کد خبر: 132461
یادداشت اتاق خبر24

تحلیل رفتارهای دوگانه وزیر فرانسوی

به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

نیاز به تحلیل چندان عمیقی ندارد که پی ببریم رفتار کشورهای متخاصم با ایران، از دستور کار یکسانی پیروی میکند. علی الاصول برخی نقشه های امپریالیسم به خاطر ذات مشترک آن که عناد آمیز بودن است ویژگی های یکسان دارد.

ماجرا مفصل و طولانی است ولی بهانه نگارش این یادداشت یک اظهار نظر است که به تعبیر نگارنده بیشتر مسخره و خنده دار است و در آن سعی شده است ریشه های یک برخورد دوگانه ی تکراری مورد بررسی قرار گیرد.

 

"ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، روز سه شنبه با حضور در نشست اعضای کمیته امور خارجی پارلمان فرانسه مدعی شد: ایران مقادیر زیادی سلاح در خاک یمن دارد.

این در حالی است وزیر خارجه فرانسه از پاسخ به سوالی درباره فروش سلاح از سوی پاریس به عربستان و امارات و استفاده آنها در یمن خودداری کرد.

لودریان در بخش دیگری ضمن اشاره به قرار داشتن تسلیحات متعلق به عربستان در یمن ادعا کرد که مقادیر زیادی از تسلیحات ایران در یمن وجود دارد."

 

این درحالی است که فرانسه با عربستان سعودی روابط گسترده تسلیحاتی را دنبال می‌کند. از جمله این کشور در سال 2016 بخش زیادی از تسلیحاتی را که قرار بود روانه لبنان شود به عربستان سعودی تحویل داد. پیش از این تاریخ نیز، عربستان در نوامبر 2014 اقدام به امضای قراردادی تسلیحاتی با فرانسه به ارزش 2.8 میلیارد یورو نموده بود و این روابط گسترده همچنان با وجود وقوع جنایت جنگی عربستان در یمن، اما همچنان با پاریس ادامه دارد. این ماجرا زمانی معنا پیدا میکند که اسلحه های فرانسوی در حال کشتار نسل یمنی هاست. آن وقت وزیر خارجه فرانسه ادعا میکند کند که اسلحه های ایرانی در یمن وجود دارد. به فرض محال که این ادعا صحیح باشد. که نیست. اما آیا مطرح کردنش دلیل جز پنهان کردن جنایت های فرانسه است؟

در ضمن، دو هفته پیش بود که سازمان عفو بین الملل از فرانسه خواست که صادرات سلاح‌های خود را به عربستان و امارات به‌خاطر ارتکاب جنایات جنگی توسط این دو کشور در یمن، متوقف کند.

این سازمان افزود که غیرنظامیان در یمن، بهای سنگینی را در پی ادامه جنگ پرداخت می‌کنند و طرف‌های درگیر در این زمینه مسئول هستند.

عفو بین‌الملل همچنین اعلام کرد که از زمان انتخاب محمد بن سلمان به ولیعهدی عربستان، روند هدف قرار گرفتن معارضان سعودی، تشدید شده است.

از سوی دیگر عربستان سعودی رهبری ائتلافی را بر عهده دارد که از سال 2015 میلادی تجاوز علیه خاک یمن را آغاز کرده است. از آغاز تجاوز نظامی عربستان علیه یمن بیش از 10 هزار یمنی کشته و 3 میلیون نفر دیگر اواره و بی خانمان شده اند.

 

 

*** ژان ایو لوردیان در ایران چه میکرد؟ برای چه آمده بود و قرار بود به چه هدفی برسد؟ گرچه واضح است اما بد نیست کمی به آن بپردازیم.

 

«ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه برای گفت وگو با مقامات کشورمان  درخصوص مهمترین مسائل منطقه ای و بین المللی و همچنین روابط دوجانبه وارد تهران شد. چنانچه مقامات فرانسوی اعلام کرده بودند، رایزنی در خصوص راه های گسترش روابط دو جانبه و تبادل نظر درباره مهم ترین مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله محورهای این گفتگوها خواهد بود.

لودریان در آستانه سفر به کشورمان و در مصاحبه با روزنامه «ژورنال دو دیمانش» در نطقی سلطه طلبانه گفت: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران که چند هزار کیلومتر برد دارند، با قطعنامه‌های شورای امنیت سازگار نیستند و فراتر از نیاز ایران برای دفاع از مرزهایش  هستند. در صورتی که این مشکل مستقیماً حل نشود، این کشور با خطر تحریم‌های جدید مواجه خواهد شد.»

 

 

به طور کل روابط فرانسه و موضع گیری های وی علیه ایران به علاوه آنچه در سفر وزیر خارجه این کشور به ایران گذشت و همچنین نگرانی واهی این وزیر مسن، از وجود اسلحه های ایرانی در یمن پیام آور مفاهیمی است که ناشی از پشت پرده همدستی دشمن های قسم خورده ایران است.

اینکه چرا فرانسه بازی مشترکی را علیه ایران در زمین آمریکا میکند را در چند خط زیر میتوانید متوجه شوید:

 

بر اساس توافقی که در سپتامبر سال 2017 میلادی و در حاشیه برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد میان روسای جمهور آمریکا و فرانسه صورت گرفته است، پاریس به واشنگتن تعهد داده است که «تحدید توان موشکی ایران» را به عنوان مطالبه مشترک آمریکا و تروییکای اروپایی پیگیری کند. بر این اساس، فرانسه رهبری فشارهای اروپا علیه برنامه موشکی (و منطقه ای) کشورمان را به‌عهده گرفته است. بی دلیل نبود که فرانسوی ها به عنوان اولین کشور اروپایی، موضوع انعقاد توافق مکمل میان ایران و اعضای 1+5 را در قبال برجام و با هدف محدود کردن توان موشکی و قدرت منطقه ای کشورمان مطرح کردند. بنابراین، سفر لودریان به ایران در قالبی کاملا هدفمند و برنامه ریزی شده صورت گرفته است. در این سفر، لودریان بار دیگر از ایران خواهد خواست تا بر سر توان موشکی خود با ایالات متحده آمریکا و تروییکای اروپایی وارد مذاکره شود.

 

بدون شک، لودریان به عنوان بازیگری مستقل به ایران سفر نکرده است. وی بیش از آن که در کسوت وزیر امور خارجه فرانسه به ایران سفر کند، به عنوان پیام آور ایالات متحده آمریکا به کشورمان آمده است. تاکنون بارها تاکید شده است که میان بازی آمریکا و فرانسه در تقابل با برجام همگامی مطلقی وجود دارد که پاریس و واشنگتن هر دو تکمیل کننده یک تصویر واحد در تقابل با برنامه هسته ای و موشکی کشورمان بوده و هستند. در این معادله، تفاوت چندانی میان سیاستمداران فرانسوی وجود ندارد. اگر در دوران برگزاری مذاکرات هسته ای، "اولاند" و " فابیوس" به پلیس بد مذاکرات تبدیل شده بودند، امروز این نقش آفرینی از سوی "مکرون" و "لودریان" و این بار در قبال برنامه موشکی کشورمان صورت می گیرد. بنابراین، نباید "لودریان" را به عنوان بازیگری مستقل در این معادله پیچیده در نظر گرفت. فرانسه مدتهاست اعتبار بین المللی خود را به واسطه بازی در زمین ایالات متحده آمریکا از دست داده است. پس از پایان ریاست جمهوری ژاک شیراک ، شاهد تعلق خاطر  مستقیم سارکوزی، اولاند و مکرون به کاخ سفید بوده ایم.

 

علی رغم اینکه فرانسه جزء مخالفان برجام بود و همچین در شرایط پسا برجام، همدست با آمریکا شده بود تا ماهیت برجام را تغییر دهد، باید این سوال را از خودمان بپرسیم که چرا با این حجم از مخالفت با روابط با ایران، میزان مراودات اقتصادی فرانسه با ایران افزایش یافت؟

افزایش مراودات شرکت نفت و گاز فرانسوی "توتال" با ایران، مذاکرات مفصل و به سرانجام رسیده "پژو" با ایران، و همچنین سفارشات ایران از شرکت هواپیما سازی "ایرباس" فرانسوی و تحویل چند فروند تا به امروز، چگونه با رفتار کنونی فرانسه قابل جمع است؟

با همین دیدگاه دشمنی آمریکا با ایران در حوزه مسائل اقتصادی که با حربه تحریم شناخته میشود، چگونه با صادرات همیشه آزاد سیگار آمریکایی به ایران قابل جمع است؟

این رفتار دوگانه حاکی از یک عناد منفعت طلبانه است که بین فرانسه و آمریکا مشترکا وجود دارد.