کد خبر: 128079
یادداشت اتاق خبر 24

دلایل گسترش فساد از منظر امیر مومنان

هر جامعه ای دچار آسیب هایی است که اگر گسترش یابد به تهدید تبدیل خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

ایران نیز از این امر مستثنی نیست، اقشار جامعه نیازمند احتیاجاتی هستند که قوای سه گانه موظف به تأمین آنها می باشند، گرچه مردم خود با شرایط آشنا هستند و هیچگاه با زیاده خواهی باعث فشار بر کشور نشده اند.

اما در هر حال نیازهای جامعه را نمی توان نادیده گرفت و همه مسئولین وظیفه دارند تا آنها را تأمین کنند و در اختیار مردم قرار دهند.

یکی از آسیب هایی که همه جوامع را تهدید می کند و البته یک تهدید بسیار جدی است، فساد و گسترش آن در جامعه به ویژه در ساختار سازمانی یک دولت یا حکومت است.

اگر فساد در جامعه ای شکل بگیرد و در مقابل با آن برخورد جدی و قاطعی انجام نشود، وضعیت بحرانی تر خواهد شد.

تنها راه جلوگیری از تأثیر آسیب هایی همچون فساد از هر نظر، مبارزه قاطع به ویژه در بدنه دستگاه های حاکمیتی است.

حضرت امیر مومنان علی (ع) درباره گسترش فساد و علت نابودی پیشینیان پس از رسیدن به خلافت در نامه 79 نهج البلاغه خطاب به فرماندهان سپاهش  دلایل نابودی و زوال امت های پیشین را در دو چیز خلاصه می فرماید؛

نخست اینکه، حاکمان و مسئولان جامعه ، مردم را از حق و حقوق مسلم خود محروم کردند و مردم نیز ناچار شدند تا حق خود را از طریق رشوه به دست آورند.

دلیل دوم اینکه، حاکمان و زمامداران، مردم را به سمت باطل سوق دادند و مردم نيز از آن باطل پيروى کردند.

اشاره به اينکه وقتی زمامداران و مسؤولان جامعه حاضر نشوند حق مردم از طريق صحيح و  به صورت کامل به آنها برسد، مردم براى رسيدن به حق خود از طریق رشوه و فساد وارد مى شوند؛ در اين صورت رشوه خواری ، فساد ، بى اعتمادى و ظلم همه جا را فرا میگیرد و امت ها و حکومتهایشان در سراشيبى سقوط قرار میگیرند.

امام علی(ع) دراین پند نامه، حاکمان و مسؤولان جامعه را عامل اصلی در سقوط و انحطاط ملتها و حکومتها معرفی می نماید.

فساد چه اقتصادی و چه سیاسی در جامعه اسلامی دردی است که باید دوا شود.

اگر به فرمان 8 ماده ای حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی که در سال 80 ابلاغ شده و 16 سال از آن میگذرد مو به مو و دقیق توجه شده بود، اکنون جمهوری اسلامی ایران کمترین درصد فساد را در جهان داشت.

اکنون نیز در کشور مفاسدی وجود دارد که رهبر معظم انقلاب اسلامی برای مبارزه با آن ها، فرمان 8 ماده ای صادر می کنند و بارها درباره مبارزه با فساد و مفاسد هشدار داده اند.

فساد و فاسد در همه کشورها وجود دارد، کشوری را نمیتوان یافت که بدون فساد باشد، اتفاقاً کشورهایی با سیستم سرمایه داری بیشترین فساد اقتصادی و سیاسی را در دنیا به نام خود ثبت کرده اند اما چون این مفاسد برای جامعه عادی شده و در ساختار حکومتی و حتی در میان اقشار جامعه نیز رسوخ کرده، آنگونه که باید دیده نمیشود.

 

فساد

 

اما کمترین فساد اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران با توجه ویژه مردم، رسانه ها و مسئولین ارشد نظام اسلامی روبرو می شود که واکنش تند نیز در پی دارد.

اگر می بینیم که فساد حتی در رده های مسئولیتی کشور فاش می شود و علیه آن موضع گیری شده و برخورد می شود، نشان از شفافیت در عرصه اطلاع رسانی است. اما مواردی هست که باعث می شود در جامعه احساس تبعیض به وجود بیاید.

فساد اقتصادی بیشترین تأثیر را بر افکار عمومی می گذارد و اگر با مفسد نیز تبعیض آمیز برخورد شود، باعث دلسردی و سرخوردگی مردم خواهد شد که اتفاق ناخوشایندی است.

در کارنامه جمهوری اسلامی ایران نمونه های زیادی داریم که مسئولین بانزدیکان و بستگان متخلف خود برخوردهای تند و قاطعانه ای داشته اند که اینموضوع از ویژگی های انقلاب اسلامی است.

اینگونه نبوده است که برخی مسئولین متخلف فرزندان یا وابستگان آنها در یک حاشیه امن قرار داشتند وبا آنها برخوردی نشده است.

البته مدتی است اندکی از آن فضای عدالت محور دور شدیم و به خاطر ایجاد فضای اشرافیگری و سرمایه سالاری، فساد هم اشکال گوناگون خود را ظاهر کرده است.

در این میان نباید اقدامات دشمن را برای ایجاد فساد در هر زمینه ای نادیده بگیریم، فساد اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن در جامعه اسلامی بدون نقش دشمن بسیار کار سختی خواهد بود.

عوامل نفوذی و حمایت از آنها، یافت افراد ضعیف النفس و بی اراده، بهره گیری از واپسگرایان فرهنگی – سیاسی، همه ابزار و دستاویز هایی است که دشمنانبرای ضربه زدن به نظام اسلامی استفاده می کنند.

اما باید برای جلوگیری از گسترش فساد گلوگاه های آن را بست تا جامعه اسلامی شاهد بروز مفاسد نباشد، حتی وجود یک نمونه از فساد اقتصادی در رده های بالا و دانه درشت ها قابل قوبل و قابل تحمل نیست.


افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.