کد خبر: 12819
بلومبرگ خبر داد :

مذاکرات محرمانه ایران و اروپا در موضوع انرژی

بلومبرگ از مذاکرات غیرعلنی ایران و اتحادیه اروپا برای تعیین نقشه راه همکاری‌های آینده در بخش انرژی خبر داد و نوشت: اتحادیه اروپا در حال کار روی یک موافقتنامه احتمالی است که مسیر را برای قراردادهای آینده در زمینه انرژی با ایران هموار خواهد کرد.
اتاق خبر 24

2 منبع آگاه گفتند، اتحادیه اروپا در حال کار روی یک موافقتنامه احتمالی است که مسیر را برای قراردادهای آینده در زمینه انرژی با ایران هموار خواهد کرد.
به‌گفته این دو منبع مطلع که به‌دلیل غیرعلنی بودن گفت‌وگوها نخواستند نامشان فاش شود، گفتند، این موافقتنامه احتمالاً تا ماه نوامبر به امضا خواهد رسید. این توافق مسیر را برای هر گونه مذاکرات در خصوص قراردادهای خاصی که ممکن است در آینده و پس از اجرایی شدن توافق هسته‌ای منعقد شود، هموار خواهد ساخت.
اروپا به‌دنبال منابع جدید برای تأمین انرژی مورد نیاز خود است تا وابستگی‌اش به واردات از روسیه را که 27 درصد گاز مصرفی این منطقه را تشکیل می دهد کاهش دهد. کمیسیون اروپایی سال گذشته در یک سند در بردارنده خط مشی های احتمالی آینده اعلام کرد، کشورهایی از جمله ایران می توانند به تحقق این مسیر کمک کنند.
به گفته این منابع، این موافقتنامه 5 حوزه قراردادهای نفت و گاز، انرژی های تجدید پذیر و بهره وری در مصرف انرژی، بازارهای برق، زیرساخت های انرژی و سرمایه گذاری مستقیم در صنعت انرژی ایران را در بر خواهد گرفت.
در بروکسل، کمیسیون اروپایی در پاسخ به سوالات مطرح شده گفت،  به محض اجرایی شدن توافق هسته ای، این کمیسیون حوزه های همکاری دو جانبه از جمله حوزه انرژی را مورد بررسی قرار خواهد داد. فعلا، کمیسیون تمرکز خود را مصروف کارهای مقدماتی گفت و گو در زمینه انرژی با ایران «وقتی که شرایط به درستی فراهم شود» کرده است.
اتحادیه اروپا در سال 2012 واردات نفت از ایران را ممنوع کرد و محدودیت های دیگری نیز در زمینه صنعت انرژی این کشور به اجرا گذاشت. قبل از تحریم ها، واردات نفت اتحادیه اروپا از ایران حدود 6 درصد کل واردات نفت این اتحادیه بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم