کد خبر: 138338
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

دلیل موافقت ظریف و عراقچی با اف ای تی اف چیست؟/ باج خواهی اروپا برای همراهی با برجام

زوایای پنهان مانده برجام با روشن تر شدن محتوا و هدف آمریکا و اروپا بهتر دیده می شود و نیازی به چشمان مسلح و تیزبین هم ندارد!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای در زبان ساده و روان یک توافقی بود که بر اساس آن ایران باید فعالیت های هسته ای خود را محدود می کرد و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هم 24 ساعته مراکز هسته ای کشورمان را رصد می کردند تا این که تحریم های اقتصادی مرتبط با هسته ای لغو شود. البته بخش اول همچنان ادامه دارد اما بخش دوم از همان آغاز تعطیل بود!

یک بده بستان ساده اما ناعادلانه و غیر منصفانه، چرا که جمهوری اسلامی ایران در فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود هیچ انحرافی نداشت و تنها بر اساس گمان و شک که آن را هم منافقین دامن زدند، آمریکایی ها و اروپایی ها به ایران فشار وارد کردند و تحریم های اقتصادی زیادی را علیه ایران وضع کردند و قطعنامه هایی نیز در سازمان ملل علیه کشورمان تصویب شد.

تا اینجای کار به نظر می رسد که مشکلی نداشته باشد و اتفاقاً شاید یک قرارداد خوب هم جلوه دهد، اما از امضای توافق هسته ای به بعد جالب تر می شود.

خواسته های غرب از ایران سراریز می شود و در قالب طرح های گوناگون و قوانین بین المللی ارائه می گردد، این مسائل جدای از موضوعاتی همچون موشکی و منطقه ای است.

آمریکا و اروپا در موضوعات موشکی ایران و نقش آفرینی در غرب آسیا نیز خواسته هایی دارند که اگر تن به آنها بدهیم در واقع توانمندی خود را در این عرصه ها واگذار کرده ایم و خلع سلاح شده ایم و به آنها تعارف زده ایم که بفرمایید به ما حمله نظامی کنید!

اسنادی همچون سند 2030 که چراغ خاموش از سوی دولت در حال اجرا بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی متوجه شدند و با آن مخالفت شدید کردند چرا که همه آموزه های فرهنگی، دینی و ملی ایران را تغییر می داد و به سبک و سیاق فرهنگ غربی تبدیل می کرد.

پس از آن چندین سند دیگر از جمله پیمان پالرمو، اف ای تی اف و ... از سوی دولت برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شد که حتی در ترجمه آن نیز اشتباهاتی صورت گرفته بود که پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان متوجه آن شد و به مجلس باز پس فرستاد.

سخنگوی شورای نگهبان کدخدایی در باره ترجمه غلط متن پیمان پالرمو با بیان اینکه ایراد لایحه پالرمو فراتر از یک اشکال تایپی بوده است، گفت: اگر در ترجمه لوایح، مفاد آن تغییر کند، شورای نگهبان می‌تواند و موظف است این ایرادات را مورد بررسی قرار داده و آنها را اعلام کند.

دولت اعلام کرده بود که در ترجمه متن پیمان پالرمو اشتباه تایپی اتفاق افتاده بود که پس از بررسی های شورای نگهبان؛ روشن شد که فراتر از یک اشتباه تایپی بوده است!

اف ای تی اف نیز موضوعی است که این روزها بحث درباره آن داغ است و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو دسته تقسیم شده اند یکی موافق آن و دیگر مخالف.

 

 اف ای تی اف FATF

 

هر یک از طرفین استدلال خود را دارند و موافقین اعتقاد دارند بودن آن می تواند در زمینه اقتصادی کارگشا باشد و مخالفین نیز می گویند باعث فشار بیشتر اقتصادی و سیاسی می شود.

نخست باید ببینیم که قانون اف ای تی اف چیست تا بتوان درباره آن نظر داد.

اف ای تی اف در واقع یک قرارداد نیست، یک سازمان بین دولتی است که در سال 1989 به ابتکار کشورهای عضو گروه «جی 7» تشکیل شد تا بررسی‌هایی درباره وضعیت قوانین مبارزه با پول ‌شویی در بازارهای مختلف مالی را در سرتاسر جهان انجام دهد و نتیجه آن را در جلسات هر چهار ماه یک بار خود به اطلاع کشورهای عضو برساند تا این کشورها بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی هدف را بررسی و در باره سرمایه‌ گذارانی که به «کشورهای مشکوک» می‌روند احتیاط کنند.

در سال 2001 بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برج های مرکز تجارت جهانی در نیویورک که بر اساس اسناد و گزارش هایی که از سوی سازمان سیا تهیه شده بود عربستان سعودی در آن نقش داشت، یک وظیفه دیگر هم به عهده کارشناسان سازمان گذاشته شد و آن این‌ که بازارهای هدف برای سرمایه‌ گذاری را از نظر وجود امکان تامین مالی تروریسم بررسی کنند.

در سال 2009 برای اولین بار، نام ایران در کنار نام پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان وارد لیست سیاه پیشنهادهای  اف ای تی اف شد.

در سال‌های بعدی نیز گزارش‌ها ادامه پیدا کرد و نام ایران در رأس لیست سیاه به چشم می‌خورد، در حالی که «اف ای تی اف» این حق را برای خودش محفوظ می‌دانست که در بررسی‌های تازه نام بعضی کشورها را از لیست حذف و نام کشورهای دیگری را به آن اضافه کند، اما ایران در کنار کره شمالی، در جایگاهی حتی بدتر از «لیست سیاه» و در فهرست کشورهایی قرار می‌گرفت که توصیه می‌شد علیه آنها «اقدامات مقابله‌ای» انجام شود.

سازمان اف ای تی اف درباره جمهوری اسلامی ایران چه گزارشی منتشر کرده و به دنیا داده است؟

این سازمان اینگونه گزارش داده است؛

نگرانی‌های ویژه و فوق‌العاده‌ای درباره شکست ایران در رسیدگی به کاهش ریسک تأمین مالی تروریسم و در نتیجه تهدید جدی علیه یکپارچگی سیستم مالی بین‌المللی دارد. ما به همه اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری مجدداً تاکید می‌کنیم که به همه موسسه‌های مالی‌شان توصیه کنند که توجه ویژه‌ای به روابط تجاری و معامله با ایران و شرکت‌های تجاری و موسسه‌های مالی ایرانی داشته باشند.

اف ای تی اف علاوه بر گسترش اقدامات امنیتی، بیانیه سال 2009 را مورد تاکید مجدد قرار می‌دهد که بر اساس آن از اعضاء و نهادهای تصمیم‌گیری خواسته شده بود که اقدامات مقابله‌ای موثری را در پیش بگیرند تا بخش‌های مالی خود را از ریسک پولشویی و تامین مالی ترورسیم در ایران حفظ کنند.

تعریفی که آنها از تروریسم و حامیان آن دارند با حقیقت و واقعیت و آنچه اکنون در صحنه جهانی وجود دارد، بسیار در تناقض است.

اف ای تی اف ایران را حامی تروریسم معرفی می کند درحالی که جمهوری اسلامی از سوی تروریست ها زخم های زیادی خورده است و تاکنون بیش از 17 هزار نفر از مردم و مسئولین کشور به دست تروریست ها به شهادت رسیده اند.

هم اکنون بیش از 6 سال است که جمهوری اسلامی ایران پیشقدم در راه مبارزه با تروریست هایی است که آمریکا، رژیم اسرائیل و سعودی ها آنها را پرورش داده و راهی منطقه کرده اند.

بدون شک اگر حضور ایران نبود، نه تنها منطقه به آشوب وخیم تری دچار می شد بلکه دیگر کشورهای دنیا را نیز درگیر می کرد. اروپا بارها شاهد اقدامات تروریستی گروه های تکفیری وهابی بوده است و اکنون باید قدر حضور ایران در سوریه و عراق را بداند.

