کد خبر: 135260
اتاق خبر 24 بررسی کرد

ارتباط امنیت جام جهانی به بحران سوریه

روسیه اگر در بحران سوریه جا بزند، قافیه را باخته است، حتی توان برگزاری جام جهانی را هم شاید نداشته باشد!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

روسیه اگر در بحران سوریه جا بزند، قافیه را باخته است، حتی توان برگزاری جام جهانی را هم شاید نداشته باشد!

متقابلاً ایران هم اگر جا بزند، همان وضعیت پیاده خواهد شد.

آمریکا در حمله هوایی و موشکی به سوریه به اهداف خود دست نیافته است، هر چند ادعا می کند که به هدف زده است.

آمریکایی ها به جز اهداف اولیه و کوچک از حمله به سوریه یک هدف مهم و اساسی را پیگیری می کنند که در حمله بامداد شنبه گذشته با مشارکت انگلیس و فرانسه به دست نیامد.

هدف نهایی آمریکا و اروپا تضعیف جایگاه ایران و خروج نیروهای جمهوری اسلامی و مقاومت از خاک سوریه است.

موشکباران سوریه برای تهدید ایران انجام شد تا پس از آن سوریه را ترک کند، چنین سیاستی در قبال روسیه نیز دنبال می شود.

آمریکایی ها از حضور ایران و روسیه در سوریه ناخرسند هستند چرا که همه معادلات آمریکا و غرب به خاطر حمایت تهران و مسکو از دولت قانونی و ملت سوریه به هم خورده است.

خروج ایران یا روسیه از سوریه، زمینه را برای حضور بیشتر آمریکا در این کشور فراهم می کند و قطعاً باعث تضعیف ارتش و دولت سوریه و نیروی مقاومت خواهد شد.

موشکبارانی که بامداد شنبه انجام شد، حتی به اندازه شلیک 6 فروند موشکی که جمهوری اسلامی ایران به مواضع و پایگاه های تروریست های تکفیری اصابت کرد و ده ها نفر از آن ها را به هلاکت رساند، تأثیر نداشت، در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه در این حمله مشارکت داشتند و بیش از 100 فروند موشک به مواضع از پیش تعیین شده در خاک سوریه شلیک شد.

ارتش اسلام با 6 فروند موشک میانبرد خود پایگاه های تکفیری وهابی های جنایتکار را هدف قرار داد و آمریکا پایگاه ها و مراکز علمی پژوهشی سوریه را منهدم کرد.

اما آمریکایی ها با قدرتنمایی نظامی نتوانستند به هدف خود برسند، چرا که مخالف آنچه انتظار داشتند اتفاق افتاد.

نه تنها جمهوری اسلامی ایران از حضور و حمایت خود از دولت و ملت سوریه دست بر نداشت، بلکه اکنون زمان محکم تر کردن جایگاه و پایگاه ایران در سوریه است. گفت وگوی تلفنی رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور سوریه نشانه تقویت حمایت ایران از سوریه است.

جمهوری اسلامی ایران بنا بر درخواست دولت و ملت سوریه به این کشور رفته و با حمایت های خود توانسته است از سقوط این کشور به دست داعش و دیگر گروه های تروریستی جلوگیری کند.

حتی اگر روسیه پس از حضور و مشارکت چندین ساله خود در حمایت از سوریه، خود را ازاین کشور بیرون ببرد، جمهوری اسلامی ایران مانند سال های نخست بحران سوریه در کنار دولت و ملت این کشور خواهد ماند.

چرایی چنین تصمیمی تاکنون باید برای همگان روشن شده باشد، چرا که پس سقوط سوریه به دست تروریست های تکفیری وهابی، نوبت به ایران خواهد رسید و به وقت شام تبدیل به وقت تهران خواهد شد.

 آمریکایی ها در حمله موشکی و هوایی به سوریه به اهدافشان نرسیدند پس نمی توان پایان عملیات را اعلام کرد، بلکه هر آن باید در انتظار عملیات دیگری از سوی ارتش آمریکا بود.

آنچه که واشنگتن انتظار داشت و هنوز هم دارد، خروج ایران از سوریه روی ترس و سپس تن دادن به معادله دیگری به نام برجام موشکی است.

هم اکنون نیز اخبار و گزارش هایی از سوی رسانه های آمریکایی و اروپایی منتشر می شود مبنی بر این که آمریکا و اروپا بر سر موضوع موشکی ایران به تفاهم رسیده اند، همان تفاهمی که بر سر مذاکرات هسته ای و اکنون بر سر برجام دست یافته اند.

