کد خبر: 137709

ژست سفارتی بعد از قتل عام

انگار که ماجرای دنباله دار فلسطین و صهیونیسم به نقطه ی عطف خودش رسیده است. خون ریخته  شده ی 55انسان بی گناه در نوار غزه دامن گیر مسببین خواهد شد و همچنین سنگ محک خوبی برای مدعیان حقوق بشر و برادری با فلسطینیان است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دنیا دیروز شاهد یک جنایت غیر قابل چشم پوشی بود. شاید باورش سخت باشد که در سال 2018 میلادی به راحتی انسان هایی را به صورت گروهی قتل عام کنند و از برخوردهای جدی خبری نباشد.

قشرهای مختلف مردم فلسطین همزمان با مراسم انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی به‌سمت مناطق مرزی نوار غزه و سرزمین‌های اشغالی سرازیر شدند تا بر حق مشروع خود مبنی بر بازگشت به سرزمینی که از آن رانده شده‌‌اند و مخالفت با تصمیم ترامپ تأکید کنند. این حق خواهی به خشونت کشیده شد و بر اساس آخرین آمارها، تعداد شهدای جنایات دوشنبه صهیونیست‌ها به 55 نفر رسیده که 7 نفر از آنها کودک هستند. حدود 2هزار نفر نیز مجروح شدند تا حجم خشونت و وحشی گری صهیونیست ها خون دنیا را به جوش آورد.

تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت کشورش از تل آویو به قدس اشغالی قول جدیدی به اسرائیل است که هفتادمین سال تاسیس خود را جشن می‌گیرد؛ تصمیمی که به مثابه نکبت جدیدی برای فلسطینی‌ها در موج عادی سازی بی سابقه کشورهای عربی با رژیم اسرائیل بود.

"ترامپ قول داد قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت و به آن وفا کرد، او گفت سفارت کشورش را از تل آویو به قدس منتقل خواهد کرد و به آن وفا کرد". این مطالب بخشی از اظهارات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل است که در آستانه افتتاح سفارت امریکا در قدس اشغالی بر زبان آورد.

 

انگار که ماجرای دنباله دار فلسطین و صهیونیسم به نقطه ی عطف خودش رسیده است. خون ریخته  شده ی 55انسان بی گناه در نوار غزه دامن گیر مسببین خواهد شد و همچنین سنگ محک خوبی برای مدعیان حقوق بشر و برادری با فلسطینیان است.

از همان دیروز تا الان موضع گیری ها و اظهار نظرات زیادی از سراسر دنیا نسبت به جنایت رژیم اسرائیل در نوار غزه توسط کشورهای دنیا مطرح شده است. اما انگار قرار است اینبار هم حرف ها، همان حرف باقی بمانند و اثری نداشته باشند. خشم زرگری کشورهای عربی و ژست های حقوق بشری کشورهای مدعی، آنقدر گل درشت و نخ نما شده است که دیگر کسی برایشان تره هم خورد نمیکند.

 

 

انفعال معنا دار عرب ها

در این میان عرب ها فقط اظهاراتی داشته و سرو صدا کرده‌اند بدون اینکه موضعی اتخاذ کنند. اخباری که از رسانه های غربی درز کرده ، حاکی از تفاهم آمریکا و چند کشور عربی بر سر انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی در چارچوب اقدام مربوط به "معامله قرن" است.

کشورهای عربی با وجود اعلام مخالفت با تصمیم ترامپ به سمت عادی سازی روابط و آغاز دوران جدیدی از روابط بی سابقه با اسرائیل در حرکت هستند و این چیزی است که نتانیاهو نیز چند ماه پیش به آن اشاره داشت.

نکته قابل توجه اینکه اجماع اعضای شورای امنیت در مخالفت با تصمیم آمریکا با وتوی این کشور روبرو شد اما واشنگتن هیچ اهمیتی به مواضع بین المللی نداده و به مواضع حاصل از نشست استانبول و یا نشست اخیر در الدمام سعودی تحت عنوان "نشست قدس" هیچ توجهی نکرد.

در محافل فلسطینی نیز باید گفت که سقف اظهارات تشکیلات خودگردان و سازمان آزادیبخش فلسطین تا لغو به رسمیت شناختن اسرائیل و توقف تعامل با آمریکا به عنوان واسطه صلح پیش رفت، اما فلسطینی ها با وجود فشار برخی کشورهای عربی برای عقب گرد از مواضع خود، همچنان بر موضع خود مبنی بر مخالفت با هرگونه تعامل با آمریکا پابرجا ماندند.

در سطح عربی نیز مواضعی در اعلام مخالفت با تصمیم آمریکا اعلام شد که شاید بارزترین آن اظهارات ولیعهد سعودی در نشست محرمانه با نمایندگان سازمان های یهودی آمریکا بود که در آن رهبران فلسطینی و محمود عباس را به شدت مورد انتقاد قرار داد با این مضمون که از چهل سال پیش تا کنون آنان فرصت را هدر داده اند و با تمام پیشنهادها مخالفت کرده اند اکنون وقت آن رسیده است که یا به میز مذاکره بازگردند و یا ساکت شوند.

از سوی دیگر سطح عادی سازی روابط امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل توجه را جلب می کند به این معنی که بر خلاف مواضع و مبتنی بر مخالفت با تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت کشورش به قدس اشغالی، این دو هیئت هایی را برای عادی سازی روابط با اسرائیل راهی فلسطین اشغالی کردند تا در جشن هفتادمین سالگرد تاسیس اسرائیل شرکت داشته باشند.

در این میان از وقوع فاجعه تا کنون واکنش ها، بیانیه ها و محکومیت های زیادی رسانه ای شده اند که باور خیلی از آن ها کار دشواری است.

 

 

محکومیت با خجالت

واکنش‌های بین‌المللی به حمام خونی که روز دوشنبه رژیم صهیونیستی در مرز نوار غزه با سرزمین‌های اشغالی به راه انداخته، وزیر خارجه کانادا را هم وادار به واکنش کرد.

«کریستیا فریلند» در توئیتر خود بدون اشاره مستقیم به رژیم صهیونیستی نوشت: «به شدت نگران خشونت در نوار غزه هستیم. ما از کشته و مجروح شدن افراد در اتفاق‌های امروز و طی هفته‌های گذشته ناراحت هستیم».

وزیر خارجه کانادا افزود: «اینکه غیرنظامیان، خبرنگاران و کودکان قربانی شده‌اند، توجیه‌ناپذیر است. همه طرف‌های درگیری، درباره اطمینان از حفظ جان غیرنظامیان مسئولیت دارند».

 

 

وقتی اروپا نگران می شود

سخنگوی نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه نسبت به اوضاع ناآرام غزه ابراز نگرانی کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس به خبرنگاران گفت: «ما نسبت به اخبار دریافتی از غزه و کشته شدن مردم در آنجا نگرانیم. ما طرفین را به آرامش ،خویشتنداری و اجتناب از اقدام‌های مخرب و تلاش‌ برای برقراری صلح دعوت می‌کنیم. انگلیس به شدت متعهد به راه حل دو دولتی و مبدل شدن اورشلیم (قدس) به عنوان یک پایتخت مشترک است.»

 

فرانسه نیز دیروز درباره اوضاع ناآرام در غزه موضع گرفت. وزیر خارجه فرانسه درحالی تداوم حملات رژیم صهیونیستی به فلسطینیان که بیش از 50 شهید و دو هزار مجروح برجا گذاشته را نادیده گرفت، تنها از تل‌آویو خواسته که خویشتندار باشد.

وزیر خارجه فرانسه در واکنش به این حملات گفت: «فرانسه بار دیگر مقام‌های اسرائیل را به خویشتنداری در استفاده از زور فرا می‌خواند.»

 

 

راه نابودی اسرائیل

لزوم مقابله با رژیم صهیونیستی در سپهر سیاسی امام خمینی "ره" چنان نظام مند و حساب شده است که همیشه و در هر زمانی قابل استناد و به کار گیری است. شاید امروز که جسارت های این رژیم غاصب خون مسلمانان را به جوش آورده است بازخوانی بخش های محدودی از موضع گیری های حضرت امام در مورد لزوم مقابله با رژیم صهیونیستی و تحقق نابودی آن خالی از لطف نباشد.

امام به درستی دریافته بود که آزادسازی قدس با مصالحه سیاسی به دست نمی‌آید و چانه‌زنی‌های سیاسی اعراب و گرفتن امتیازات محدود از صهیونیست‌ها، راه به جایی نمی‌برد؛ از این رو امام چیزی را جایگزین مبارزه و جهاد با صهیونیست ها نمی‌کرد. حضرت امام به طور قاطع برخی از دول و سران اسلامی را با توجه به انجام مذاکرات بی‌نتیجه و سرگرم شدن به آن در مقابل توپ و تانک اسرائیل ملامت می‌کرد و از آنان خواستار برخورد شدید با اسرائیل و وحدت با مبارزان و ملل اسلامی شد.

