کد خبر: 132734
یادداشت اتاق خبر 24

ارزشمندی هزینه‌هایی که ایران در سوریه و عراق می‌کند

هنوز هستند افراد و جریان هایی که با ایجاد شبهه سعی دارند حضور ایران در سوریه و عراق را بیهوده و هزینه زا معرفی کنند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

حضور ایران در سوریه و عراق برای مقابله با گروه های تروریستی تکفیری هنوز برای بسیاری قابل هضم نیست، یا شاید هم به خاطر داشتن سوء هاضمه نمیتوانند آن را هضم کنند به همین خاطر با دردهای شدید معده روبر می شوند و باعث میشود تا اعتراض و انتقاد خود را از حضور ایران در سوریه و عراق مطرح کنند.

حرجی بر اعتراض و انتقاد آنها نیست، تنها نکته ای که آنها باید رعایت کنند بی حرمتی و بی احترامی نکردن به شهدای مدافع حرم و حریم و خانواده آنها است، که بسیار غیر منصفانه و بی شرمانه صورت می گیرد.

در آن سوی آبها نیز تحریک کنندگان رسانه ای با سر و صدای بسیار سعی دارند تا فضایی منفی علیه حضور ایران در سوریه و عراق ایجاد کنند و افکار عمومی جامعه را تحت تأثیر تبلیغات منفی خود قرار دهند.

طبیعی است که رسانه های اردوگاه دشمن باید هم در پی القاء چنین فضایی علیه جمهوری اسلامی ایران باشند چرا که هدف آنها برای درگیر کردن مستقیم ایران به دست نیامد.

بدون شک و حتی کوچکترین تردیدی هدف از آغاز جنگ در سوریه و عراق به دست گروه های تکفیری وهابی پس از ایجاد حکومت فاسد تکفیری ها در این دو کشور، خیز برداشتن به سوی ایران بود. آنهایی که چنین اعتقادی ندارند و سعی در ایجاد شبهه میان دیگران دارند، یا خائن هستند یا نادان و ابله!

اگر جمهوری اسلامی ایران خط مقدم جبهه و خاکریز اول را در سوریه و عراق مستقر نمی کرد، خاکریزی باقی نمی ماند تا بتوان از آن برای دفاع از ایران اسلامی بهره برد. شرایط بسیار وخیم تر و شدیدتر از شرایط سوریه و عراق برای ایران ایجاد می شد، آنگاه همانهایی که مدام ایراد می گیرند چرا ایران باید در سوریه و عراق هزینه کند، به دنبال سوراخ موش می گشتند!

آنهایی که مخالف نقش ایران در سوریه و عراق هستند و رسانه های اردوگاه دشمن که به آن دامن میزنند از چه نگرانند؟ آنهایی که مدام ساز مخالف می زنند و سعی دارند تا به دروغ بگویند ایران برای سوریه و عراق هزینه زیادی کرده است و اگر همین هزینه های مالی و جانی را برای کشور خود کرده بود اکنون مشکلات حل می شد، دلسوزی برای کشور و مردم نیست بلکه عصبانیت آنها به این خاطر است که جنگ حتی به مرزهای ایران هم نکشید چه رسد به داخل ایران!

نگرانی آنها از هزینه هایی نیست که ایران در سوریه و عراق کرده است، بلکه از آن است که چرا با وجود آن همه صرف هزینه برای به وجود آوردن گروه های تروریستی تکفیری در سوریه و عراق، نتوانستند ایران را به آشوب بکشند و اکنون که تروریست های تکفیری وهابی به خاطر حضور ایران، در نقطه ضعف قرار گرفته اند، شکست بزرگی برای آنها محسوب میشود به همین خاطر قصد دارند تا با برپایی مذاکراتی با ایران همچون برجام بحران غرب آسیا که به دست ائتلاف غربی عربی ایجاد شده است، حل کنند!

شبکه های تلویزیونی و رسانه های جبهه دشمن به ویژه بی بی سی در این زمینه فعالیت زیادی از خود نشان داده اند و به طور گسترده به ارائه گزارش در این زمینه می پردازند.

این شبکه انگلیسی ادعا می کند که جنگ سوریه برای ایران پر هزینه بود و ایران نباید وارد این جنگ می شد.  

بی بی سی ادعا می کند ایران در جنگ سوریه بین 6 تا 15 میلیارد دلار هزینه کرده است، این آمارسازی ها و بزرگنمایی های دروغین برای آن است تا به ناراضی تراشی در میان افکار عمومی دست یابد، در حالی که اگر چنین هزینه ای برای جنگ سوریه شده باشد، در مقابل هزینه هایی که میتوانست با جنگ در مرزها و حتی داخل کشور با تکفیری های وهابی صورت گیرد بسیار ناچیز و بی ارزش است.

نگاهی به سوریه و عراق عمق هزینه هایی که باید ایران در صورت جنگ مستقیم با تروریست های تکفیری وهابی پرداخت میکرد نشان میدهد.

آنهایی که خود را نگران هزینه هایی که ایران تاکنون در سوریه و عراق کرده هستند نشان میدهند، یک برآوردی از هزینه ای که در صورت پیروزی تروریست های تکفیری وهابی در سوریه وعراق و سپس جنگ با ایران تحمیل می شد ارائه بدهند و با 6 تا 15 میلیارد دلاری که ادعا کرده اند مقایسه کنند آنگاه است که می توان به حقانیت نقش ایران در منطقه بیشتر پی برد.

کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی از این که ایران توانسته است از بروز جنگ در پشت مرزهای خود جلوگیری کند خشمگین هستند، آنها در آرزوی وارد کردن جنگ به داخل ایران بودند و هنوز هم برای رسیدن به این هدف تلاش میکنند، اما به خاطر موقعیت شناسی ایران از شرایط و بحران منطقه نتوانستند به هدف خود دست یابند.

جمهوری اسلامی ایران هر اندازه که در سوریه و عراق هزینه کند، تضمینی برای امنیت خود در منطقه بحران زده غرب آسیا است. آیا درک این موضوع برای آنهایی که مخالف حضور ایران در سوریه و عراق هستند دشوار است؟ یا شاید درک پایینی دارند و خود را به نفهمی زده اند شاید هم در زمین دشمن بازی می کنند؟

همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند؛ «حضور ما در منطقه ربطی به آمریکا و اروپا ندارد» خط مشی جمهوری اسلامی ایران را برای آینده منطقه روشن می کند و مذاکره بر سر ا نرا منتفی می سازد.