کد خبر: 134841
یادداشت اتاق خبر24؛

اگر یک نظامی رئیس جمهور ایران شود؟

اشخاص خاصی را نام نمی بریم اما هستند افرادی با سابقه نظامی که توانایی اداره کشور را داشته باشند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

جمهوری اسلامی ایران؛ شیلی، عراق یا مصر نیست که فردی همچون ژنرال پینوشه با کودتای خونین خود آلنده را سرنگون کرد و خود را رئیس جمهور تحمیلی شیلی نمود.

پینوشه عامل آمریکا بود و کودتایی هم که در شیلی واقع شد با برنامه ریزی سیا انجام شد.

باید در باره مسائل و موضوعات خارجی که ما به ازایی می خواهیم برای آن در ایران بتراشیم، تفاوت های ساختاری و سازمانی را نیز در نظر بگیریم، چرا که همین تفاوت ها، جمهوری اسلامی ایران را از بسیاری کشورهای دنیا متمایز کرده است.

اکنون حکومتی که در عربستان حاکم است، یک دیکتاتوری مطلق پادشاهی است. همه مسائل در دست پادشاه است و حتی وزرای آن هیچ اختیاری از خود ندارند.

اکثر کشورهای عربی منطقه شرایطی همچون عربستان سعودی دارند، اما شدت دیکتاتوری در عربستان بسیار بیشتر است.

پیش از انقلاب نیز شاه با زیر پا گذاشتن قانون مشروطیت، همه کاره کشور، نخست وزیر تحت امر او بود در حالی که نخست وزیر باید به عنوان رئیس دولت محسوب می شد. شاه نیز یک حکومت دیکتاتوری مطلق را شکل داده بود.

مصر را ببینید، مردم این کشور انقلاب کردند تا یک دیکتاتور به نام حسنی مبارک را سرنگون کنند، موفق هم شدند، اما ساختار سیاسی این کشور نتوانست خواست مردم را برآورده سازد و با کودتایی دیگر یک نظامی رده بالای ارتش مصر رئیس جمهور شد.

البته هستند کشورهایی که روسای جمهور آنها یک نظامی بوده و او شرایط سیاسی و اقتصادی مناسبی را هم برای کشورش فراهم ساخته است.

تاکنون جمهوری اسلامی ایران به خود یک رئیس جمهور با سابقه نظامی ندیده است و در طول 40 سال عمر انقلاب همه روسای جمهور کشور شخصیت های سیاسی بوده اند.

بررسی عملکرد دولت‌هایی که تاکنون در ایران استقرار داشته و دارند، نشان می دهد که نمره خوبی نمی گیرند. چنین برداشتی در میان مردم دیده می شود و وجود دارد.

قانون اساسی و قوانین انتخابات ریاست جمهوری منعی برای ورود شخصیت های نظامی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری ندارد، در واقع هر فردی می تواند ثبت نام کند آنگاه تأیید صلاحیت نهایی با شورای نگهبان است.

برخی از شخصیت های نظامی در کشور هستند که علاوه بر کار نظامی و فرماندهی در رده های بالا، در زمینه های دیگر نیز مدیریت داشته و دارند.

برآیند مدیریت شخصیت های نظامی مثبت بوده است و نتایج آن را می توان در حیطه کاری آنها به خوبی دید.

کلیت عملکرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خاصه در زمینه نظامی و دفاعی و کلی در زمینه های سیاسی، خودکفایی در تولید تجهیزات نظامی با وجود شدیدترین تحریم های اعمال شده علیه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران قابلیت ها و توانمندی های نیروهای مسلح را اثبات می کند که بدون داشتن فرمانده و فرماندهانی کاربلد چنین پیشرفت ها و دستاوردهایی غیر ممکن بود.

شخصیت های نظامی با ویژگی سربازی که در خود دارند، نسبت به دیگر افرادی که به قدرت می رسند، قانونمدارتر، پایبندتر و محکم تر از دیگران هستند، نوع پرورش و سبک آموزش و مدیریتی که بر آنها وجود داشته باعث شده است تا یک فرد نظامی در سخت ترین شرایط بتواند بهترین تصمیم را بگیرد. نمونه های آن در جمهوری اسلامی ایران بسیار است.

ایده حضور یک نظامی با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مقام رئیس جمهوری را می توان یک استراتژی در مقابل همه هجمه ها، حملات و سناریوهایی دانست که دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده اند.

تاکنون بسیاری از توطئه های نظامی، امنیتی، سیاسی، سایبری و تروریستی از سوی نیروهای مسلح خنثی شده است که نشان از هوشیاری و مدیریت قوی بر چنین سازمانی است.

یک رئیس جمهور نظامی می تواند به آسانی راهبرد نظامی و دفاعی کشور را تدوین کند و برای راهبردهای دیگر از جمله امنیتی نیز یک برنامه کاربردی و کارآمد ارائه دهد.

از آنجا که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی برای ایجاد شرایط خودکفایی ورود پیدا کرده اند، میتوانند با بهره گیری از تجارب چنین دستاوردهایی خدمات خود را به مردم و انقلاب در زمینه اقتصادی نیز گسترش دهند.

مقایسه تولید و صنعتی که در نیروهای مسلح دیده می شود با تولید و صنعتی که در دولت ها رایج است، تفاوت این دو با هم را مقابل دیدگان قضاوت قرار می دهد.

در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است و بسیاری از آنها به خاطر طراحی ها و برنامه ریزی های دشمنان و البته ضعف های مدیریتی دولت ها است، کشور به فردی نیاز دارد که خود را به واقع سرباز کشور، انقلاب و مردم بداند. ایران به ژنرالی که سرباز باشد و با مدیریت انقلابی و جهادی خود بتواند گردنه های سخت را پشت سر بگذارد، نیاز دارد، تاکنون شخصیت های سیاسی و حقوقی پس از به دست آوردن مقام ریاست جمهوری، خود را وارد نقش یک ژنرال کرده اند و خواهان قدرت بیشتری شده اند.

مردم ایران می توانند گزینه یک رئیس جمهور نظامی را از هم اکنون بررسی و تجزیه و تحلیل کنند تا سال 1400 اگر فردی نظامی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد، تحت تأثیر منفی بافی های برخی طیف های سیاسی و رسانه های وابسته به آنها قرار نگیرند و خود بر اساس عقل و منطق برای آینده کشور تصمیم بگیرند.

مردم ایران دولت هایی با وجود شخصیت های سیاسی و حقوقی را تجربه کرده و نتیجه آن را هم دیده اند، میتوانند تجربه یک رئیس جمهور با سابقه نظامی را هم داشته باشند، ضرر نخواهند کرد.

خبرنگار : حجت الله فخارزاده


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.