایت‌های شورانگیز ملت ایران از تیم ملی اشاره و تأکید کرد: تجربه نشان می‌دهد هرگاه تهدیدهای خارجی علیه ایران افزایش یابد، مردم این کشور با چنگ‌زدن به هویت‌های فرهنگی و ملی متحدتر می‌شوند.