کد خبر: 138103

نسخه اسلامی برای درمان توحّش صهیونیستی

دیروز در استانبول نشست سران کشورهای اسلامی به صورت اضطراری برگزار شد تا برای شکل پاسخگویی به جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین چاره ای اندیشیده شود؛ ولی در این نشست مهم خبری از سران مصر، عربستان و امارات نبود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سه‌شنبه هفته گذشته همزمان با افتتاح سفارت آمریکا در اسرائیل در شهر بیت‌المقدس، تظاهرات ده‌ها هزار فلسطینی در مرز غزه به خشونت کشیده شده و بیش از ۶۰ فلسطینی کشته و ۲۷۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. به‌دنبال این ماجرا، مردم کشورهای جهان در اعتراض به کشتار وحشیانه مردم فلسطین در جریان راهپیمایی بازگشت و انتقال سفارت آمریکا به قدس تظاهرات و راهپیمایی‌های گسترده برگزار کردند و سه روز عزای عمومی در فلسطین اعلام شد.

در همین راستا نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی به ریاست دوره‌ای ترکیه از روز پنج‌شنبه با حضور ۴۰ کشور در استانبول آغاز شد. دستور کار این نشست تحولات فلسطین و بررسی اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در کشتار اخیر مردم مظلوم فلسطین بود.

سران کشورهای سازمان همکاری اسلامی دیروز ۱۸ مه با انتشار بیانیه نهایی ۳۰ ماده‌ای در پایان در نشست فوق العاده این سازمان در استانبول، از جامعه جهانی خواستار حفاظت بین المللی برای مردم فلسطین از جمله اعزام نیروهای بین المللی صلح به این منطقه شدند.

این کشورها اسرائیل را به دلیل ارتکاب به جرایم «غیرانسانی»، «وحشیانه» و «غیرقانونی» در قبال مردم فلسطین که به اشغال غیرمشروع سرزمین فلسطین و به ویژه نوار غزه دست به اعتراض مسالمت آمیز زده بودند، را محکوم کردند.

 

 

سازمان همکاری اسلامی

سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی و سازمانی بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۹ با عضویت ۵۷ کشور اسلامی در چهار قاره جهان تأسیس شد.

ارتقاء همبستگی اسلامی میان کشورهای عضو، حمایت از همکاری میان کشورهای عضو در زمینه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و دیگر موارد اساسی و مشورت میان کشورهای عضو در سازمان‌های بین المللی، تلاش در جهت محو تبعیض نژادی و خاتمه بخشیدن به استعمار در تمام اشکال آن، اتخاذ تدابیر لازم برای پشتیبانی از صلح و امنیت بین‌المللی مبتنی بر عدالت، هماهنگ کردن تلاش‌ها به منظور حفاظت از اماکن مقدس و آزادسازی آنها و پشتیبانی از مبارزه ملت فلسطین و کمک به این ملت در جهت بازپس گرفتن حقوق خود و آزاد نمودن سرزمینش، پشتیبانی از مبارزه تمام ملل اسلامی در راه حفاظت از کرامت، استقلال و حقوق ملی‌شان و ایجاد جوی به منظور ارتقاء همکاری و تفاهم میان کشورهای اسلامی و دیگر کشورها از اهداف این سازمان است.

سازمان کنفرانس اسلامی از زمان نخستین اجلاس سران در سال ۱۹۶۹ (رباط - مغرب) تاکنون 10 اجلاس در سطح سران و ۳4 اجلاس عادی در سطح وزیران خارجه برگزار کرده است. اجلاس وزیران خارجه، هر سال و اجلاس سران، هر سه سال یک بار، برگزار می‌شود. میزبانی هر کشور باید از سوی اجلاس رسمی مورد تأیید قرار گیرد.

کشور میزبان برای یک دوره زمانی که تا برگزاری اجلاس بعدی به طول خواهد انجامید، ریاست سازمان را برعهده خواهد داشت. در اجلاس وزیران خارجه و سران، موارد موجود در دستور کار سازمان که شامل امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اداری و مالی است، مورد بررسی قرار می گیرد و تصمیمات سازمان درباره آنها طی قطعنامه هایی منتشر می گردد. تعداد کل قطعنامه های اجلاس‌های عادی، بیش از ۱۰۰ مورد است.

همچنین در پایان اجلاس سران یا وزیران خارجه، بیانیه ای مشتمل بر نکات اصلی طرح شده در اجلاس و خلاصه تصمیمات انتشار می یابد. اجلاس سران عالیترین مرجع تصمیم گیری در سازمان است اما اجلاس وزیران خارجه، عملا مرکز عمده تصمیم گیری به شمار می آید.

 

 

حضور موثر ایران در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول

حسن روحانی که به دعوت رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه و به‌منظور شرکت در اجلاس فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی عازم استانبول شد پیش از ترک تهران با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس گفت: انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی است و آمریکا از هر زمان دیگر در جهان اسلام منفورتر است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول، با ارائه شش ابتکار و پیشنهاد عملی، از همه مسلمانان و دولت های اسلامی خواست با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه ای قویتر و پایدارتر، و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه پایان اشغالگری را فراهم ساخته و منطقه پهناور خاورمیانه و آسیای غربی را یکبار دیگر به مکان همزیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه جمعه خطاب به سران کشورهای اسلامی شرکت کننده در این اجلاس فوق العاده، با تاکید بر اینکه صهیونیستهای جنایتکار در مقابل چشم اشکبار جهانیان؛ با پایمال کردن کرامت انسانی و تحقیر همه  ارزشها، جامعه جهانی را به مبارزه طلبیده اند، اظهارداشت: اگر رژیم صهیونیستی در احاطه کشورهای توسعه یافته و مردم سالار قرار گیرد و با یک امت متحد مواجه باشد، هرگز نخواهد توانست چنین آسوده خاطر به جنایات خود ادامه دهد.

 

متن سخنرانی روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای اردوغان رییس محترم،

رئیسان محترم جمهور،

عالیجنابان،

خواهران و برادران،

در آغاز از برادر عزیزم؛ رئیس جمهور اردوغان بخاطر میزبانی این گردهمایی مهم در شرایط حساس کنونی سپاسگزاری میکنم.

برگزاری نشست فوق‌العاده سران سازمان همکاری اسلامی بلافاصله پس از برگزاری نشست فوق‌العاده کمیته فلسطینِ اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) در تهران در 14 مه سال جاری، حاوی این پیام مهم است که امت اسلامی همانند ید واحده، در مقابله با بزرگ‌ترین تهدیدِ جهان اسلام یعنی اشغال سرزمین فلسطین توسط کیان صهیونیستی قد برافراشته‌است. صمیمانه امیدوارم که این نشست با بهره‌گیری از همفکری و توان کشورهای اسلامی بتواند منجر به اتخاذ راهکارهای عملی برای پایان بخشیدن به این بحران خطرناک و کمک فوری به ملت ستمدیده فلسطین به ویژه ساکنان مظلوم غزه شود.

امروز ما به سوگ آخرین پرده از جنایات هفتادساله نسلکشی بیگناهان در فلسطین نشستهایم. صهیونیستهای جنایتکار در مقابل چشم اشکبار جهانیان؛ با پایمال کردن کرامت انسانی و تحقیر همه ارزشها، جامعه جهانی را به مبارزه طلبیده اند. در حالی که صدها هزار بیگناه از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی محرومند، رژیم صهیونیستی، نظام آپارتاید و قوم گرای خود را به دروغ، دموکراسی معرفی کرده و افراطی گری مذهبی حاکم بر خود را سکولاریسم می‌نامد و اندوهبارتر آنکه برخی کشورهای غربی نیز، تجاوزهای اشغالگران را توجیه می‌کنند.

در این شرایط دولت ایالات متحده امریکا سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کرد. این اقدام خودسرانه و خلاف مصوبات بین المللی، به رژیم جنایتکار صهیونیستی، چراغ سبز داد تا مرتکب کشتار وحشیانه دیگری شود. کاخ سفید نشان داد که از نابودی پایه ها و قواعد نظم بین الملل هیچ ابایی ندارد و با زور، به جنگ حق می‌رود. درست چند روز پیش از انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، رئیس جمهور آمریکا ضربه دیگری را به امنیت بین المللی و اعتبار جامعه جهانی وارد کرد و از توافق هسته ای چندجانبه ای خارج شد که به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است. این اقدام در ادامه خروج یکجانبه از برخی دیگر از توافقات مهم بین المللی نشان داد که دولت جدید آمریکا چه تهدید خطرناکی برای نظام حقوقی جهانی و صلح و امنیت جهانی بشمار می‌آید.

اما در مقابل، مقاومت مردمی دوشنبه سیاه نشان داد؛ که نسل جدید و جوان فلسطین، به حقوق خود آگاه است ؛ که قصد ندارد از آن دست بکشد یا بر سر آن معامله کند؛ که با پایمردی می‌توان چهره خشونت بار غاصبان را عریان کرد و لحظات پایداری مؤمنان در صدر اسلام را به جهانیان نمایاند. فلسطین نشان داد که شایسته آرامش و دستیابی به همه حقوق مشروع خویش است.

این ایستادگی بر حق و صبر بر مصایب، باردیگر جوانه های امید و استقامت را در دل همه دوستداران فلسطین شکوفا کرد. امروز جبهه مقاومت محدود به مردان و زنان فلسطینی نیست و شامل شمار روزافزون آزادی خواهانی در سراسر جهان است که وجدان بیدارشان از این همه ظلم و جنایت به خشم آمده است.

خانمها، آقایان؛

اکنون وقت آن فرا رسیده است که از خود بپرسیم چگونه می‌توان دشمن صهیونیستی را برای همیشه، از تعرض به کیان و ناموس امت اسلام بازداشت؟ اگر به جای تحریمِ تنها گروهِ پیروز در برابر دولت اشغالگر، همه یکصدا پیام مقاومت را تکرار می‌کردند؛ اگر صهیونیستها به جای اطمینان از سکوت برخی و زمزمه های ذلت بار برخی دیگر، در مقابل خود، یک منطقه قدرتمند می‌دیدند، آیا جرأت اینگونه وحشیگری ها را پیدا می‌کردند؟

اگر اسرائیل در احاطه کشورهای توسعه یافته و مردم سالار قرار گیرد و با یک امت متحد مواجه باشد هرگز نخواهد توانست چنین آسوده خاطر به جنایات خود ادامه دهد.

در این زمینه پیشنهادات و ابتکاراتی به شرح زیر قابل بیان است:

1- درخواست از سازمان ملل متحد برای برگزاری یک نشست ویژه مجمع عمومی برای رسیدگی به موضوع تصمیم غیرقانونی دولت آمریکا و جنایات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در غزه باید پیشنهاد و پی‌گیری شود.

 

2- تشکیل یک «گروه کارشناسی» متشکل از متخصصان حقوقی، سیاسی و اقتصادی ذیصلاح کشورهای عضو به منظور بررسی دقیق و تدوین راهکارهای مقابله با تصمیم غیرقانونی اخیر دولت آمریکا در سطوح بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی.

 

3- اتخاذ اقدامات سیاسی، اقتصادی و تجاری علیه دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی. از دولت‌های مسلمان و ملت‌های آزادیخواه جهان می‌خواهیم در راستای کمک به ملت فلسطین و مقابله با تصمیم مخرب ترامپ، در مناسبات سیاسی، اقتصادی و تجاری خود با دولت آمریکا تجدید نظر کرده و همچنین همه مناسبات خود را با رژیم غاصب صهیونیستی قطع نموده و کالاها و شرکت‌های صهیونیستی را تحریم کنند.

 

4- ایجاد راهکارهای مناسب برای اقدام دسته جمعی در ارائه کمک های بشردوستانه به مردم فلسطین.

 

5- زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی خطر جدی برای صلح و امنیت بین المللی به ویژه در منطقه غرب آسیا است. عاری شدن این منطقه از سلاح های هسته ای که بارها توسط ایران پیشنهاد شد، باید در اولویت اقدامات کشورهای اسلامی قرار گیرد.

 

6- اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس در تقویم همه کشورهای اسلامی به عنوان روز حمایت مردم مسلمان و همه آزادگان جهان از مردم فلسطین.و اعتراض به جنایات اسرائیل و حامیانش؛ این میراث امام خمینی(ره) است که موثرترین روش مبارزه را بسیج امت اسلامی علیه صهیونیست ها معرفی نمود.

ما می‌توانیم با وحدت در عمل و همکاری و همراهی در ساختن منطقه ای قویتر و پایدارتر و دوری از منازعات بیهوده و فرساینده، زمینه ساز پایان اشغالگری باشیم و منطقه پهناورخاورمیانه و آسیای غربی را یکبار دیگر به مکان همزیستی ادیان ابراهیمی تبدیل کنیم.

