کد خبر: 134553
اتاق خبر 24 بررسی کرد

زمانی که آمریکا با برجام هم راضی نمی‌شود/ قابلیت ساخت سلاح هسته ای در ایران

رفتاری که آمریکا در دنیا به ویژه با کشورهایی که با آنها دشمنی دارد، جهان را به سوی گسترش سلاح هسته ای سوق داده است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

آمریکا با اعتقاد به این که فشارهای سیاسی، اقتصادی و حتی تهدیدات نظامی می تواند کشورهایی که با سیاست های او کنار نمی آیند، سر به راه کند، با خلف وعده های خود، باعث می شود آنها به تقویت بنیه دفاعی و نظامی بپردازند.

دلیل چنین واکنشی از سوی کشورهایی همچون ایران، کره شمالی و حتی روسیه و چین که آمریکا با آنها جنگ قدرت دارد، در این است که غیرقابل اعتماد بودن آمریکا بر سر تعهداتی است که با توافق ایجاد می شود.

کره شمالی کشوری با ایدئولوژی کمونیستی خود بارها مذاکراتی را بر سر مسائل هسته ای با آمریکا و سازمان ملل برگزار کرده اما نتیجه آن هیچگاه به سود پیونگ یانگ نبوده است، بلکه آمریکا در صدد ضربه زدن و نفوذ برای سرنگونی دولت این کشور برآمده است.

هر چند کره شمالی به خوبی شرایط را درک کرده و نسبت به برنامه های آمریکا آگاه است، اما بارها سعی کرده است تا حسن نیت خود را به جامعه جهانی نشان دهد، اگر دنیا یک سازمان ملل مستقل و کارآمد داشت، هیچگاه شاهد بروز تنش هایی همچون کره و آمریکا یا ایران و آمریکا نمی بودیم.

در هر حال سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا همراه زیاده خواهی و زورگویی، باعث تشدید تنش های دنیا می شود، افزایش تنش ها نیز بروز جنگ های متعددی را باعث می شود که از این بستر ایجاد شده، آمریکایی ها بیشترین سود را می برند.

کارخانه های تولیدات سلاح و جنگ افزارهای نظامی آمریکا اگر جنگی وجود نداشته باشد چگونه می توانند به کار خود ادامه دهند؟!
سلاح باید فروش برود تا چرخ کارخانه های تسلیحاتی آمریکا و دیگر کشورهای تولید کننده سلاح بچرخد.

 

کارخانه تولید سلاح در آمریکا

 

در منطقه شرق آسیا که کشورهای ژاپن، کره جنوبی و کره شمالی را نیز شامل می شود، سالهاست که یک تنش وجود دارد و همچون زخمی عمیق در آن منطقه باقی مانده است.

از میان آن سه کشور، کره شمالی تن به خواسته آمریکا نداده است. مناقشات در این منطقه میان آمریکا و کره شمالی همیشه وجود دارد، گاهی به اوج خود می رسد و همه در انتظار جرقه ای برای آغاز جنگ هستند، گاهی دیگر اندکی فروکش می کند و از تب و تاب جنگ کاسته می شود. اما این چالش و تنش سال هاست ادامه دارد و خواهد داشت.

کره شمالی از مواضع خود کوتاه نخواهد آمد و در مقابل آمریکا نیز به تهدیدات، فشارهای سیاسی و اقتصادی خود علیه کره شمالی ادامه خواهد داد.

در این میان کره جنوبی و ژاپن دو کشوری که در نزدیکی بحران کره شمالی قرار دارند، پایگاه های منطقه ای آمریکا شده اند، این دو کشور پس از پایان جنگ جهانی دوم زیر سلطه آمریکا رفتند، امور نظامی این دو کشور در دست آمریکا است. سلاح های آمریکایی مهمترین بخش روابط اقتصادی کره جنوبی و ژاپن را با آمریکا تعیین می کند.

تسلیح ژاپن و کره جنوبی، مقابل کره شمالی به بهانه قرار دادن این کشور در محور شرارت، بازار داغی را برای کارخانه های تسلیحاتی آمریکا ایجاد کرده است.

برگزاری رزمایش های گوناگون در آبهای ژاپن و کره جنوبی نیز یکی از برنامه هایی است که کاخ سفید از طریق آن می تواند جنگ افزارهای تازه خود را در منطقه آزمایش کند و به فروش برساند.

شرایط مشابهی نیز برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده با این تفاوت بزرگ که ایران دارای سلاح هسته ای نیست اما کره شمالی سلاح هسته ای دارد و می تواند در صورت بروز جنگ از این قابلیت خود علیه دشمن بهره ببرد.

گرچه آمریکا خود را به خاطر هسته ای بودن کره شمالی نگران جهان نشان می دهد اما همین کشور نگران! خود دارای صدها کلاهک هسته ای نسل جدید است که قابلیت کشتار، تخریب و ویرانگری بسیار بالاتری از سلاح هسته ای کره شمالی دارد.

اما کره شمالی علیرغم همه تحریم های گسترده اقتصادی و سیاسی از سوی آمریکا و سازمان ملل توانسته است کشور را اداره کند و سلاح هسته ای خود را به عاملی بازدارنده مقابل تهدیدات نظامی آمریکا تبدیل کند. کره شمالی راه دیگری پیش روی خود نداشت، یا باید مقاومت می کرد و یا تن به خواسته آمریکایی ها می داد.

شرایط نسبتاً مشابهی برای غرب آسیا و برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است، با این تفاوت که جمهوری اسلامی همچنان اعتقادی به داشتن سلاح هسته ای ندارد و آن را نیازی برای خود نمی داند، در غیر این صورت شرایط ساخت سلاح هسته ای با فناوری که در ایران وجود داشته و دارد، کار دشواری نبوده است.

 

غرب آسیا ایران

 

حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه فرموده اند؛«همین چند روز قبل از این، رئیس جمهور آمریکا نطق میکند و درباره‌ی مسائل هسته‌ای ایران جوری حرف میزند که انگار اختلاف بین ایران و آمریکا این است که ایران میخواهد سلاح هسته‌ای درست کند. میگوید ما تا جایی که بتوانیم، نمیگذاریم ایران سلاح هسته‌ای درست کند! خب، اگر ما میخواستیم سلاح هسته‌ای درست کنیم، شما چطور میتوانستید نگذارید؟ اگر ایران اراده میکرد که سلاح هسته‌ای داشته باشد، آمریکا به هیچ وجه نمیتوانست جلوی او را بگیرد.»(بیانات در در دیدار مردم آذربایجان‌ شرقی به مناسبت سالروز قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ مردم تبریز)

اکنون نیز چنین قابلیت و ظرفیتی وجود دارد، اما به رفتار آمریکایی ها و اروپا بستگی دارد، اگر آنها همچنان برجام را نقض کنند و یا از آن خارج شوند و تنها از ایران توقع داشته باشند که به برجام پایبند باشد، تحمل چنین شرایطی غیر قابل قبول است.

اگر بنا باشد که آمریکا و اروپا دست به یکی کرده و خواهان تضعیف جمهوری اسلامی ایران در توانمندی های موشکی و منطقه ای شوند و برای رسیدن به چنین هدفی برجام را قربانی کنند، جمهوری اسلامی ایران می تواند در سیاست های هسته ای خود تجدید نظر کند.

اواخر اردیبهشت ماه قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از پایان مهلت 120 روزه بار دیگر نظر خود را درباره برجام اعلام کند.

 

برجام

 

رسانه های آمریکایی و مقامات این کشور در این دوره فضاسازی های بسیاری را انجام داده اند تا ایران را از خروج خود از برجام بترساند.

اعلام نظر ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اواخر اردیبهشت ماه و خروج آمریکا از برجام تکلیف جمهوری اسلامی ایران را روشن می کند.

بازگشت به شرایط پیش از توافق هسته ای کوچکترین واکنشی است که می توان به خروج آمریکا از برجام داشت. البته مسئولین به فراتر از آنچه که پیش از توافق وجود داشت فکر می کنند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه پی بی اس آمریکا در سال 1394 گفته بود؛ «... ما ماده کافی برای ساخت هشت بمب را داشتیم و ما هرگز این کار را نکردیم. ما هشت هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشتیم. در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد وقتی آمریکا و بقیه جهان همه فشارها را روی او وارد کردند و چهره او را مخدوش و تلاش کردند از ایران تهدیدی امنیتی بسازند که هرگز هیچ تهدیدی برای هیچ کسی نبوده است، هشت سال ، هشت هزار کیلوگرم ماده هسته ای وجود داشت و هشت بمب می توانست ساخته شود اما حتی یک عدد بمب هم ساخته نشد. هیچ کسی این استدلال را زیر سوال نمی برد. بنابراین گریز هسته ای یک هیستری وهیجان است. اما ایران نمی خواهد سلاح اتمی بسازد.»

این اعتقاد در جمهوری اسلامی ایران تا چه زمانی می تواند ادامه داشته باشد؟

آیا حکمی که در باره سلاح هسته ای صادر شده قابل تغییر است؟ احکام در شرایط زمانی و مکانی خاص قابل تغییر است و امکان دارد که چنین تغییری در این باره نیز بیفتد.

خبرنگار : حجت الله فخارزاده