کد خبر: 133886
یادداشت اتاق خبر 24

تحلیلی بر پیشنهاد بازمهندسی منطقه و پیمان امنیتی مشترک ظریف

این که ظریف خواستار پیمان امنیتی مشترک با همسایگان ایران شده رویکرد و سیاست درستی است اما باید طرف مقابل نیز چنین دیدگاهی داشته باشد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

این که ظریف وزیر خارجه کشورمان خواستار بازمهندسی منطقه و پیمان امنیتی مشترک با همسایگان ایران شده رویکرد و سیاست درستی است اما باید طرف مقابل نیز چنین دیدگاهی داشته باشد.

منظور آقای ظریف در مقابله‌های که سایت الجزیره آن را منتشر کرده کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس است.

 

ظریف

 

نگاهی به پیشینه رفتاری سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نشان می‌دهد که در طول 40 سال عمر انقلاب اسلامی، روابط پایدار و ماندگاری وجود نداشته است بلکه همه این 40 سال را می‌توان در دشمنی آنها با جمهوری اسلامی ایران خلاصه کرد.

گرچه جمهوری اسلامی نه در حرف بلکه در عمل ثابت کرده که خواهان روابط صمیمانه همراه با حسن همجواری با کشورهای عربی خلیج فارس است و بارها برای تحکیم آن اقدام هم کرده‌ است اما همواره این کشورهای عربی بوده‌اند که روابط با تیره کرده و راه دشمنی را با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته‌اند.

جنگ عراق علیه ایران را به خاطر بیاوریم! کشورهای حامی صدام در این جنگ به غیر از کشورهای غربی و شوروی سابق، همان کشورهایی بودند که وزیر خارجه کشورمان پیشنهاد بازمهندسی منطقه و پیمان امنیتی مشترک با همسایگان ایران را می‌دهد.

سران کشورهای عربستان،‌ کویت، امارات، قطر، بحرین و حتی مصر در جریان جنگ 8 سال عراق علیه ایران، از حامیان اصلی صدام بودند، در این میان تنها یک کشور عربی وجود داشت که روابط خود را با ایران حفظ کرد و اکنون هم همان سیاست را پیگیری می‌کند و آن عمان است.

چندی پیش بود که حکام سعودی به کمک‌های مالی خود به صدام در طول جنگ علیه ایران اعتراف کردند.

ولیعهد عربستان چندی پیش در حضور رسانه‌ها صراحتاً اعلام کرد که این کشور 40 میلیارد دلار در جنگ عراق و ایران به صدام کمک کرده است.

رقم 40 میلیارد دلار در زمان جنگ در طول سال‌های 1359 تا 1367 رقم بسیار بالایی بود،‌چه بسا اگر این کمک‌ها نبود، جنگ عراق علیه ایران به 8 سال نمی‌کشید و این همه ویرانی به بار نمی‌آورد.

عربستان سعودی کمک‌های خود را به صدام یکی از افتخارات خود می‌داند.

دشمنی‌های کشورهای عرب منطقه خلیج فارس از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت، چرا که آن را خطری برای حکومت‌های دیکتاتوری خود می‌پنداشتند.

وابستگی شدید سران کشورهای عربی منطقه به کشورهای سلطه گر غربی این اجازه را نمی‌دهد که بخواهند با جمهوری اسلامی ایران ترتیبات امنیتی منطقه را ایجاد کنند.

پیمان منطقه‌ای و باز مهندسی برای آن نیازمند پیش زمینه‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران آنها را دارد اما طرف مقابل عاری از هرگونه اراده‌ای برای چنین هدفی است.

ضمن این که برای این منظور هر دو طرف باید برخی از سیاست‌های خود را در منطقه کنار گذاشته و تغییر دهند.

آیا جمهوری اسلامی ایران می‌تواند حمایت خود را از محور مقاومت قطع کند و یا حتی محدود سازد؟

یکی از شروطی که اعراب منطقه خلیج فارس برای رسیدن به یک پیمان امنیتی منطقه‌ای دارند، قطع حمایت از جبهه مقاومت با محوریت حزب الله لبنان است.

حزب الله لبنان بازوی توانمند جمهوری اسلامی ایران در غرب آسیا است که توانسته است مقابل دشمن مشترک همه مسلمانان جهان ایستادگی کند و آن را از رسیدن به اهداف خود محروم سازد.

سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در حال بازآفرینی روابط با رژیم اسرائیل هستند، ائتلاف آنها و ایجاد همپیمانی با اسرائیل برای شکل دهی به یک محور ضد ایرانی است.

این رویکرد پس از توافق هسته‌ای که اکنون در حال نابودی است، قوت گرفته است.

