کد خبر: 138343
یادداشت اتاق خبر 24

مسئولیت برجام با کیست؟

حضرت آیت الله خامنه ای در مقام رهبری نظام اسلامی برای مذاکرات هسته ای چارچوب ها و خط قرمزهایی تعیین کردند که باید از سوی دولت و اعضای تیم هسته ای رعایت می شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برخی تلاش دارند که القاء کنند رهبر انقلاب با مذاکرات و توافق موافق بوده اند و اکنون که وضعیت توافق هسته ای سرنوشت نافرجامی را سپری می کند سعی دارند تا مذاکره و پذیرفن برجام را به عهده رهبری بیندازند در حالی که در طول مذاکرات و حتی پیش از آن، توصیه ها، راهکارها، چارچوب ها و خط قرمزهایی ایشان بود که اجازه نداد وضعیت توافق هسته ای بدتر از شرایط کنونی شود. حتی پس از امضای توافق هسته ای رئیس جمهور در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی دستاوردهای برجام را برشمرد.

آقای روحانی در تاریخ 28 دی ماه 94 در این نامه نوشت؛ و در نتیجه پایمردی و استقامت 12 ساله مردم استوار ایران در مقابل تمامی تهدیدها و تحریم‌ها، و تحت رهبری داهیانه و شجاعانه آن رهبر فرزانه، در حوزه هسته‌ای، دستاوردهای زیر حاصل گردید؛

1ـ خواسته راهبردی ملت ایران برای تثبیت حق مسلم در زمینه فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای، به تحقق رسید و برنامه هسته‌ای کشورمان با ابعاد تجاری و صنعتی مورد شناسایی و احترام جهانیان قرار گرفت.

2ـ غنی‌سازی به‌عنوان حساس‌ترین و مهم‌ترین بخش برنامه هسته‌ای کشورمان، در مسیری تکامل‌یافته ادامه می‌یابد و طی برنامه‌ای مدون، ایران در زمره تولیدکنندگان بین‌المللی سوخت هسته‌ای درمی‌آید.

3ـ راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک، در چارچوب یک همکاری بین‌المللی به یک راکتور تحقیقاتیِ مدرن و پیشرفته، و با استاندارد سطح بالای بین‌المللی، تبدیل خواهد گردید.

4ـ با ورود بیش از دویست تُن کیک زرد، ذخایر راهبردی اورانیوم در ایران برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی افزایش قابل توجهی یافت.

5ـ با فروش اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین تولیدی، جمهوری اسلامی ایران به جمع معدود کشورهای صادرکننده این مواد حساس وارد گردید.

6ـ باب همکاری‌های بین‌المللی با برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز کشورمان در عرصه‌هایی همچون تأسیس نیروگاه‌های هسته‌ای، راکتورهای تحقیقاتی، تولید سوخت، تحقیق و توسعه پیشرفته، گداخت هسته‌ای، پزشکی هسته‌ای، ایمنی هسته‌ای، آب شیرین‌کن، محافظت از محیط زیست باز شده است.

هم‌زمان دستاوردهای زیر در حوزه‌های سیاسی، حقوقی و اقتصادی نیز محقق گردید؛

7ـ شش قطعنامه فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل بر ضدّ ایران لغو شد. هم اکنون تنها قطعنامه 2231 اعتبار دارد که پس از ده سال خودبه‌خود لغو خواهد گردید.

8ـ دوازده قطعنامه و پنج تصمیم شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی لغو گردید. هم اکنون تمامی موارد و ابهامات مربوط به گذشته برنامه هسته‌ای کشور خاتمه یافته و تنها قطعنامه اخیر (70/2015) اعتبار دارد که صرفاً ناظر به اجرای برجام خواهد بود.

9ـ تحریم‌های اقتصادی و مالی مربوط به هسته‌ای شورای امنیت، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در حوزه‌های گوناگون همچون نقل‌وانتقالات مالی، فعالیت‌های بانکی، سوئیفت، سرمایه‌گذاری، خدمات بیمه، اعتبارات صادراتی، نفت، گاز، پتروشیمی، حمل‌ونقل، کشتیرانی، بنادر، تجارت طلا و سایر فلزات، خودرو، هواپیما برداشته شد و به این ترتیب زمینه لازم برای حضور توانمند ایران در اقتصاد جهانی، استفاده از فرصت‌های بازار صادراتی و دسترسی به بازار سرمایه بین‌المللی فراهم گردید.

10ـ دارایی‌های مسدود شده مربوط به تحریم‌های هسته‌ای ایران آزاد گردید که امکان استفاده برای سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال در کشور را در دسترس قرار می‌دهد.

11ـ و از همه مهم‌تر، تلاش چندین ساله بدخواهان اسلام و ایران که می‌خواستند تصویری نادرست و هراسناک از انقلاب اسلامی ترسیم کنند، شکست خورد و سیمای انسانی و صلح‌طلب ایران اسلامی در فضای جهانی درخشید و جامعه جهانی را به تحسین اخلاق و منش خردمندانه و عزتمندانه فرزندان انقلابی شما وا داشت.

