کد خبر: 129811
گزارش اتاق خبر 24

ترکیه در خاک سوریه چه می‌کند؟/ بازی در زمین آمریکا

ترکیه علیرغم اعلام این که چشم داشتی به خاک سوریه ندارد، اما تجاوز نظامی ارتش این کشور به شمال سوریه برای اشغال و ضمیمه کردن این بخش به خاک ترکیه است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اتفاقاتی که در بخش شمالی سوریه رخ داده است، آن هم در شرایطی که دولت مرکزی سوریه با حمایت های ایران و روسیه بر داعش فائق آمده، چیزی جز اجرای طرح تجزیه سوریه به نظر نمی رسد.

ترکیه اگر نگران وجود کردهای جدایی طلب در کنار مرزهای خود است و به همین بهانه به شمال سوریه حمله کرده و بخشی از خاک این کشور را به اشغال درآورده است، باید این موضوع را به دولت قانونی سوریه می سپارد.

عملیات ارتش ترکیه یک تجاوز آشکار و اشغالگری است که بدون اجازه دولت و ملت سوریه دست به این کار زده است.

در این که کردهای سوریه در صدد جدایی بخش کردنشین این کشور و ایجاد استقلال برای خود هستند تردیدی نیست، نگرانی ترکیه را هم از بابت کردستان خود می پذیریم اما این که بخواهد برای مقابله با کردهای خاک خود کردهای سوریه را قتل عام کند و با گروه های «پ ی د»و«ی پ گ» مبارزه کند و با جبهه النصره دست به یکی کند، راه را اشتباه رفته است.

این منطقه و گروه ها تا پیش از این تحت حمایت آمریکا قرار داشتند، اکنون نیز هستند، سلاح های کردهای جدایی طلب سوریه را ارتش آمریکا تأمین می کند پس در واقع ترکیه اگر می خواهد از تجزیه خود، سوریه و منطقه جلوگیری کند، حمله نظامی نمی تواند باعث آن شود.

اقدام ترکیه را می توان در راستای سیاست و خواسته آمریکا دانست چرا که آمریکایی ها خواهان تجزیه سوریه هستند و این کار را از بخش کردنشین این کشور آغاز کرده اند.

 

ارتش ترکیه در سوریه

 

احتمال دارد در این سناریو بر اساس توافقی که انجام شده، سهمی به ترکیه برسد و بخشی از مناطق اشغالی به این کشور ملحق شود همانگونه که در سال ها پیش بخشی از خاک سوریه با توطئه فرانسه به ترکیه الحاق شد. اسکندرون نزدیک به 80 سال پیش متعلق به سوریه بود، اما اکنون جزو خاک ترکیه است.

استان ادلب در شمال سوریه یکی از مناطق مهم این کشور است، حمله ارتش ترکیه به عفرین و حمایت آمریکا از این حملات، کار ایالات متحده را راحت می کند، آیا پس از آن که این منطقه از سوریه جدا شد، ترکیه جرأت و جسارت مقابله با آمریکا را خواهد داشت، ارتش اردوغان باید دست از پا درازتر همه مناطق را تحویل آمریکا بدهد و خاک  سوریه را ترک کند. هر چند نیت ترکیه ماندن در شمال سوریه است.

آمریکا می خواهد با کمترین هزینه سوریه را تچزیه کند و با تشکیل چند کشور در آن، وضعیتی مشابه بالکان در آن ایجاد کنند.

هم اکنون هر یک از کشورهایی که با فروپاشی یوگسلاوی سابق ایجاد شده است، توانایی ایستادن مقابل سیاست های آمریکا و اتحادیهاروپا را ندارد، آنها هضم در فرهنگ غربی شده اند. کشورهای کوچکی که هیچ نقشی در صحنه بین الملی ندارند.

برنامه آمریکا برای سوریه نیز در همین راستا است. هزینه های جانی و مالی مقابله با تروریست های تکفیری را ایران و روسیه پرداخت کرده اند و از تجزیه سوریه جلوگیری کرده اند، اکنون این آمریکا است که برای آینده این کشور می خواهد تصمیم بگیرد.

اکنون ورود سیاسی و حتی نظامی روسیه و ایران پس از اقدامات ترکیه لازم به نظر می رسد. باید فشارها به آنکارا از سوی ایران و روسیه افزایش یابد تا باعث خروج ارتش ترکیه از خاک سوریه شود.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.