کد خبر: 128082
اتاق خبر 24 گزارش می‌دهد

آیا برجام ارزش فدا کردن پیشرفت‌های موشکی را دارد؟

آیا برجام آنقدر ارزش دارد که به خاطر آن، مذاکراتی در زمینه پیشرفت های موشکی ایران انجام شود؟
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

توافق هسته ای ایران و 1+5 یک قرارداد چند جانبه و بین المللی است که حتی در سازمان ملل هم به ثبت رسیده است.

اما همین قرارداد بین المللی از سوی کشورهای غربی توافق نقض می شود و اعتراضات و واکنش های ایران هم راه به جایی نمی برد.

نیاز به گفتن نیست که توافق هسته ای قرار بود چه اتفاقات مثبتی را برای ایران به همراه داشته باشد، اما آیا چنین توافقی آنقدر ارزش دارد که به خاطر پابرجا ماندن آن امتیازات دیگری به دشمن بدهیم؟!

فناوری هسته ای ایران یک دستاورد بومی بود که به دست دانشمندان جوان کشورمان به مرحله ای از رشد رسید که باعث شد دشمنان از پیشرفت های هسته ای جمهوری اسلامی هم شگفت زده شوند و هم تلاش کنند راه پیشرفت آن را بگیرند.

هر آنچه که در زمینه فناوری هسته ای به دست آمد در شرایط بسیار سخت تحریم بود، همانگونه که نیروهای مسلح ایران در شرایط تحریم توانستند به پیشرفت های چشمگیری در زمینه تجهیزات و تسلیحات نظامی به ویژه موشکی دست یابند.

اکنون فعالیت های هسته ای ایران با محدودیت زیادی روبرو گشته است، از تعداد سانتریفیوژها به تعداد زیادی کاسته شده و آب سنگین اراک هم تعطیل شده است. هر آنچه که در توافق هسته ای برای ایران در نظر گرفته شده مو مو و زیر نظر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال اجرا است.

آیا ارزشش را داشت که به خاطر یک توافق یکطرفه و یکجانبه، فعالیت های هسته ای ایران تعطیل شود؟

البته بسیاری در داخل کشور با علم به این که از این مذاکرات برای ایران آبی گرم نمی شود، مخالف و منتقد توافق هسته ای بودند و همان شد که آنها پیش بینی می کردند.

اکنون اما یک بازی از سوی آمریکا و اروپا بر سر برجام آغاز شده تا یک یا چند خواسته دیگر آنها به ایران تحمیل شود.

 

برجام

 

پس از آن که آمریکا و اروپا توانستند ایران هسته ای را محدود کنند، یک هدف دیگر را پیگیری می کنند و آن محدود کردن ایران در حوزه موشکی است.

این موضوع از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی پیش از آغاز مذاکرات پیش بینی شده بود و ایشان قاطعانه تأکید کرده اند که پیشرفت های موشکی خط قرمز ایران است و بر سر آن هیچ مذاکره ای نخواهیم کرد.

اما آمریکا و اروپا در یک هماهنگی سعی دارند با القاء خطرات خروج آمریکا از برجام و حتی خروج اروپا از آن ایران را در شرایط دشوار قرار دهند.

آمریکا و اروپا از روند مذاکرات هسته ای و توافقی که بر سر آن به دست آمد به این نتیجه رسیده اند که نتیجه تهدیدات آنها باعث شد ایران پای میز مذاکرات هسته ای بنشیند و تن به توافق بدهد و اکنون مسئولین ایران به همان خاطر از آینده نابودی برجام به دست آمریکا نگران هستند و می توان آنها را وادار به مذاکراه موشکی و منطقه ای کرد.

موضوع مذاکرات موشکی در برخی رسانه ها و روزنامه های همسو با دولت مطرح شد. آنها اعتقاد دارند که باید بر سر پیشرفت های موشکی مذاکراه کنیم تا از مزایای برجام محروم نشویم!

اما پرسش و مسئله مهم برجام این است که آیا جمهوری اسلامی ایران از مزایای برجام بهره مند است؟

قطعاً چنین نیست، شرایط اقتصادی موجود چیزی غیر از سامان را نشان میدهد، یک نشانه آن هم افسارگسیختگی قیمت دلار است.

حال اگر جمهوری اسلامی ایران از دستاوردهای برجام به طور کامل بهره می برد و طرف مقابل نیز وعده های خود را اجرا می کرد، این سابقه و پایبندی به تعهدات شاید این راه باز می گذاشت که درباره برخی مسائل دیگر مذاکره انجام شود اما در چنین وضعیتی به هیج وجه امکان مذاکره حتی بر سر کوچکترین موضوع وجود ندارد.

اگر مسئولین حتی در ذهن خود کوچکترین نظر مثبتی با مذاکرات غیر برجامی دارند، آن را باید از ذهن خود دور کنند و حتی به آن فکر هم نکنند، اگر مسئولین دولتی و دستگاه دیپلماسی تأکید دارند و قاطعانه میگویند که مذاکرات اصلاحی درباره برجام مطرح نیست و ایران مخالف آن است، پس برای پابرجا ماندن برجام هم مذاکرات غیر هسته ای محال است، قرار نیست برای نگه داشتن توافقی که سودی برای ایران نداشته است، دیگر دستاوردهای کشور را فدای آن کنیم.

توافق هسته ای با بلایی که آمریکا و اروپا بر سر آن آورده اند ارزش فدا کردن پیشرفت های موشکی را ندارد، حتی ارزش مذاکره بر سر مسائل منطقه را هم ندارد.

برجام به یک قرارداد بی ارزش تبدیل شده است که تنها نان آن باقی است و این که ایران همچنان پایبند به آن است.