حضرت آیت الله خامنه ای در 29 دی ماه همان سال پاسخ نامه آقای روحانی را چنین دادند؛

 

رهبر انقلاب ن

 

خرسندي خود را از اينكه مقاومت ملت بزرگ ايران در برابر تحريم‌هاي ظالمانه و تلاش دانشمندان هسته‌ئي در پيشبرد اين صنعت مهم و كوشش خستگي ناپذير مذاكره‌كنندگان، سرانجام طرف‌هاي مقابل را كه برخي از آنان به دشمني با ملت ايران شهره‌اند، وادار به عقب‌نشيني و رفع بخشي از آن تحريم‌هاي زورگويانه كرد، ابراز مي‌دارم و از جنابعالي و هيئت مذاكره و شخص وزیر محترم و همه‌ي دست‌اندركاران تشكر مي‌كنم. عجالتاً نظر جنابعالي را معطوف مي‌دارم به اينكه

اولاً: مراقبت شود كه طرف مقابل تعهدات خود را به‌طور كامل انجام دهد. اظهارات برخي از سياستمداران امريكائي در اين دو سه روز كاملاً موجب بدگماني است.

ثانياً: به همه‌ي مسئولان دولتي تذكر داده شود كه حلّ مشكلات اقتصادي كشور در گرو تلاش بي‌وقفه و خردمندانه در همه‌ي بخش‌ها در جهت اقتصاد مقاومتي است و رفع تحريم‌ها به تنهائي براي گشايش در اقتصاد كشور و معيشت مردم كافي نيست.

ثالثاً: در تبليغات توجه شود كه در برابر آنچه در اين معامله به دست آمده، هزينه‌هاي سنگيني پرداخت شده است. نوشته‌ها و گفته‌هائي كه سعي مي‌كنند اين حقيقت را ناديده گرفته و خود را ممنون طرف غربي وانمود كنند با افكار عمومي ملت، صادقانه رفتار نمي‌كنند.

رابعاً: همين اندازه دستاورد نيز در برابر جبهه‌ي استكبار و زورگو، بر اثر مقاومت و ايستادگي به دست آمده است. اين را بايد همه‌ي ما درسي بزرگ براي همه‌ي قضايا و حوادث در جمهوري اسلامي بدانيم.

خامساً: بار ديگر تأكيد مي‌كنم كه از خدعه و نقض عهد دولت‌هاي مستكبر بويژه امريكا در اين مسأله و ديگر مسائل غفلت نشود.

مواضع و سخنان حضرت آیت الله خامنه ای درباره برجام همه ثبت و ضبط است، روشن واضح نظرات ایشان در باره مذاکره و توافق وجود دارد و آنهایی که سعی دارند ایشان را موافق توافق هسته ای جلوه دهند، به خاطر کاستن از بار مسئولیتی است که در قابل مذاکرات و توافقی دارند که نتوانست شروطی که رهبر انقلاب برای آن تعیین کرده بودند، برآورده کند.

حتی توصیه ها، راهکارها و چارچوب هایی که از سوی ایشان تعیین شده بود و باعث می شد تا با گرفتن تضمین های لازم از تبعات خروج هر یک از اعضای امضا کننده توافق بکاهد، توجه لازم نشد، چرا که تیم هسته ای تنها مذاکرات را به چشم یک موفقیت بزرگ می پنداشت و به همین خاطر سرمست از این پیروزی! اینده را نمی دید و هشدارها را جدی نمی گرفت.

این که ادعا میشود که رهبر انقلاب حتی در جریان جزئیات مذاکرات قرار داشتند و برای آنها نیز تصمیم گیری می کردند، ادعایی دروغ است، علاوه بر این که خود ایشان فرمودند؛« بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمیکنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، میتوانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست.»۱۳۹۴/۰۱/۲۰

 

برجام

 

بهمن ماه سال 1395 بود که محمد جواد ظریف در یک مصاحبه درباره در این موضوع چنین گفت؛«موضوعات مهمی که در مذاکرات جریان داشت به محضر مقام معظم رهبری گزارش می‌شد ، اینکه ایشان در مورد جزئیات اظهارنظر می‌کردند درست نیست نه، ایشان در مورد جزییات اظهار نظر نمی‌کردند اما خطوط کلی را مشخص می‌کردند ...»

ضمن این که آقای روحانی رئیس جمهور کشورمان در چهارمین نشست خبری که در سال 93 برگزار شد درباره مسئولیت مذاکرات گفت؛ «مسئول این کار رئیس جمهور است، دولت مسئول مذاکرات است، رئیس جمهور مسئول مذاکرات است، امروز هم گفتم که من همه مسئولیت را به عهده می گیرم

آقای روحانی، حتی در یکی از مناظره های انتخاباتی سال 96 توافق هسته ای را به نام خود تمام میکند و می گوید؛«من الان به ملت ایران اعلام می کنم، آمادگی دارم در 4 سال بعد غیر از تحریم های هسته ای که در این 4 سال برداشتم، بقیه تحریم های ملت ایران را به خوبی و با قدرت بردارم و عزت ایران را و منفعت ایران را به ملت ایران برگردانم

نشان دادن چهره موافق از رهبری معظم انقلاب با مذاکره و توافق هسته ای ظلمی است که نمیتوان با آن ناکامی برجام را به گردن رهبری انداخت.

هر آنکس که مذاکره هسته ای و توافق را امضا کرده است خود مسئول پاسخگویی به مردم است. زمانی که برجام امضا شد، آیا رهبری و ارکان نظام از جزئیات توافق با خبر بودند؟

حضرت آیت الله خامنه ای در تاریخ 27 مهر ماه 1394 در نامه ای به رئیس جمهور الزامات 9 گانه برای اجرای برجام را ابلاغ کردند و برجام را تایید مشروط نمودند.

اکنون سوال این است که اگر مذاکرات به یک توافق هسته ای منجر می شد که ایران به همه خواسته های به حق خود می رسید، باز هم مدعیان و موافقان مذاکره و توافق با آمریکا چنین دستاوردی را حاصل راهکارها، خط قرمزها و توصیه های رهبر معظم انقلاب میدانستند؟