کد خبر: 128659
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

اروپا هم تو زرد بود!/ خنجر از پشت جریان سیاسی خاص به دولت

پیش بینی ها درست از آب در آمد، تاکنون ناکامی برجام بر همه ثابت شده شاید برخی باشند که نخواهند بپذیرند، اما اکنون نوبت اروپا است!
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

برجام هسته ای پس از دو سال همچنان بی ثمر برای ایران، در حال اجرا است، اما طرف مقابل آن را نقض کرده و اکنون کمیته ای برای اصلاح آن تشکیل داده تا زیاده خواهی های خود را در آن افزایش دهد.

دولت اکنون در یک شرایط سخت به سر می برد، هواداران روحانی در طیف سیاسی خاص از او بریده اند، پشت او را خالی کرده اند و حتی سنگ اندازی هم می کنند، اما منتقدین که همچنان به انتقاد از سیاست های دولت تدبیر و امید ادامه می دهند، سنگ اندازی نمی کنند بلکه راهکار ارائه می دهند.

نمیتوان از هواداران دولت که اکنون تندتر از منتقدین شده اند انتظار حمایت و مشارکت در حل مشکلات را داشت، آنها خود در به وجود آوردن شرایط موجود چه در صحنه سیاسی کشور چه در صحنه بین المللی سهیم هستند.

بیشترین و شدیدترین تحریم های اقتصادی ایران از سوی آمریکا و غرب زمانی اعمال شد که فتنه گران در سال 88 سودای براندازی داشتند و چراغ سبز را هم به آمریکا و اروپا نشان دادند، عامل اصلی تحریم های شدید شرایطی بود که جریان خاص سیاسی با ایجاد فتنه به بار آورد.

 

تحریم ایران

 

اکنون نیز همان جریان سیاسی خاص در ناکارآمدی های دولت تدبیر و امید شریک است.

جریان سیاسی خاص اصرار زیادی داشت تا مذاکره با آمریکا بر سر موضوع هسته ای ایران پس از پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شود.

رئیس جمهور منتخب هم چنین دیدگاهی داشت، یکی از دلایل حمایت جریان سیاسی خاص از روحانی وجود اشتراکات سیاسی میان آنها بود.

منتقدین همواره و از همان ابتدا چنین سیاستی را اشتباه می دانستند، صرف هزینه بسیار برای مذاکره و توافق بر سر موضوع هسته ای ایران، که هیچ انحرافی در فعالیت های صلح آمیز آن دیده نشده بود، یک اشتباه بود، اشتباهی که باعث بروز مشکلات پس از خود شد.

پذیرش مذاکره بر سر ادعای دروغین آمریکا و اروپا به منزله پذیرفتن ادعای آنها است.

اروپا، قاره ای که تنها در اندیشه منافع خود و پر کردن جیب های گشاد به واسطه صادرات کالاهای مصرفی و بی خاصیت به ایران پس از برجام است، اکنون چهره شناخته شده خود را بار دیگر نمایان کرد.

صادرات محصولات این قاره به ایران در این دو سال که برجام امضا شده، به شدت افزایش یافته است.

اروپا سود سرشار خود را از معاملات اقتصادی با ایران به دست آورد اما هیچگاه مخالف سیاست ضد برجامی آمریکا نبود، اروپا نقش بازی می کرد. اروپا حتی اقدام به سرمایه گذاری و مشارکت در ساخت کارخانه ها، وارد کردن صنایع پیشرفته و سرمایه گذاری زیربنایی در ایران نکرد.

 

اتحادیه اروپا ایران

 

همین نکته نیز از سوی منتقدین به دولت یادآوری می شد اما دولتمردان همانگونه که به آمریکا در جریان مذاکرات هسته ای اعتماد کردند، به اروپا نیز اعتماد کردند و گفتند برجام را بدون آمریکا با اروپا ادامه می دهیم.