حمله موشکی آمریکا تنها برای وارد کردن ضربه به سوریه نبود، روی مخاطب آن، هم روسیه است و هم ایران، اقدامی که آمریکایی ها با همراهی دو کشور اروپایی انجام دادند باید باعث همگرایی هر چه بیشتر ایران و روسیه شود.

اگر روسیه در بحران غرب آسیا همچنان امنیت ملی خود را در خطر می بیند، باید به کار در سوریه ادامه دهد و حتی با قدرت تر ظاهر شود.

روسیه باید روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد، در زمینه نظامی همکاری های بیشتری را داشته باشد و بر سر مسائل و موضوعاتی که اشتراک نظر نزدیک وجود دارد، عمیق تر وارد شود.

زمانی که روسیه سریع تصمیم می گیرد به ترکیه که هنوز منافقانه در بحران سوریه عمل می کند، سامانه موشکی اس 400 بفروشد، اما برای فروش سامانه موشکی اس 300 به ایران مانع تراشی می کند و چند سال طول می کشد تا آنها را تحویل دهد، چنین رفتار متناقضی نمی تواند بی تأثیر در تصمیم گیری های آینده برای روابط دو کشور باشد.

اهداف مشترک بسیاری میان ایران و روسیه وجود دارد، این اهداف ورای آن چیزی است که روسیه با ترکیه یا حتی برخی کشورهای عربی منطقه دارد.

ترکیه هر گونه که رفتار کند و خود را به ائتلاف ایران و روسیه نزدیک نشان دهد، کشوری وابسته به غرب و آمریکا است. نباید به تنش هایی که میان آنکارا و واشنگتن وجود دارد توجه کرد.

هر گاه آمریکایی ها درباره سوریه موضع گرفته یا اقدام کرده اند و در باره آن بیانیه و اظهار نظری داشته اند، همواره نام ایران و روسیه دیده شده است. دو کشوری که توانستند حاکمیت حکومت شام را در سوریه نابود کنند، اما هیچگاه از ترکیه نام برده نشده است. در حالی که ترکیه بخش هایی از خاک سوریه را اشغال کرده و نقش منفی را در بحران سوریه بازی می کند، اردوغان رئیس جمهور ترکیه چرا باید از حمله موشکی آمریکا به سوریه حمایت کند؟!

نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از حملات موشکی و هوایی به سوریه اعلام می کند؛ تا زمانی که اهدافمان در سوریه محقق نشود، نیروهایمان را از این کشور خارج نمی کنیم.

نیکی هیلی ادامه داد: روابط واشنگتن و مسکو تا اندازه ای به دلیل تحولات سوریه بسیار پر تنش شده است؛ اما آمریکا هنوز به بهبود روابط امیدوار است!

«سارا سندرز»، سخنگوی کاخ سفید نیز با تکرار اتهامات همیشگی ایران را به «رفتارهای تهاجمی» در سوریه متهم کرد و مقابله با آن را یکی از اهداف «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در منطقه غرب آسیا دانست.

سندرز در پاسخ به سؤال مجری شبکه خبری ای‌بی‌سی‌نیوز مبنی بر اینکه حمله موشکی سه کشور غربی به سوریه تغییری در وضعیت میدانی جنگ در این کشور پدید نخواهد آورد و ترامپ با گفتن «مأموریت تکمیل شد» شتابزده عمل کرده، گفت: «مطمئناً مأموریتی که ارتش آمریکا و نیروهای ائتلاف ما در سوریه داشتند به 100 درصد اهداف خود رسید و اشاره رئیس‌جمهور هم به همین بود.»
سخنگوی کاخ سفید مدعی شد این حمله توانسته آنچه را به‌ادعای وی «زیرساخت‌های تسلیحات شیمیایی در سوریه» بوده نابود کرده و «پیام قدرتمندی» هم به ایران و هم روسیه ارسال کرده است.

با وجود چنین سیاستی از سوی آمریکا علیه ایران و روسیه، عقب نشینی از مواضع مستحکمی که در سوریه در اختیار ایران و روسیه قرار دارد، پیروزی را به شکست تبدیل خواهد کرد، و اگر چنین اتفاقی در چند روز آینده بیفتد، شاید روسیه حتی نتواند جام جهانی فوتبال را در کشور خود برگزار کند! چرا که امنیت برگزاری جام جهانی در روسیه بستگی به حضور روسیه در سوریه دارد.

خبرنگار : حسان فخارزاده