کد خبر: 136276
یادداشت اتاق خبر 24

آقای ظریف! ایران آماده چه کاری است؟

بحران غرب آسیا بسیار وخیم تر از حد تصور نمی رفت که بتوان با وجود مخربینی همچون سعودی ها و صهیونیست ها در منطقه آن را مهار کرد، اما جمهوری اسلامی ایران توانست.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

عمق بحران زیاد است، شرایط به گونه ای است که هر آن احتمال درگیری گسترده میان نیروهای حاضر در سوریه و نیروهای مداخله گر وجود دارد.

نقش جمهوری اسلامی ایران در بحران غرب آسیا بسیار مثبت و تأثیر گذار بوده است، به گونه ای که حتی کشورهایی که با جمهوری اسلامی زاویه دارند، اعتراف کرده اند که نقش مثبت ایران باعث برچیده شدن گروه های تروریستی تکفیری در منطقه شده است.

نمی توان عملکرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله و مبارزه با تروریستهای تکفیری در منطقه را با نوع رفتار برخی کشورهای عربی منطقه همچون عربستان سعودی مقایسه کرد، چرا که ماهیت عملکرد اعراب با همراهی آمریکا و رژیم اسرائیل مخرب و ویران کننده است.

تصور قدرت یابی تروریست های تکفیری وهابی در سوریه و عراق وحشتناک است، اما جمهوری اسلامی ایران با همکاری روسیه توانستند از گسترش ویروس گونه تروریست ها جلوگیری کنند و منطقه را از یک فاجعه بزرگ نجات دهند.

برای رسیدن به این هدف خون های زیادی ریخته شده است که سهم ایران از آن کم نیست. مدافعان حرم برای دفاع از ایران راهی سوریه و عراق شدند و جان خود را در راه اعتقاد به مکتب فدا کردند.

هستند افراد و شخصیت هایی که از حضور ایران در منطقه انتقاد دارند اما منطقی برای اعتقاد خود ندارند.

آقای ظریف وزیر خارجه کشورمان به نیویورک سفر کرد و در این سفر 6 روزه با رسانه های خارجی مصاحبه انجام داد و چندین سخنرانی نیز داشت.

محمد جواد ظریف در نشستی به میزبانی شورای روابط خارجی آمریکا، سخنانی را مطرح کرد که بعید بود از زبان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفته شده باشد! اما گفته است.

وی گفته است؛«ما برای مستثنا کردن یکدیگر و تبدیل شدن به قدرتمندترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم. باید این روند را متوقف کنیم. به شما می‌گویم که ایران آماده این کار است»!

آقای ظریف با این سخن ایران را نیز در کنار کشوری جنایتکار، خائن به آرمان های مسلمانان، ویرانگر، مداخله گر، برانداز و مخرب قرار داده است.

آیا ایران را میتوان در کنار رژیم سعودی مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که جمهوری اسلامی در ویرانی منطقه نقش داشته است؟!

 

محمدجواد ظریف

 

آنهایی که نقش مخرب و بی ثبات کننده در منطقه دارند و با حمایت از تروریست ها در سوریه و عراق و  حملات و تجاوز نظامی خود به یمن این کشورها را ویران کرده اند و هزاران نفر از مردم آنها را به شهادت رساندند، قابل مقایسه با جمهوری اسلامی ایران است؟

نوع نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران با دخالت های رژیمی همچون عربستان سعودی، اکنون برای افکار عمومی جهان روشن است، حتی کارگردان مشهوری همچون «اولیور استون» که به تهران آمده است، اعتقاد دارد؛«به نظر من عربستان یکی از بزرگترین برهم‌زنندگان منطقه است و می‌بینید چقدر خلاقانه منطقه را تخریب می‌کند.»

پیشنهاد گفت وگو درباره بحران غرب آسیا آن هم در شرایطی که برگ برنده در دست ایران و روسیه است، آیا برای کوتاه آمدن ایران در نقش آفرینی منطقه ای است که باعث گسترش نفوذ و تأثیر جمهوری اسلامی شده است؟

اگر این ویژگی ایران بر سر میز مذاکره درباره حل بحران منطقه که از سوی سران کشورهای عربی با نقش آفرینی آمریکا، اروپا و اسرائیل شکل گرفته، به معامله گذاشته شود، عواقب وخیم تری از برجام هسته ای خواهد داشت.

«از عربستان در برابر حمله خارجی دفاع می کنیم» سخن آقای ظریف است، که با توجه به شرایط موجود در فضای منطقه، هیچ توجیهی ندارد.

خیزی که عربستان علیه جمهوری اسلامی ایران برداشته است، با کوتاه آمدن ایران مقابل آل سعود، ضعف تهران را نشان می دهد نه بازی دیپلماسی را که حتی در عرصه دیپلماسی نیز کشوری خود را کوچک نمی شمارد و در کنار جنایتکاران و خائنین به جهان اسلام و بشریت قرار نمی دهد.