در این مسیرِ عزت بخش که هدف آن حراست از کرامت انسانی است بی گمان یاری الهی را با خود خواهیم داشت که این وعده قطعی الهی است: ان تنصروالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.

 

 

بیانیه پایانی نشست اضطرای استانبول

نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول که با هدف بررسی اوضاع فلسطین برگزار شده بود، در بیانیه پایانی خود جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و انتقال سفارت آمریکا به قدس را محکوم کرد.

در این بیانیه اسرائیل به عنوان «نیروی اشغالگر» مقصر اصلی جان باختن بیش از ۶۰ تن و زخمی شدن بیش از ۲۷۰۰ تن از غیرنظامیان فلسطینی در خلال رخدادهای روز ۱۴ مه اعلام و تصریح شده است: این اقدامات وحشیانه توسط نیروهای اشغالگر اسرائیل و با حمایت آمریکا که در شورای امنیت مانع حسابرسی از این کشور می شود، انجام گرفته است. این جرایم در پشت انتقال غیرقانونی سفارتخانه آمریکا به قدس انجام گرفته و به دولت اسرائیل شجاعت اقدام علیه مردم بی گناه را بخشیده است.

در  بیانیه مذکور با اشاره این که حفظ موقعیت، تاریخی، معنوی و قانونی شهر قدس چارچوب اصلی این سازمان را تشکیل می دهد، از نهادهای بین المللی به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شده است، تا زمینه حسابرسی اسرائیل در قبال جرایم این کشور علیه مردم فلسطین فراهم و همچنین این نهادها برای پایان این اقدامات ظالمانه به طور قانونی و اخلاقی اقدام کنند.

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی طی این بیانیه خواستار تشکیل کمیته کارشناسان بین المللی مستقل برای رسیدگی به جنایانت و کشتار نظامیان اسرائیل و تعیین مسئولیت کیفری مقامات این کشور و ارایه آن ها به نهادهای مربوطه بین‌المللی شد.

در این بیانیه ارگان های اصلی سازمان ملل شامل شورای امنیت، دبیری کل، مجمع عمومی، شورای حقوق بشر، کمیسیاری عالی حقوق بشر و دیده‌یانان ویژه خواسته شد تا فورا برای تشکیل یک کمیته بررسی برای رسیدگی به موارد مذکور فراخوانده شدند.

سران کشورهای اصلی همچنین در این بیانیه به اهمیت همکاری در یک چارچوب مشخص با اتحادیه عرب، اروپا و آفریقا و سایر نهادهای بین المللی و منطقه ای تاکید کردند.

سازمان همکاری اسلامی بار دیگر شناسایی غیرقانونی قدس به عنوان پایتحت نیروی «اشغالگر» اسرائیل توسط رئیس جمهور آمریکا را بی اعتبار خوانده و آن را حمله به حقوق تاریخی، ملی، طبیعی و قانونی مردم فلسطین دانستند.

در این بیانیه آمده است: گشایش سفارتخانه آمریکا در قدس اشغالی موقعیت این شهر به عنوان پایتخت ابدی فلسطین را تغییر نداده بلکه موجب تحکیم موضع ما در قبال غیرقانونی بودن الحاق آن توسط نیروی اشغالگر اسرائیل می شود.

سران کشورهای اسلامی انتقال سفارتخانه گوتالاما به قدس در پیرو اقدام آمریکا، محکوم و اعلام کردند که برای جلوگیری از این نوع اقدامات، تدابیر اقتصادی و سیاسی و سایر موارد مشابه اتخاذ خواهد شد.

در بیانیه مذکور با تاکید بر لزوم حمایت از فعالیت های  اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک «UNRWA» از سوی کشورهای عضو، آمده است: در این زمینه تشکیل صندوق توسعه «وقف» رضایت بخش است. سازمان همکاری اسلامی در چارچوب قطعنامه ۱۹۴ مجمع عمومی سازمان ملل متحد به حق بازگشست پناهنجویان فلسطینی تاکید می کند. در زمینه برقراری عدالت و صلح در گام نخست باید جنایات و پاکسازی قومی علیه فلسطینی ها که ۷۰ سال پیش در روز نکبت صورت گرفت به رسمیت شناخته شود.

گفتنی است که در نشست سران اسلامی در استانبول درباره فلسطین، سران مصر، عربستان و امارات غایب بودند.