از منظر سازمان اف ای تی اف، حزب الله لبنان در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد، حتی گروه های مقاومت فلسطینی در این فهرست جا گرفته اند، مردم فلسطین که مقابل جنایات اشغالگران اسرائیلی مقاومت می کنند، تروریسم محسوب می شوند اما رژیم اسرائیل در حال دفاع مشروع است!

 

ایران و حزب الله

 

حتی مردم یمن که مقابل تجاوز نظامی عربستان و دیگر کشورهای عربی ایستادگی می کنند، تروریسم به حساب می آیند!

کمک های ایران به حزب الله لبنان که یک حزب قانونی در این کشور است به پای حمایت از تروریسم نوشته می شود و جالب اینجا است که حزب الله لبنان از نیروهایی است که هم اکنون در سوریه مقابل تروریست های تکفیری وهابی می جنگد. اما نباید مقابل حملات ارتش رژیم صهیونیستی مقاومت کند و پاسخ دهد، برای همین است که در فهرست گروه های تروریستی قرار دارد.

روز گذشته مجلس شورای اسلامی در جلسه غیر علنی خود به موضوع برجام، سازمان اف ای تی اف که دولت درخواست پیوستن ایران به آن را داده است اختصاص داد.

جلسه غیر علنی مجلس با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر خارجه و معاون او عراقچی برگزار شد که برخی نمایندگان نقل قول هایی از وزیر خارجه و معاون او ارائه دادند.

سخنان وزیر خارجه و معاون او اگر همچون گذشته با ناخرسندی و گلایه و ناراحتی که باعث کمر درد عصبی شود روبرو نشود، بسیاری از مسائل پشت پرده برجام را آشکارتر می کند.

نکته جالب اظهارات وزیر و معاون او در جلسه غیر علنی مجلس امیدوار نبودن به مذاکرات با اروپا است!

در جلسه غیرعلنی روز گذشته مجلس، وزیر خارجه درباره مذاکره با اروپایی‌ها و دبیر شورای عالی امنیت ملی و وزیر اقتصاد درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تروریسم توضیحاتی دادند.

برجام از نظر آقای ظریف، بیماری در حال مرگ است که در آی‌ سی ‌یو و شرایط بسیار سختی قرار دارد. ظریف اعلام کرد که ما با اروپایی‌ها وارد مذاکره شده‌ایم و اروپایی‌ها تعهد داده‌اند که منافع ایران را تضمین کنند، اما مشخص نیست که اروپایی‌ها چقدر بتوانند در برابر تحریم‌های آمریکا مقاومت کنند، زیرا سهامداران شرکت‌های اروپایی، آمریکایی‌ها هستند.

ظریف همچنین این شبهه را مطرح کرد که مشخص نیست شرکت‌های اروپایی چه مقدار از سران کشورهایشان تبعیت کنند.

سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه نیز یکی از دلایل خروج آمریکا از برجام را حضور ایران در منطقه اعلام کرد.عراقچی همچنین به مذاکرات دستگاه دیپلماسی کشورمان با اروپایی‌ها اشاره کرد و گفت که چند هفته‌ای را به اروپایی‌ها مهلت داده‌ایم تا تله آمریکا و تحریم‌های شورای امنیت را برگرداند.

عراقچی معتقد است اروپایی‌ها در حفظ برجام مصمم هستند و به ما ثابت شده که آنها در حفظ برجام جدی هستند، اما اینکه آیا بتوانند برجام را بدون آمریکا ادامه دهند، دچار تردید هستیم و این تردیدها عبارت از این است که اروپایی‌ها نمی‌خواهند وارد جنگ سیاسی و تجاری با آمریکا شوند. اینکه اروپایی‌ها نمی‌‌توانند شرکت‌های بخش خصوصی‌شان را مجبور به همکاری با ایران کنند.عراقچی تاکید کرد که یکی از دلایلی که نمی‌توان به ادامه برجام از سوی اروپایی‌ها مطمئن بود این است که متحد کردن 37 کشور اروپایی کار مشکلی است و اروپایی‌ها نمی‌توانند همه این 37 کشور را راضی کنند.

اما آن روی سکه را نیز باید دید، اروپایی ها اگر قابل اعتماد تشخیص داده شده اند و از دید آقای ظریف و عراقچی قابل اعتماد هستند و تنها گیر کار آمریکا است، در زمان مذاکرات که به توافق رسید نیز امضای جان کری پای توافق هسته ای را یک تضمین دانستند!

 

برجام

 

همانطور که از سوی آقایان ظریف و عراقچی گفته شده، منافع اروپا با آمریکا بسیار بیشتر از منافعی است که با ایران دارد، اما این که 37 کشور را راضی به همکاری با ایران بکنند کار دشواری است، قابل قبول نیست چرا که اروپا سال هاست که بر اساس قوانین اتحادیه اداره می شود و این اتحادیه اروپایی است که تصمیم می گیرد که آینده روابط خود را با ایران یا هر جای دیگری چگونه تنظیم کند.

آن زمان که برای تحریم ایران یا فراخوان سفرای خود از ایران در اتحادیه اروپا تصمیم گیری می شد، دشوار نبود میان آنها هماهنگی ایجاد کردن؟

اما اکنون که آمریکا از برجام بیرون رفته و اروپا نیز به گربه رقصانی مشغول است، ربط دادن برخی از کنوانسیون ها به ماندگاری برجام گرو کشی سیاسی از سوی اروپا است.

برجام یک مقوله پایان یافته است که با به دست آمدن توافق هسته ای و پایبندی ایران به تعهداتش و خواسته به حق ایران برای پایبندی دیگران به تعهداتشان موضوعی است که باید روال طبیعی خود را طی کند.

ارتباط دادن موضوعاتی همچون سازمان اف ای تی اف، یا کنوانسیون پالرمو برای زنده نگه داشتن برجام چه مفهومی دارد؟

عراقچی معاون ظریف با اشاره به این که ما باید شرایط اروپا را نیز در نظر بگیریم، گفته است؛ همه مساعدت های اروپایی ها به میزان زیادی بستگی به این دارد که ایران شرایط سازمان اف ای تی اف را بپذیرد!!!

برای زنده نگه داشتن یک قرار داد مرده که همان زمان نیز مرده به دنیا آمده بود، باید باج بدهیم؟!

در لایحه ای که دولت بر اساس خواسته سازمان اف ای تی اف به مجلس ارائه داده است، تعیین مصادیق تروریسم را در اختیار آمریکا قرار می‌دهیم. مجلس به این کنوانسیون تبصره‌ای اضافه کرده بود که بر اساس آن، گروه‌هایی که برای مبارزه با اشغالگران مبارزه می‌کنند، تروریست نیستند، اما طرف‌های غربی اصرار دارند که این تبصره حذف شود.در صورت حذف این تبصره، تعیین مصادیق گروه‌های تروریستی به دست کشورهای غربی تعیین می‌شود.

اما جالب است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه غیر علنی مجلس گفته است که در صورت تصویب این کنوانسیون، برای حمایت از گروه‌های محور مقاومت مشکلی ایجاد نخواهد شد.او از کجا با این اطمینان چنین سخنی می گوید؟

علی شمخانی مخالف قانون اف ای تی اف است، او روز گذشته در جلسه غیر علنی مجلس مخالفت صریح خود را با آن اعلام کرد و گفت که این لایحه از دستور کار جمهوری اسلامی ایران خارج شده است.

به نظر می رسد که دولت، اعضای تیم هسته ای، شخص وزیر خارجه و همکاران او در تلاش هستند تا برجام را به هر قیمتی نگهدارند، اما دلیل آن روشن نیست! چرا اصرار بر برجامی دارند که نابود شده است و تنها ایران خواهد بود که باید بر تعهدات خود پایبند باشد؟!

آیا لازمه ادامه مذاکره با اروپا بر سر برجام باید تصویب اف ای تی اف در مجلس شورای اسلامی باشد؟!

آیا همچنان از محتوای محرمانه توافق هسته ای موضوعی پشت پرده باقی است که اجازه نمی دهد ما نیز همچون آمریکا رفتار کنیم؟!