 

 

*** اختلاف نظر و مزدوري بعضي سران كشورهاي اسلامي ، به هفتصد ميليون مسلمان ، علي رغم معادن و ثروت ها و امكانات طبيعي شان ، فرصت و امكان كوتاه كردن دست استعمار و صهيونيسم و محدود كردن نفوذ بيگانگان را نمي دهد، خودخواهي و دست نشاندگي و تسليم بعضي دولتهاي عربي در بلاد نفوذ بيگانگان ، مانع اين مي شود كه دهها ميليون عرب بتوانند سرزمين فلسطين را از اشغال و غصب اسرائيل برهانند. همه بايد بدانند كه هدف دولتهاي بزرگ از ايجاد اسرائيل تنها با اشغال فلسطين پايان نمي پذيرد ، آنها در اين نقشه اند كه (پناه بر خدا ) تمامي كشورهاي عربي را به همان سرنوشت فلسطين دچار كنند و امروزه ما ناظر جهاد مبارزين فلسطيني در راه سپردن سرنوشت فلسطين به فلسطيني ها هستيم ، ناظر مجاهداني هستيم كه جان بر كف به جهاد قهرمانانه عليه اشغال و تجاوز و در راه آزادي فلسطين و سرزمين هاي اشغال شده بپا خاسته اند، ناظرآنچه كه ديروز دست نشاندگان استعمار در اردن و امروز در لبنان بر سر اين مجاهدان آوردند ، ناظر تبليغات و توطئه هايي كه عليه آنان به آنجا مختلف همگي به تحريك و به دست گماشتگان استعمار و به منظور جدا كردن گروههاي مسلمان از مبارزان فلسطيني و به خاطر بيرون كردن مبارزه از مناطق سوق الجيشي (كه موقعيت مناسبي براي ضربه به قواي اسرائيل و صهيونيسم اين دشمن غاصب دارد) انجام مي گيرد هستيم .

پيام امام خميني (ره ) به پشتيباني از فلسطين ، صحيفه نور ، ج1، صص 192 - 194، 19/8/51

 

 

*** امروز قبله اول مسلمين ، به دست اسرائيل اين غده سرطاني خاورميانه افتاده است . امروز برادران فلسطيني و لبناني عزيز ما را با تمام قدرت مي كوبد و به خاك و خون مي كشد . امروز اسرائيل با تمام وسايل شيطاني تفرقه افكني مي كند . بر هر مسلماني لازم است كه خود را عليه اسرائيل مجهز كند.

وقتي يك ميليارد جمعيت فرياد كرد اسرائيل نمي تواند ، از همان فريادش مي ترسد . اگر همه مسلمين كه در دنيا هستند الان هستند كه قريب يك ميليارد هستند اگر در روز قدس همه بيرون بيايند از خانه ، فرياد بكنند مرگ بر آمريكا و مرگ بر اسرائيل و مرگ بر شوروي ، همين قول مرگ بر شوروي براي آنها مرگ مي آورد. جمعيتشان يك ميليارد ، ذخايرشان اين همه زياد كه همه دولت ها محتاج به ذخاير شما هستند معذالك شما را وادار مي كنند با هم مختلف باشيد اختلاف كنيد و ذخايرتان را ما ببريم و هيچ كدام صحبت نكنيد .

بيانات امام به مناسبت روز جهاني قدس ، صحيفه نور ، ج 12 ، ص 276 ، 15/5/59

 

 

*** قبلا هم تذكر دادهام كه دولت غاصب اسرائيل با هدف هايي كه دارد براي اسلام و ممالك مسلمين خطر عظيم دارد و خوف آن است كه اگر مسلمين به آنها مهلت دهند، فرصت از دست برود و جلوگيري از آنها امكان پذير نشود و چون احتمال خطر متوجه به اساس اسلام است لازم است بر دول اسلامي بخصوص و بر ساير مسلمين عموما كه رفع اين ماده فساد را به هر نحو كه امكان دارد بنمايند و از كمك به مدافعين كوتاهي نكنند و جايز است از محل زكوات و ساير صدقات در اين امر مهم حياتي صرف نمايند.

پاسخ امام خميني به گروهي از فدائيان ، صحيفه نور ، ج 1 ، 4/6/47 ،صص 45-144

 

 

*** شما از خواب هايي كه براي اين كشورها ديده اند اطلاع نداريد ، اينجانب كرارا خطر دولت اسرائيل و عمال آن را به ملت گوشزد كردم كه بايد مقاومت منفي كنند و از معاملات با آنها احتراز جويند.

تلگراف امام ، صحيفه نور ، ج 1 ، ص 155، مرداد 1349