کد خبر: 135942
اتاق خبر 24 بررسی کرد

تبعات ترجمه غلط کنواسیون پالرمو/ آیا خیانتی در کار است؟

دولت سند 2030 را که به مسائل فرهنگی و آموزشی ارتباط دارد به مجلس نداده اجرا کرد، اما برخی کنوانسیون ها را در قالب لایحه به مجلس فرستاد تا بررسی شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برخی از برنامه ها و طرح هایی که دولت می خواهد اجرا کند، معاهدات بین المللی است، هر دولتی بر اساس قوانین جاری کشورش درباره آن دستورالعمل ها تصمیم گیری می کند.

برخی از کشورها به آن پیمان و کنوانسیون نمی پیوندند برخی دیگر آن را در دولت و مجلس خود تصویب میکنند و عضوی از آن پیمان میشوند و بر اساس امضایی که پای آن گذاشته اند باید همه مسائلی که در آن قرارداد قید شده اجرا کنند.

سازمان ملل متحد با زیر مجموعه های خود، سعی دارد یک الگوی ثابت و دیکته شده از آموزه هایی که در کارگروه های ویژه هر موضوع تهیه شده به همه دنیا تحمیل کند.

چنین سیاستی برگرفته از همان نظریه دهکده جهانی ماک لوهان است که در آن همه مردم دنیا باید تحت نظارت و آموزش های فرهنگ غربی قرار گیرند و همه کشورها باید بر اساس آن نظریه که اکنون در حال عملی شدن است، فرهنگ، تمدن، آیین ها و سنت های دیرین خود را کنار بگذارند و حتی دین و مذهب خود را نیز تغییر دهند و از آن دست بردارند.

پایه و اساس اقداماتی که در سازمان ملل در حال انجام است برگرفته از ایده پردازان غربی است. ایده پردازانی که با هر گونه فرهنگ، تمدن و سنت بومی کشورها مخالفند و سعی دارند تا آنها را با روش های ابداعی خود نابود سازند.

هدف نهایی چنین اقداماتی، سلطه کامل بر همه دنیا از سوی لیبرال سرمایه داری غرب است، که در برخی از کشورها پیاده شده اما مردمانی هستند که همچنان با تفکر دهکده جهانی مقابله می کنند و اجازه ورود فرهنگ غربی را به جامعه خود نمی دهند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از آن کشورهایی است که با مخالفت با برخی از طرح ها و برنامه های ارائه شده از سوی سازمان ملل با تغییر ماهیت فرهنگی، مذهبی و تمدنی خود مخالف است و اکثریت مردم جامعه نیز چنین دیدگاهی دارند.

سند 2030 یکی از همان طرح هایی است که متأسفانه از سوی دولت تدبیر و امید بدون این که در مجلس شورای اسلامی مطرح و تصویب شود و یا در شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره آن بحث و بررسی صورت گیرد، در کشور و در مدارس و دانشگاه ها آغاز شد.

 

سند 2030

 

انتشار محتوای برنامه 2030 باعث مخالفت ها و انتقاداتی شد که البته به حق و بجا است.

نخستین ایراد و اشکالی که به دولت تدبیر و امید در باره سند 2030 وارد گشت، اجرای غیر قانونی آن در کشور بود.

هم اکنون نیز سند 2030 در حال اجرا است و مسئولین هم زمانی که با انتقادات رسانه ای روبرو می شوند از توجیه بهره برده و با تکذیب اجرای سند 2030 تغییرات و اصلاحات انجام شده در کتب درسی دانش آموزان را بر اساس تصمیمات آموزش و پرورش معرفی می کنند و آن را بی ارتباط با 2030 می دانند!

اما تغییراتی که در کتب آموزشی دانش آموزان انجام شده بسیار شفاف می گوید که بر اساس دستورالعمل سند 2030 اجرا شده است.

توافق هسته ای را نیز میتوان یکی از قراردادهایی دانست که در واقع با تصویب و اجرای آن هزینه های زیادی به کشور وارد شد.

به واسطه توافق هسته ای، ایران مجبور به پذیرفتن پروتکل الحاقی شد، بر اساس این پروتکل، بازرسان آژانس به هر جا و مکانی که تشخیص دهند باید بازبینی شود، می توانند بدون اجازه کشور امضا کنند، به آن مکان ها بروند و سرکشی کنند، حتی مراکز نظامی، پادگان ها و سایت های حساس، تعهدی است که ایران در جریان برجام داده است و چنین اتفاقاتی در کشور نشان از ضعف در محاسباتی است که برخی مسئولین دارند.

 

برجام

 

بخشی از ایراداتی که به قرارداد هسته ای وارد می شود، ترجمه و برداشتی است که از محتوای آن صورت می گیرد، مسئولین وزارت خارجه و اعضای تیم هسته ای میگویند برداشت ما درست است، آمریکایی ها می گفتند برداشت خودشان از محتوای برجام درست است.

وضعیت توافق هسته ای پس از دو سال اجرای آن از سوی ایران، بغرنج تر از پیش از توافق است، چرا که دارای ایرادات واشکالات اساسی است و از یک قوام و تضمین لازم برخوردار نیست.

سال گذشته بود که دولت چند لایحه را برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه داد.

پیمان پالرمو یکی از آن قراردادهایی است که از سوی سازمان ملل به اعضای خود ارائه می شود.

پیمان پالرمو در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی برای تصویب ارائه شد، دولت خود پیش از ارائه آن به مجلس، پیمان را بررسی و در جلسه هیئت دولت به تصویب رسانده بود و برای این که روند قانونی طی شود، مجلس شورای اسلامی نیز باید آن را تأیید و تصویب کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی چهارم بهمن ماه سال گذشته علیرغم مخالفت‌های جدی در بیرون و در صحن مجلس، لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با جرایم سازمان یافته‌ فراملی (پالرمو) را به صورت مشروط به تصویب رساندند.

همان زمان که کنوانسیون پالرمو به تصویب رسید، برخی از نمایندگان مخالف آن بودند و پس از تصویب، این مصوبه را خبط مجلس دانستند.

حجت الاسلام مجتبی ذوالنور عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، تصویب الحاق به کنوانسیون «پالرمو» را خبط آشکار مجلس دانسته و گفته بود؛این کنوانسیون، یک قطعه از پازل شش قطعه ای برای فشار به ایران است.

وی افزود: شاید مهمترین علت اشتباه مجلس در رأی دادن به این لایحه، این بود که مفهوم این کنوانسیون به خوبی برای نمایندگان شرح داده نشد و یا برعکس ماهیت آن برای نمایندگان جا افتاد؛ به گونه ای که تلقی می شد اگر این لایحه را تصویب نکنیم منزوی خواهیم شد، در حالی که اصلاً چنین چیزی نیست.

ذوالنور ادامه داد: عیوب و اشکالات الحاق به این کنوانسیون برای نمایندگان آشکار نشد و این لایحه به تصویب مجلس رسید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در توضیح مهمترین دلایل خود برای عدم الحاق به کنوانسیون پالرمو، اظهار داشت: یکی از مسائل این است که تعاریف و مفاهیم ما با کنوانسیون مورد پذیرش باید مشترک باشند اما واقعیت این است که آنها در مسائلی مانند تروریسم و جرایم سازمان یافته تعریف ما را نمی پذیرند.

ذوالنور افزود: به عنوان مثال اخیراً ترامپ حزب الله لبنان را به قاچاق مواد مخدر متهم کرد و قاچاق مواد مخدر نیز یک جرم سازمان یافته است؛ به این ترتیب با همین اتهام می توانند علیه حزب الله اقدام کنند، آن هم در شرایطی که جمهوری اسلامی نیز عضو این کنوانسیون است.

البته بر اساس کنوانسیون پالرمو می توانند ایران را نیز تحریم کنند چرا که از منظر آنها حزب الله لبنان یک گروه تروریستی است و ایران نیز با آن همکاری دارد و از او حمایت میکند.

اما پس از تصویب پالرمو در مجلس، شورای نگهبان بر اساس وظیفه قانونی خود، آن را بررسی کرد و مغایرت های زیادی را در متن انگلیسی و ترجمه شده آن پیدا کرد.

 

مجلس

 

متن ترجمه شده از سوی دولت به مجلس ارائه شده بود و مجلس نیز با بی اعتنایی به متن انگلیسی، به ترجمه فارسی آن استناد کرده و آن را به تصویب رساند. در واقع مجلس به دولت اعتماد کرده بود!

رئیس کمیسیون قضایی مجلس درباره کنوانسیون پالرمو چنین گفته است: لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو با متن اصلی آن مغایرت دارد و این موضوع طی نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور برای بررسی اعلام خواهد شد.

اللهیار ملکشاهی درباره ایرادی که شورای نگهبان به مصوبه پالرمو گرفته گفت؛ ایراد شورای نگهبان به لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو این بود که متنی که دولت به عنوان لایحه پیشنهادی ترجمه کرده و آن را به مجلس تقدیم کرده با متن اصلی آن تطابق نداشته و دارای اختلافات زیادی است و در همین راستا لازم است تا دولت در ارائه لوایح خود به مجلس دقت لازم را داشته باشد تا این اتفاق نیفتد چرا که ما به لایحه‌ای که از طرف دولت می‌آید اعتماد می‌کنیم.

حسینعلی حاجی ‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت وگویی درباره مصوبه پالرمو گفت: چند ماه پیش الحاق جمهوری اسلامی ایران به لایحه پالرمو در مجلس تصویب شد که به نظر بنده تصویب مجلس برای الحاق به این کنوانسیون به عنوان خیانتی بزرگ در تاریخ ثبت شد.

وی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات رسیده مشخص شده که در ترجمه متن انگلیسی به فارسی کنوانسیون پالرمو تقلب اتفاق افتاده است، افزود: متن این کنوانسیون درست ترجمه نشده و دولتی‌ها امانت‌داری را در ترجمه رعایت نکرده‌اند.

حاجی‌دلیگانی با بیان اینکه چنین اتفاقی مایع نگرانی و اسف‌بار است گفت: اگر چنین اتفاقی در هر یک از کشور‌های آمریکا و یا اروپا رخ می‌داد دولت و یا وزیر مربوطه را به خاطر این تقلب استیضاح و برکنار می‌کردند.

سهوی یا عمدی بودن کاری که دولت انجام داده مهم است، هر چند در صورت تصویب نهایی کنوانسیون تفاوتی نمی کرد که سهوی بوده یا عمدی چون نتیجه دو رفتار یکی است، اما اکنون که آشکار شده ترجمه متن کنوانسیون از سوی دولت با متن انگلیسی آن بسیار تفاوت دارد، نیازمند بررسی دقیق تر و رسیدگی به این موضوع است.

چنین اتفاقی را نباید ساده انگاشت، چه بسا در سنوات گذشته شاید چنین رفتارهایی از سوی دولت و دولت ها انجام شده باشد و آنچه که در متن اصلی یک کنوانسیون خارجی وجود دارد، در ترجمه فارسی آن حذف شده باشد.

بی توجهی مسئولین دولتی و خانه ملت به نقدهای انجام شده به کنوانسیون پالرمو که در رسانه های کشور بازتاب داشت، نشانه این است که یا مسئولین روزنامه نمی خوانند یا این که آنها را جدی نمیگیرند که هر دو رفتار ضعف بزرگی است. چرا که رسانه های کشور هشدارهای لازم را درباره کنوانسیون پالرمو دادند.

عمدی یا سهوی، مهم این است که آیا چنین رفتاری از روی نا آگاهی بوده یا از سر آگاهی، که اگر از روی آگاهی باشد جز خیانت نام دیگری نمی توان بر آن گذاشت.