کد خبر: 133763
یادداشت اتاق خبر 24

مسئولین چه وظیفه‌ای در سال حمایت از کالای ایرانی دارند؟

سال حمایت از کالای ایرانی تنها به مردم مربوط می‌شود یا این که وظیفه مسئولین در این زمینه سنگین تر است؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

قطعاً در اجرای یک دستورالعمل از سوی رهبری نظام اسلامی، همه آحاد مردم و ارکان نظام باید برای آن تلاش کنند.

این که تصور شود برای اجرای یک برنامه مسئولین به تنهایی وظیفه دارند یا تنها این مردم هستند که باید دست به کار شوند، اشتباه است، هر یک از گزینه‌ها بر اساس جایگاه خود باید به موضوع ورود کند تا از آن طرح و برنامه نتیجه مطلوب حاصل شود.

در این میان وظیفه مسئولین یقیناً بیشتر از مردمی است که با مدیریت آنها روبرو هستند.

اگر مردم در اجرای برنامه‌ای، در مسئولین سستی، کم کاری یا حتی سنگ اندازی ببینند، آنها نیز با برنامه همراه نخواهند شد و نمی‌توان توقع داشت که اقدام کنند.

موتور محرک را باید مسئولین در هر قوه و نهادی دانست، آنها هستند که باید راه را برای اجرا و پیاده کردن برنامه اجرایی هموار کنند.

اکنون در سال حمایت از کالای ایرانی، گام‌های نخست اجرای این برنامه باید از سوی مسئولین برداشته شود.

حال که رهبر معظم انقلاب اسلامی تکلیف سال 97 را روشن کردند، وظیفه مسئولین در قبال آن چیست؟

به نظر می‌رسد مهمترین وظیفه‌ای که مسئولین در این راه بر عهده دارند الگو شدن برای مردم است، به این معنا که همه مسئولین اگر خود از کالای ایرانی استفاده کنند و مردم نیز این اقدام را ببینند قطعاً بیشتر راغب خواهند شد تا کالای ایرانی خریداری کنند.

 

کالای ایرانی تولید داخل

 

تا زمانی که مسئولین کشور خود از کالای خارجی استفاده کنند نمی‌توان انتظار و توقع داشت که مردم کالای ایرانی بخرند. چنین فرهنگی با گفتن و حرف زدن در میان جامعه رواج پیدا نخواهد کرد باید در عمل اتفاق بیفتد.

تا هنگامی که مسئولین کشور از کالاهای خارجی همچون خودرو، حتی لباس و وسایل خانه خود استفاده کنند، اکثریت مردم نیز به مسئولین نگاه خواهند کرد چرا که مردم آنها را الگوی خود می‌دانند.

از دیگر وظایف مهم مسئولین در زمینه حمایت از کالای ایرانی، جلوگیری شدید و جدی از ورود کالاهای خارجی است، واردات کالاهای خارجی در چند سال گذشته به طور بی رویه افزایش پیدا کرده است، فهرست آمارهایی که کمرگ منتشر می‌کند نشانگر آن است که حتی کالاهایی وارد کشور می‌شود که برای مردم نیز خنده دار همراه با تأسف است!

واردات دوغ، شتر، زیره، مربا! و بسیاری کالاهای دیگر که می‌توان با صراحت مدعی شد تولید آنها در ایران با کیفیت بهتر و با قیمت مناسب‌تری وجود دارد،‌اما چه دست‌هایی در این میان نقش دارند؟ این وظیفه مسئولین است تا از واردات افسار گسیخته کالاهای خارجی جلوگیری کنند.

پس از آن، مهمترین بخش دیگر حمایت از کالای ایرانی، حمایت از تولیدات داخلی است. مسئولین به ویژه دولت وطیفه دارد تا با حمایت از تولید کننده داخلی در ارائه کالای با کیفیت ایرانی اقدام کنند.

همه مسائلی که گفته شد زنجیر وار به هم متصل است و اگر هر یک از آنها با نقص همراه باشد، باعث گسست در اجرای سیاست حمایت از کالای ایرانی خواهد شد.

کشور اکنون راه دیگری برای بهبود شرایط اقتصادی ندارد، اگر سیاست حمایت از کالای ایرانی به خوبی اجرا شود، شاهد رونق اقتصادی در کشور خواهیم بود که در بازه زمانی مناسبی می‌تواند تحول اقتصادی به همراه داشته باشد.

خبرنگار : حجت الله فخارزاده