کد خبر: 130480
یادداشت اتاق خبر 24

درباره داوری جشنواره فیلم فجر شفاف سازی کنید

داور در حیطه کاری خودش باید سعی کند عادل باشد چرا که قرار است داوری یا دادوری کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

پیش آمده است که در برخی مواقع آنها که وظیفه داوری یا دادوری را بر عهده دارند، عمداً یا سهواً مرتکب خطا شده اند، نمی گوییم اشتباه که فرد داور باید بری از اشتباه باشد، چرا که وظیفه سنگینی بر دوش او است.

و دیده و شنیده ایم که به خاطر آن خطای داور چه اتفاقاتی افتاده و چه حق هایی تباه شده است.

بسیاری از زمینه ها نیازمند داور است، بدون حضور و وجود چنین شخصیتی نمیتوان بسیاری از کارها را انجام داد.

تصور کنید اگر داور یا قاضی در دادگاه وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد یا اگر یک داور در میدان ورزشی حضور نداشته باشد چه بسا بازیکنان و ورزشکاران به جان هم بیفتند و درگیر شوند.

پس بسیاری از کارها نیازمند داور است تا حقی تباه نشود و از بروز اختلافات و درگیری های بعدی نیز جلوگیری کند.

در زمینه فرهنگ و هنر نیز به داورانی نیاز داریم تا بتوانند در جشنواره های گوناگون داوری کنند و بهترین اثر را بر اساس قابلیت های آن برگزیده و معرفی کنند.

در کار داوری نباید هیچگونه خواسته های شخصی و سلیقه ای جا داشته باشد، بلکه باید بر اساس چارچوب ها و قوانینی که برای او در آن زمان و مکان در نظر گرفته شده است به وظیفه خود بپردازد.

 

جشواره فیلم فجر 36

 

از نظر شما خواننده و مخاطب آیا یک داور حق و اجازه آن را دارد که بگوید؛ «وقتی از کل داستان خوشم نیاید دیگر چیزی از فیلم برایم قابل دیدن نیست.»

مانند این می ماند که در یک بازی فوتبال یک تیم به تیم مقابل گل زده اما داور برای این که از تیمی که گل زده خوشش نیامده است، گل را نپذیرفته، آیا چنین داوری منصفانه و عادلانه است؟!

 جشنواره فیلم فجر امسال دارای حاشیه هایی بود، از ماجرای اعتراض ابراهیم حاتمی کیا گرفته که البته به حق و بجا بود تا بی انصافی و بی عدالتی به یک فیلم در بخش مسابقه جشنواره 36 فیلم فجر.

پس از پایان کار جشنواره دو تن از اعضای هیئت داوران با حضور در برناه 7 با اجرای رشیدپور، درباره فیلم لاتاری و این که چرا این فیلم با توجه به اقبال برخی منتقدین سینما و حتی از نگاه مردمی به آن حتی نامزد یکی از سیمرغ ها هم معرفی نشده بود چنین گفت؛ «وقتی از کل داستان خوشم نیاید دیگر چیزی از فیلم برایم قابل دیدن نیست.»

پایان داوری های جشنواره فیلم فجر با چنین سخن و موضعی، همه آن داوری ها را زیر سوال می برد چرا که چنین دیدگاه و تفکری بر فضای داوری جشنواره فیلم فجر حاکم بوده است.

داور بر اساس سلایق شخصی خود درباره فیلم ها قضاوت کرده و رأی داده است و هنگامی که نسبت به یک فیلم بی مهری و بی توجهی می شود، به این معنا است که دیگر اعضای هیئت داوران نیز چنین روشی را به کار برده اند.

یک داور حتی اگر فرد یا محصولی که او تولید و ارائه کرده قرار است آن را داوری کند باید کینه ها و دشمنی های دیرینه را کنار بگذارد، شاید در جایی و زمانی میان آن دو کدورتی هم پیش آمده باشد، اما نباید آن را وارد فضای داوری و تصمیم گیری خود کند.

آیا فیلم «لاتاری» اگر داستان آن را داور یا داوران نپسندند، ویژگی های دیگری برای داوری ندارد؟

آیا یک فیلم نیاز به فیلم برداری، صدا گذاری، موسیقی، جلوه های ویژه، کارگردانی، بازیگری و ... ندارد؟
همه این عوامل در جشنواره فیلم فجر نیازمند داوری است و هر یک از آنها جداگانه در ترازوی داوری قرار می گیرد.

محمد حسین مهدویان کارگردان فیلم لاتاری درباره مشکلاتی که هنگام دریافت مجوزهای لازم برای تولید فیلم از سوی وزارت ارشاد ایجاد شده سخن گفت و به اینجا رسید و گفت که حتی به من در آن زمان گفتند که کاری می کنیم فیلم تو در جشنواره دیده نشود، یعنی نامزد سیمرغ هم نشود، اینگونه هم شد.

مسئولین جشنواره، وزارت ارشاد و اعضای هیئت داوران باید درباره چنین قضاوتی و برخوردی پاسخگوی افکار عمومی باشند. شفافیت شعاری است که دولت بر روی آن تأکید دارد، پس درباره داوری های جشنواره 36 شفاف سازی کنید.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.