کد خبر: 137340
نماینده اسقف اعظم روسیه :

ترامپ مالک دنیا نیست

نماینده «پاتریارک کریل» اسقف اعظم روسیه گفت: واقعیات این کشور بسیار با آنچه غرب بیان می کند، متفاوت است و ترامپ نباید خود را مالک دنیا بداند.
اتاق خبر 24

عالیجناب فیوفان گفت: من درباره موضوع برجام و تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران طوری دیگر فکر می کنم؛ ترامپ فکر می کند مالک همه دنیا و حرف، حرف اوست اما باید به او گفت که نه اینگونه نیست و کسی که این حق را به تو داده که امروز مسئول کشوری باشی در واقع خودش مالک همه هستی و عالم است.
مترو پلیت قازان و تاتارستان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پایبندی خود به تعهداتش را ثابت کرده است و به آنچه می گوید و در قالب تفاهم نامه امضا می کند، پایبند است.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در موضوع برجام که حاصل تعداد فراوانی نشست و گفتگوی مقامات ایرانی با کشورهای اروپایی است، ایران به تکالیفش عمل کرده است.
این شخصیت مذهبی روسی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در خصوص تصمیم احتمالی ترامپ برای خروج یا ماندن در برجام، گفت: خروج از برجام، جمهوری اسلامی ایران را ناتوان و آمریکا را توانمند نخواهد کرد چرا که مردم ایران، اصل بهره گیری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای را همواره مدنظر داشته و هرگز به جنگ و نزاع فکر نمی کنند. 

وی ادامه داد: به عنوان مثال غربیها سوءتبلیغی مبنی بر احترام نگذاشتن به جایگاه زنان در ایران و اسلام را مطرح می‌کنند؛ در حالیکه ما امروز شاهد حضور و مشارکت بانوان اندیشمند ایرانی در مسئولیت های و صحنه های مختلف هستیم و حضور چندین زن اندیشمند در یازدهمین دوره گفت‌وگوهای ادیان با کلیساهای ارتدکس روسیه نشان‌دهنده احترام بسیار ایران و اسلام به زنان بود.

عالیجناب فیوفان بیان داشت: همانطور که درختی را می‌کاریم و چند سال به آن آب می‌دهیم و با هرس کردن مراقبت می‌کنیم تا به ثمر نشسته و میوه بدهد، ثمر و فواید برخی مذاکرات نیز در آینده مشاهده خواهد شد.

 برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین المللی با مبنای لغو تحریم‌های ایران در مقابل پذیرش برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران بنا شده است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت.

این مذاکرات سخت و نفس گیر پس از 22 ماه در تیرماه 94 به توافق تاریخی انجامید و اجرای آن در دی ماه همان سال کلید خورد و تا پایان سال 95 روند رو به جلوی اجرایی سازی طرح جامع اقدام مشترک ادامه یافت.

در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی، دائما پایبندی ایران به تعهدات خود مطابق برجام را تایید کرده است، ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به مخالفت خود با این توافق ادامه داده و مدتی است باید به بهانه مسائل موشکی و حقوق بشر که ارتباطی با برجام ندارد، ادامه این توافق بین المللی را با اما و اگر روبه رو کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا، دوازدهم ژانویه 2018 اعلام کرد اگر کنگره و طرفهای اروپایی آنچه را که او «نواقص فاجعه بار» برجام می نامد، اصلاح نکنند ایالات متحده از این توافق خارج خواهد شد.

ترامپ قرار بود تصمیم خود درباره ماندن و یا خروج از توافق هسته ای را 22 اردیبهشت ماه اعلام کند، اما به یکباره و در پیام توئیتی که شب گذشته ارسال کرد، از اعلام تصمیم خود در روز سه شنبه 18 اردیبهشت (حدود ساعت 22 امشب به وقت تهران) خبر داد. 

عالیجناب فیوفان، مترو پلیت قازان و تاتارستان به منظور شرکت در یازدهمین نشست مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها و کلیسای ارتدکس روسیه با عنوان «ادیان و محیط زیست» در راس هیات 9 نفره روسی به ایران سفر کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا