کد خبر: 139737

رشد بالای جذب سرمایه‌گذاری خارجی ایران

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در سال ۲۰۱۷ با رشد ۴۹ درصدی نسبت به سال قبل از آن به بیش از ۵ میلیارد دلار رسید.
اتاق خبر 24

 جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) از سلسله گزارش های سرمایه گذاری مستقیم خارجی در دسترس خبرنگار تسنیم قرار گرفته است. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل هر ساله برآورد خود از میزان سرمایه گذاری خارجی در کشورهای مختلف جهان طی سال قبل را جمع آوری و در قالب گزارشی موسوم به گزارش سرمایه گذاری مستقیم خارجی تدوین می کند.

آمار منتشر شده از سوی آنکتاد نشان می دهد ایران در سال 2017 توانسته 5 میلیارد و 19 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کند. ایران در سال 2016 بالغ بر 3 میلیارد و 372 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده بود که بدین ترتیب میزان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی ایران در سال 2017 نسبت به سال قبل از آن رشد 49 درصدی داشته است.

رقم جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در سال 2017 طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

در عین حال سهم ایران از کل سرمایه گذاری خارجی جهان همچنان در سطح بسیار پایینی قرار دارد. کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در جهان طی سال 2017 بالغ بر 1429 میلیارد دلار گزارش شده است که سهم ایران از این رقم تنها 0.35 درصد بوده است. این رقم با توجه به ظرفیت های بالای اقتصاد ایران و رتبه 18 ایران در میان بزرگترین اقتصادهای جهان رقم ناچیزی است.

آنکتاد در بخشی از گزارش خود نوشته است: در نتیجه رفع تحریم ها در سال 2017 سرمایه گذاری خارجی قابل توجهی جذب ذخایر نفت و گاز غنی ایران شده است که در این زمینه می توان به امضای قرارداد توتال و یک شرکت چینی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی و قرارداد یک شرکت ترکیه ای و یک شرکت از روسیه برای سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری در 3 میدان نفت و گاز ایران اشاره کرد. آنکتاد در عین حال افزوده است خروج آمریکا از برجام سرنوشت این قراردادها را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

منبع: مشرق نیوز