«ترامپ علیه ایران، دنیا علیه ترامپ»، «تحریم‌ها دیگر برنمی‌گردد»، «اروپا حساب خود را از آمریکا جدا کرد»، «نه اروپا به ترامپ ؛ ایران همچنان مقصد سرمایه گذاری» و... این تیترها همراه با تحلیل های خوشخیالانه و رویایی از سوی همان جریان خاص، هواداران دولت تدبیر و امید و رسانه های وابسته به آنها با آب و تاب بسیار منتشر می شد. دولتمردان نیز چنین دیدگاهی داشتند.

جریان سیاسی خاص پس از بدعهدی آمریکا از آن دل بریده بود و به اروپا دل سپرده بود.

آمریکا و اروپا اکنون هماهنگ و همراه یکدیگر در حال انجام تغییراتی در توافقی هستند که دو سال برای رسیدن به آن وقت گذاشته شد و هزینه سنگینی پرداخت شد. دو سال اجرای کامل و فراتر از صد در صدی از سوی ایران، کشورمان را از فعالیت های هسته ای دور کرد و باعث تعطیلی آن شد.

و اکنون آمریکا و اروپا در تدارک طرح و برنامه ای دیگر بر اساس برجام هستند تا هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران را محدود کنند.

وزیر خارجه آمریکا از تشکیل کارگروه مشترک آمریکایی-اروپایی برای بررسی «نقائص برجام» خبر داد که برگزاری نشست‌های خود را آغاز کرده است.

در جریان مذاکرات هسته ای روسیه و چین هم نقش داشتند و اکنون بدون توجه به نقش آنها، آمریکا و اروپا در حال تدوین اصلاحات در برجام بر اساس خواسته های خود گام بر می دارند.

به واقع توافق هسته ای یک قرارداد بین المللی نیست، از ابتدا هم نبوده بلکه یک توافق میان ایران با اروپا و آمریکا بوده است.

تیلرسون درباره توافق هسته ای با ایران گفته است: «رئیس‌جمهور ترامپ به صراحت اعلام کرده که این توافق، ایراد‌هایی دارد و او قصد دارد آن ایراد‌ها را مورد بررسی قرار دهد. کاری که ما پذیرفته‌ایم انجام دهیم همکاری با همتایان اروپایی‌مان- تروئیکای اروپا (انگلیس، فرانسه و آلمان) - و اتحادیه اروپا برای شناسایی حوزه‌هایی است که بایستی به آن‌ها پرداخته شود و مکانیسمی که می‌توان این موارد را مورد بررسی قرار داد.»

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند برای اصلاح معایب برجام طبق درخواست‌های ترامپ، تنها با اروپایی‌ها تعامل خواهند کرد و با ایران مستقیماً وارد رایزنی نخواهند شد.

 

ایران و آمریکا

 

دولت اکنون با چنین شرایطی چه تصمیمی باید بگیرد؟ در چنین شرایط که ایجاد شده، خنجر از پشت جریان سیاسی خاص به دولت اخلاقی و منصفانه است؟

البته اگر آنها خود را از دولت دور کنند و چوب لای چرخ دولت تدبیر و امید نگذارند، روحانی و کابینه اش شاید بتوانند با فراغ خاطر بهتری به امورات بپردازند اما تا زمانی که جریان سیاسی خاص همچنان علیه دولت موضع گیری می کند و در رستای تخریب آن گام برمی دارد، دولت تمرکز فکری نخواهد داشت.

به نظر می رسد جریان سیاسی خاص با فشارهای رسانه ای گسترده ای که به دولت وارد می کند، اهداف خاصی را پیگیری می کند، هدفی که می تواند بر اساس چند فرضیه باشد.
1-سهم بیشتر از دولت و نقش آفرینی در تصمیم گیری ها
2-عبور از روحانی برای جلوگیری از سهیم شدن در ناکامی های دولت
3-زمین زدن دولت تدبیر و امید و ایجاد چالش و تنش در کشور
4-برنامه ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری 1400
و...

دولت روحانی از ابتدا هم باید به خیر جریان سیاسی خاص امید نمی بست و از شر آن دوری می کرد.