کد خبر: 138591

زندگینامه "علی شمخانی"+ عکس

امیر دریابان علی شمخانی (زادهٔ ۱۳۳۴ در اهواز)، سیاستمدار اصلاح طلب، فرماندهٔ سابق نظامی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و نماینده رهبر ایران در این شورا است. 
اتاق خبر 24

 

علی شمخانی در سال ۱۳۳۴ در شهر اهواز دیده به جهان گشود. وی علاوه بر طی دوره دانشکده‌های عالی فرماندهی و ستاد (دافوس) و استراتژیک نظامی دارای دانشنامه مهندسی از دانشگاه چمران اهواز و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت می‌باشد. شمخانی مؤلف نخستین دکترین استراتژی دریایی جمهوری اسلامی ایران و همچنین دکترین تطبیق استراتژی آمریکا و شوروی سابق می‌باشد.

علی شمخانی

 

علی شمخانی یک سال پس از پایان جنگ تحمیلی (۱۳۶۸)، با حکم فرماندهی کل قوا؛ ضمن انتقال از سپاه پاسداران به ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده گرفت. شمخانی چند ماه پس از تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش، در اجرای راهبرد جدید دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم الانبیا را عهده‌دار شد.
علی شمخانی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران شرکت کرد اما از سید محمد خاتمی شکست خورد و پس از خاتمی و احمد توکلی در رتبه سوم قرار گرفت. در زمان کابینه دوم خاتمی نیز دوباره به سمت وزارت دفاع منصوب شد. علی شمخانی اولین وزیر ایرانی است که به دلیل نقش برجسته‌ای که در طراحی و اجرای سیاست تنش‌زدائی و توسعه روابط با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به عهده داشت، بالاترین نشان دولتی (مدال عبدالعزیز) را از پادشاه عربستان سعودی دریافت کرد. وی 19 شهریور سال 1392 از سوی دکتر حسن روحانی رییس جمهور وقت به سمت دبیر شورای عالی امنیت منصوب و جایگزین سعید جلیلی شد.
 
علی شمخانی2

 

برخی از سوابق و مسئولیت‌های علی شمخانی:
 
    فرماندهی سپاه خوزستان در هشت سال دفاع مقدس
    انتقال به نیروی دریایی ارتش با دریافت درجه دریاداری (سرتیپی) و انتصاب به فرماندهی آن با حکم فرمانده کل قوا
    فرماندهی نیروی دریایی سپاه به طور همزمان با فرماندهی نیروی دریایی ارتش با حکم فرمانده کل قوا
    وزیر دفاع دولت خاتمی
    دریافت درجه دریابانی (سرلشگری) از سوی فرمانده کل قوا در سال ۱۳۷۸
    کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری
    رئیس مرکز مطالعات راهبردی نیروهای مسلح
    عضو شورای راهبردی روابط خارجی ایران
    دبیر شورای امنیت ملی
 
تحصیلات آکادمیک
 
امیر دریابان علی شمخانی علاوه بر دوره‌ دانشگاه‌های عالی و استراتژیک نظامی، دارای دانشنامه مهندسی از دانشگاه‌ شهید چمران اهواز و مدرک کارشناسی ارشد مدیریت است. علی شمخانی مؤلف نخستین دکترین استراتژی دریایی جمهوری اسلامی ایران و همچنین دکترین تطبیق استراتژی آمریکا و شوروی بوده است. وی همچنین در آکادمی‌های علوم نظامی مشغول تدریس است.
 
علی شمخانی2

 

سوابق اجرایی و نظامی
 
امیر دریابان شمخانی از زمان پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی تاکنون سمت‌هایی همچون فرمانده نیروی زمینی سپاه،‌ قائم مقام وزیر سپاه،‌ فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ریاست کمیته دفاعی- امنیتی شورای‌ عالی امنیت ملی را بر عهده داشته و هم‌اکنون دبیر شورای عالی امنیت ملی است. وی در سال 1378 به درجه "دریابانی" (معادل سرلشکری) نائل شد و تاکنون 3 مدال فتح از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به دلیل شایستگی‌های خود در عرصه‌های مختلف دریافت کرده است.
 
رایزنی‌‌های راهبردی دریابان شمخانی جهت واردات موشک های "سان‌برن" به ایران
 
امیر دریابان شمخانی، 8 سال وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بود. در سال 2001 میلادی (1380 هجری شمسی) امیر شمخانی از موشک راهبردی "سان‌برن" که 100 مایل برد دارد، هنگام سفر به مسکو در نمایشگاهی بازدید کرد و وقتی کارآیی این موشک را دید، آن را به روس‌ها سفارش داد که امروزه موشک "سان‌برن"، اهرم قدرتمند نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در جنگ‌های دریایی است.
می‌توان از مهم‌ترین اقدامات امیر دریابان شمخانی از ابتدای انقلاب تاکنون، دفاع از میهن در 8 سال دفاع مقدس به عنوان رزمنده و فرمانده، دیپلماسی تنش‌زدایی در زمان تصدی پست‌های دیپماتیک و نظامی، ارتقاء توان بازدارندگی ارتش و سپاه، خرید و بررسی ساخت موشک‌های راهبردی پرقدرت مانند "سان‌برن" و استفاده دیپلماسی در راستای افزایش هر چه بیشتر امنیت ملی در یک‌سال اخیر (که از طرف دکتر روحانی به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منصوب شده است) را نام برد. دریابان ایران، جمله ارزشمندی با عنوان "من مرد اقدام هستم و مرد حرف نیستم" دارد که نشان از عزم راسخ وی برای خدمت به کشور به صورت عملی و نه صرفاً نظری دارد که این مهم در زمان‌هایی که امیر دریابان شمخانی پست‌های مختلف را داشته، تحقق یافته است.
منبع: باشگاه خبرنگاران