کد خبر: 13044
علی طیب نیا در برنامه "تیتر امشب"/

خبر خوش وزیر اقتصاد برای بورسی‌ها/پیش‌بینی طیب‌نیا از رتبه ۷۰ کسب‌وکار ایران در پایان دولت روحانی

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه تصمیم داریم با جاری کردن نقدینگی به بازار سرمایه به مشکلات این بخش هم رسیدگی کنیم، گفت: امیدواریم رتبه ایران در بهبود فضای کسب و کار در پایان دولت روحانی به ۷۰ برسد.
اتاق خبر 24

علی طیب نیا در برنامه «تیتر امشب» با محوریت موضوع بررسی عملکرد دو ساله وزارت امور اقتصادی و دارایی و تنظیم برنامه راهبردی جامع به هفت اولویت اشاره کرد.

وی تأمین و افزایش شفافیت مالی کشور را از مهم‌ترین اولویتهای برنامه راهبردی جامع بیان کرد و ادامه داد: این برنامه طبق زمان بندی مشخص و مدون در حال رسیدگی است.

طیب نیا گفت: هشت پروژه کلیدی در کنار رسیدگی به امور برنامه‌های مدون راهبردی جامع در حال انجام است که در ساختارهای کلیدی کشور اثرات آنرا مشاهده خواهیم کرد.

وی طرح جامع نظام مالیاتی کشور، هوشمندسازی خزانه، مولدسازی دارای دولت، روزآمد و متنوع سازی نظام مالی کشور، ساماندهی سهام عدالت، بهبود فضای کسب و کار، تسهیل تجارت فرامرزی و ایجاد بستری مناسب و یکپارچه برای تبادل بین دستگاههای مربوطه کشور را هشت پروژه موازی با برنامه راهبردی جامع بیان کرد و افزود: تا این لحظه توفیقات قابل ملاحظه‌ای بر روند این پروژه‌ها بدست آمده است.

طیب نیا گفت: از زمان شروع به کار دولت یازدهم رشد اقتصادی ۶. ۱- درصد بود که با صرف زمان بسیاری توانستیم آنرا تا پایان سال ۹۳ به رشد سه درصدی برسانیم.

وی با اشاره به موضوع بهبود کسب و کار افزود: در ۱۷ شهریور ۹۲ اولین مصوبه برای بهبود فضای کسب و کار تنظیم شد که توانست ما را از رتبه ۱۵۲ به ۱۳۰ ارتقا دهد.

طیب نیا ابراز امیدواری کرد که در پایان دولت روحانی این رقم به ۷۰ نزدیک شود.

وی ادامه داد: واحدی برای نظارت بر فضای کسب و کار ایجاد کرده‌ایم که با حذف مجوزهای زاید اقدام به سالم سازی محیط کسب و کار بنماید.

وزیر اقتصاد همچنین به دو مصوبه هیئت وزیران برای مشخص نمودن تکالیف محیط کسب و کار اشاره کرد و گفت: عملکرد برخی بنگاههای اقتصادی در جهت رعایت این مصوبات قابل تقدیر بوده است.

طیب نیا با پرداختن به موضوع تورم ادامه داد: در آغاز به کار دولت روحانی نرخ تورم بالای ۴۰ درصد بود که با تبیین برنامه‌های اتخاذ شده در وهله اول با اجرای انضباط کاری و کاهش وابستگی دولت به درآمدهای نفتی موفق شدیم تا در زمینه پولی از رشد بی‌رویه نقدینگی جلوگیری کنیم و تورم نقطه به نقطه را هم به ۱۵. ۲ درصد در اواسط سال ۹۳ و به زیر ۱۴ درصد در پایان سال ۹۳ برسانیم.

وی با بیان اینکه در کشورهای موفق سرعت رشد تورم دو یا سه درصد است و این رقم هیچ‌وقت صفر نمی‌شود افزود: تورم یعنی افزایش قیمت و نرخ تورم میزان افزایش قیمت را نشان می‌دهد، زمانی افزایش تورم سرعت بالایی داشت که ما توانستیم سرعت تورم را کاهش دهیم.

طیب نیا در بیان عوامل مؤثر بر تورم به عواملی همچون تقاضا، رشد نقدینگی و کسری بودجه دولت اشاره کرد و گفت: ما در دو جبهه اقدامات مؤثری را آغاز کرده‌ایم و توانستیم سرعت رشد نقدینگی را که مؤثر بر نرخ تورم است کاهش دهیم.

وزیر اقتصاد، وابستگی به درآمدهای نفتی، ‌ دولتی بودن و عدم شفافیت اقتصاد را مشکل بزرگ اقتصاد کشور دانست که سبب کاهش رشد اقتصادی می‌شود.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم به رشد پایدار اقتصادی برسیم باید وابستگی به نفت را کاهش دهیم و دولتی بودن اقتصاد را درمان کنیم.

طیب نیا گفت: برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی سعی کرده‌ایم در دو حوزه (کاهش سهم درآمدهای نفتی در بودجه کشور و برابری تراز تجاری خارجی) اقداماتی را به انجام رسانیم.

وی ادامه داد: در حوزه اول سعی کردیم سهم درآمدهای نفتی از بودجه کشور را از ۴۳ درصد به ۳۳ درصد کاهش دهیم با این اقدام سهم درآمدهای غیر نفتی به ۶۵ درصد افزایش یافت.

طیب نیا ادامه داد: در حوزه تراز تجاری خارجی هم صادرات غیرنفتی و واردات به برابری رسید تا جایی که رقم این تراز از هشت میلیارد دلار به صفر رسید تا جایی که در چند ماهه اول امسال تراز تجاری مازاد هم داشت.

وی بهبود فضای کسب و کار، رقابتی کردن محیط کسب و کار از طریق بورس به میزان ۸۰ درصد، خصوصی سازی و تأمین مالی بخش غیردولتی را از جمله اقداماتی برشمرد که در حوزه درمان بیماری دولتی بودن اقتصاد به انجام رسیده است.

وزیر اقتصاد طرح جامع مالیاتی کشور را بزرگ‌ترین پروژه در دست اقدام وزارت امور اقتصادی و دارایی برشمرد و افزود: بزرگ‌ترین آسیب پذیری اقتصاد را می‌توان با این طرح درمان کرد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح وضعیت مطلوب نظام مالیاتی کشور طراحی شده است ادامه داد: حدود ۳۰ و چند پروژه اقتصادی در این طرح تبیین شده که می‌تواند اقتصاد ما را درمان کند.

طیب نیا به عنوان مثال به تغییر شیوه‌های سنتی وصول مالیات به روشهای نوین اشاره کرد و افزود: در روش طراحی شده رابطه میان مأمورین مالیاتی و مؤدیان مالیاتی قطع خواهد شد و تمام رسیدگیهای مالیاتی منوط به تسلیم اظهارنامه خواهد بود.

وی طراحی و راه اندازی سامانه اطلاعات جامع را مهم‌ترین ابزار برای جلوگیری از فرار مالیاتی اعلام کرد و گفت: در حوزه سخت افزار و نرم افزار این سامانه در سراسر کشور مراحل آزمایشی به انجام رسید که این آزمایش‌ها در مراحل پایانی است.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه دولت سعی دارد در روش تها‌تر و فروش اوراق بدهی‌های دولت را به مردم بپردازد گفت: اگر قرار باشد بدهکار باشیم باید بدهکار خوش حساب باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم