کد خبر: 129242
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

حال و هوای این روزهای توافق هسته‌ای؛ خسارت محض

برخی سخنان و تحرکات در پی آن است تا نه تنها برجام را تطهیر کند، بلکه در صورت بروز شدیدتر تبعات آن، خود را از مسئولیت مبرا کند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

باید اکنون دست اندرکاران مذاکرات هسته ای به این نتیجه رسیده باشند که توافق هسته ای به یک خسارت محض تبدیل شده است اما شهامت و جسارت لازم در آنها دیده نمیشود که به اشتباه خود اقرار کنند.

در چند روزی که از حضور آقای عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه در برنامه جهان آرا که برای ماله کشی به شبکه افق آمده بود، می گذرد، بسیاری از تحلیلگران و رسانه ها، به بسیاری از سخنان نادرست او در این گفت وگوی زنده تلویزیونی از شبکه افق اشاره کرده و آنها را بازگو کرده اند.

همان اول که برجام به دست آمده بود و آنهایی که دراین دستاورد نقش داشتند سعی می کردند تا آن را به نام خود ثبت کنند و حتی مراسم ویژه تقدیر از اعضای تیم هسته ای برگزار کردند و سکه باران شدند، سخنی از این که نظام، حاکمیت و رهبری تصمیم گرفتند تا مذاکرات انجام شود و توافق به دست آید و محتوای آن هم، چنین باشد، نبود.

دست اندکاران، سرخوش و شادمان از این دستاورد بزرگ! مست پیروزی بودند و حتی قشری از مردم در خیابان ها به پای کوبی و شادمانی پرداختند.

 

برجام

 

روز به روز بر تبعات و بازتاب های منفی دستاورد برجام افزوده شد، تا جایی که نباید ازآن دفاع کرد اما هنوز مدافعان برجام وجود دارند و سعی می کنند تا اشتباه محاسباتی خود را علیرغم هشدارها، راهنمایی و انتقاداتی که به مذاکرات و محتوای توافق شد، نپذیرند و نظام را مسئول بدانند.

حتی پا را فراتر گذاشته و تلاش می کنند غیر مستقیم رهبر انقلاب را به طور مستقیم در این امر دخیل بدانند.

دو هدف از این اقدام پیگیری می شود، نخست با وارد کردن رهبری به بحث توافق هسته ای و ترویج این که ایشان اجازه مذاکره دادند و با توافق هم موافقت کردند، بار انتقادات به حق را از دوش خود بردارند و به همین خاطر انتقادی هم نشود.

دوم این که با چنین سیاستی سعی می کنند تا بار مسئولیت بر عهده نظام، حاکمیت و رهبری باشد، پاسخگو آنها باشند و آنهایی که طرح مذاکره هسته ای با آمریکا را مطرح کردند اکنون که این توافق دستاوردی نداشته است، از مسئولیت آن شانه خالی کنند.

اما سخنان و مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مذاکره و توافق هسته ای روشن و قاطع است. در سخنان و مواضع ایشان هیچ شبهه ای و سخن دوپهلویی دیده نمیشود.

ایشان به صراحت هر آنچه که نیاز مذاکره کنندگان و رعایت آن در متن توافق بود در سخنان و نامه هایشان مطرح کرده اند.

شروطی که حضرت آیت الله خامنه ای برای توافق هسته ای به رئیس جمهور ابلاغ کردند، همه نکات لازم را در بر دارد.

ایشان بارها و بارها در سخنانشان پیش از آغاز مذاکرات و در جریان آن تأکید کردند که مراقب خدعه و نیرنگ آمریکا باشید، فریب خنده های آنها را نخورید.

و پس از آن که سرنوشت برجام اینگونه شد در آذر ماه امسال، مثال اعتماد مصدق به آمریکایی ها را برای جوانان حاضر در دیدار گفتند و فرمودند؛ «امیدواران به آمریکا، از خود آمریکا ضربه خوردند.»

تنها آنها نیستند که به خاطر امیدواری به آمریکا ضربه می خورند بلکه انقلاب، مردم و کشور نیز از آن بی بهره نیست.

رهبر معظم انقلاب در نخستین روز فروردین ماه 1395 درباره برجام فرمودند؛«آمریکایی‌ها گفته‌اند که ما تحریمها را برمیداریم و روی کاغذ هم برداشتند، امّا از طرق دیگر جوری عمل میکنند که اثر رفع تحریمها مطلقاً به‌ وجود نیاید و تحقّق پیدا نکند. بنابراین، کسانی که امید میبندند به اینکه بنشینیم با آمریکا در فلان مسئله مذاکره کنیم و به یک نقطه‌ی توافقی برسیم، یعنی ما یک تعهّدی بکنیم، طرف مقابل هم یک تعهّدی بکند، از این غفلت میکنند که ما ناگزیر باید به همه‌ی تعهّدهای خود عمل کنیم امّا طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز میزند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمیکند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض.»

چنین شرایطی که حضرت آیت الله خامنه ای آن را توصیف کردند دقیقاً اکنون برای ایران اتفاق افتاده است، ما پایبند به تعهدات، طرف مقابل بدعهد و ناقض توافق هسته ای است.

به همین خاطر است که حضرت آیت الله خامنه ای در باره برجام و پس از شرایط ایجاد شده برای آن که البته پیش از این پیش بینی می کردند، گفتند؛ «بی دقتی هایی که باعث شد هر غلط دلخواه دشمن نقض برجام نشود و هر تکان کوچک ایران نقض برجام باشد.»

بازخوانی سخنان، هشدارها و توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره مذاکره با آمریکا بر سر برنامه هسته ای کشورمان، سخنان و مواضع ایشان در جریان مذاکرات و پس از آن توافق هسته ای بسیاری از ابهامات ایجاد شده را از بین می برد و این جرأت را از موافقان مذاکره با آمریکا می گیرد تا نتوانند خود را تبرئه کنند و دیگران را متهم .

شرایط کنونی برجام حاصل کم توجهی به دستورات و خطوطی است که رهبری و نظام اسلامی آنها را به روشنی تبیین کرده بودند.