کشورهای عربی خلیج فارس با محوریت رژیم سعودی خواهان آن هستند که ایران زمینه نفوذ و تأثیر خود را در سوریه، لبنان و عراق حذف کند. آیا جمهوری اسلامی ایران می‌تواند چتر حمایتی خود را از دولت و ملت سوریه،‌عراق و لبنان حتی یمن بردارد؟

چنین اتفاقی عمق استراتژیک انقلاب اسلامی را در منطقه از بین می‌برد و زمینه برای عملیاتی کردن تهدیدات نظامی آماده می‌سازد.

در حالی که سران کشورهای عربی خلیج فارس خاصه عربستان سعودی در حال برنامه ریزی و طراحی علیه جمهوری اسلامی ایران هستند، سخن گفتن از باز مهندسی روابط و ایجاد پیمان امنیتی بر اساس روابط صمیمانه و حسن همجواری قابل اجرا نخواهد بود.

بهتر است که وزیر خارجه محترم کشورمان به اینگونه گزارش‌ها بیشتر توجه داشته باشد، مثلاً پایگاه اسرائیلی دبکا گزارش داده است که وزارت دفاع آمریکا از بانک اهداف در ایران متشکل از 427 نقطه رونمایی کرد. سدهای بزرگ، پایگاه‌های هوایی، بنادر و فرودگاه‌های تهران و اصفهان از جمله این اهدافند.

این اقدام، با وعده محمد بن سلمان به ترامپ مبنی بر هزینه کردن 4 هزار میلیارد دلار در آمریکا طی توافقنامه 25 ساله همزمان شده است.

نمی‌توان به چنین گزارش‌های بی تفاوت و بی توجه بود.

حال طرف دیگر ماجرا برای باز مهندسی و شکل دهی به پیمان‌های امنیتی منطقه‌ای چه رفتارهایی را باید کنار بگذارد تا بتوان به پیشنهاد آقای ظریف دست یافت؟

زمانی که آقای ظریف اعلام کرد «اگر روزی عربستان سعودی با هرگونه تجاوز خارجی مواجه شود، ایران نخستین کشور است که برای کمک به این کشور وارد عمل می شود» پاسخ سران سعودی به چنین موضعی چه بود؟

عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی در واکنش به سخنان سخاوتمندانه ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که گفته بود تهران از ریاض در مقابل هرگونه تهاجمی به عربستان حمایت می‌کند، گفته است که «عربستان به کمک ایران نیازی ندارد. خداوند و فرزندان عربستان حامی این کشور هستند».

 

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان

 

الجبیر افزود؛ «عربستان برای دفاع از خود به کمک کسی نیاز ندارد و اظهارات وزیر خارجه ایران همیشه عجیب و غریب است.»

سخنان ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره حمایت از عربستان در صورت حمله به این کشور بسیار سخاوتمندانه بود، این موضع در حالی مطرح می‌شود که عربستان سعودی خواهان حمله نظامی اسرائیل و آمریکا به ایران است.

چه رژیم و کشوری عربستان سعودی را تهدید نظامی می‌کند که در صورت حمله به این کشور ایران از عربستان حمایت و دفاع خواهد کرد؟

اگر منظور آقای ظریف رژیم اسرائیل است که روابط تل آویو و ریاض از روابط ریاض با تهران بهتر است!

عربستان سعودی در صدد آن بود و هست که جنگ را به داخل ایران بکشاند، این موضع از زبان ولیعهد این رژیم گفته شد.

«محمد بن‌سلمان» با اشاره به اینکه هیچ نقطه مشترکی میان ایران و عربستان وجود ندارد، گفته بود: «چگونه می‌توان با آنان به تفاهم رسید؟ منطق ایران زمینه‌سازی برای ظهور مهدی است که آن هم از طریق سیطره بر جهان اسلام محقق می‌شود.»

ولیعهد عربستان سعودی مدعی شد که «هدف اصلی نظام ایران رسیدن به قبله مسلمانان است. ما منتظر نمی‌مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه تلاش می‌کنیم نبرد را به درون ایران بکشانیم.»

بحرانی که اکنون در یمن از سوی عربستان سعودی وارد چهارمین سال خود شده است،‌ یکی از مسائل اختلافی ایران و آل سعود است،‌ آیا عربستان سعودی دست از جنایت علیه مردم یمن بر می‌دارد؟

حکام سعودی خواهان سرنگونی دولت قانونی بشار اسد در سوریه هستند، آیا رژیم آل سعود دست از دشمنی با دولت و ملت سوریه بر می‌دارد؟

در بحرین نیز سعودی‌ها با دخالت مستقیم خود مردم این کشور را سرکوب می‌کنند در حالی که ایران را به مداخله در امور داخلی بحرین متهم می‌کنند،‌ آیا عربستان به دخالت‌های خود در بحرین پایان خواهد داد؟

همه این مسائل افتراقی است که میان ایران و عربستان و برخی دیگر از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس وجود دارد، ‌با وجود چنین اختلافات عمیقی چگونه می‌توان به سوی باز بازمهندسی منطقه و پیمان امنیتی مشترک با همسایگان گام برداشت؟!