کد خبر: 128266

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹

بعد از پشت سر گذاشتن ۳ سال تیره و تار، تحلیلگران بازار نفت مجددا در حال صحبت کردن از پیش بینی رقم ۱۰۰ دلاری برای هر بشکه نفت هستند.
اتاق خبر 24

موسسه مشورتی انرژی اسپکتس مستقر در لندن در گزارشی نوشت، کاهش تولید نفت جدید در خارج از میادین شیل آمریکا در سال 2019 می تواند به نفت برنت کمک کند تا به صورت موقتی به بالای 100 دلار در هر بشکه برگردد.

بر اساس گزارش انرژی اسپکتس، ترمیم اقتصادی گسترده در سطح کشورهای جهان موجب خواهد شد که رشد تقاضا برای نفت در سال 2018 به 1.7 میلیون بشکه در روز برسد و این شانس وجود دارد که رشد تقاضا تا 2 میلیون بشکه در روز نیز بالا برود. مطمئنا رشد اقتصادی گسترده ای در راه است که بانک جهانی پیش بینی خود از رشد اقتصاد جهان را در سال جاری به 3.1 درصد رسانده و صندوق بین المللی پول هم در جدیدترین گزارش خود از رشد اقتصادی 3.9 درصدی برای امسال و سال آینده سخن گفته است.

اما نکته ای که نباید فراموش کرد این است که رشد قیمت ها می تواند تاثیری منفی بر رشد تقاضا داشته باشد. قیمت نفت از ماه ژوئن تاکنون بیش از 55 درصد رشد داشته و مصرف کندگان نهایی این رشد قیمت را به خوبی لمس کرده اند. قیمت بنزین و گازوئیل در آمریکا از سال 2014 تاکنون هیچگاه در این فصل از سال به این گرانی نبوده. بر اساس آمارهای آژانس بین المللی انرژی، رشد قوی تقاضا در کشورهای توسعه یافته آمریکای شمالی و اروپا در نیمه نخست سال 2017 «عمدتا ناشی از افت قیمت ها بوده است.» اما بعید است امسال رانندگان غربی از چنین قمت های پایینی منتفع شوند.

منبع: خبرگزاری تسنیم