کد خبر: 131430

توضیحات پوتین درباره آتش بس در سوریه

طبق اعلام کاخ کرملین، رئیس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با همتای فرانسوی و صدراعظم آلمان به آنها گفت که آتش بس 30 روزه در سوریه شامل عملیات علیه تروریست‌ها نمی‌شود.
اتاق خبر 24

رئیس‌جمهور روسیه با سران آلمان و فرانسه درباره محتوای آتش بس 30 روزه اخیر و مصوب شورای امنیت سازمان ملل صحبت کرد.

شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای برای اعمال آتش‌بس 30 روزه در سوریه و ایجاد دسترسی بشردوستانه به مناطق تحت محاصره تصویب کرد و با فشار روسیه، گروه‌های تروریستی از زیر چتر حمایتی این آتش‌بس بیرون رفتند.

طبق مفاد این قطعنامه، گروه‌های تروریستی القاعده، جبهه‌النصره و داعش از شمول این آتش‌بس مستثنی شده‌اند(جزئیات بیشتر).

این قطعنامه پس از جنجال‌های اخیر رسانه‌ها و مقام‌های غربی و عربی مخالف دولت سوریه درباره «اوضاع غوطه شرقی» به تصویب رسید.

حالا امروز یکشنبه، کاخ کرملین از گفت‌و‌گوی رئیس‌جمهور روسیه با سران آلمان و فرانسه درباره این آتش‌بس خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین در تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» و «امانوئل ماکرون» به آنها گفت که آتش‌بس و توقف اقدامات نظامی، شامل عملیات علیه گروه‌های تروریستی نمی‌شود.

کاخ کرملین همچنین اعلام کرد که پوتین، ماکرون و مرکل را در جریان اقدامات روسیه به منظور خارج کردن غیرنظامیان سوری جنگ زده و ارائه کمک‌های پزشکی و انسانی به آنها قرار داد.

سخنگوی دولت آلمان هم درباره گفت‌و‌گوی تلفنی مرکل، ماکرون با پوتین اظهارنظر کرد.

به گزارش رویترز، این مقام آلمانی اعلام کرده که رهبران آلمان و فرانسه از رئیس‌جمهور روسیه خواستند که برای توقف جنگ در غوطه شرقی، به دولت سوریه «حداکثر فشار» را بیاورد.

سخنگوی دولت آلمان افزود که مرکل و ماکرون تصریح کردند که بنا بر فرایند ژنو تحت نظارت سازمان ملل، آتش‌بس، پایه‌ای برای پیشرفت در جهت حصول به راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه است.

منبع: خبرگزاری فارس