کد خبر: 126907
اتاق خبر 24 بررسی کرد

اصرار بر گرانی چرا؟!

لایحه بودجه 1397 که از سوی دولت به مجلس داده شد، از همان اول با اعتراض و انتقاد و مخالفت روبرو شد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

دولت تدبیر و امید با شعارهای اقتصادی وارد میدان شد و وعده بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی جامعه را داد.

چهار سال نخست دولت تدبیر و امید به مذاکرات هسته ای و توافق بر سر آن گذشت و در واقع دولت فرصتی برای رسیدگی مناسب به امور جاری کشور نداشت.

آقای روحانی همه تخم مرغ های خود را در سبد مذاکرات هسته ای چیده بود، به همین خاطر انتظار و توقعی که از نتایج و دستاوردهای آن داشت، برای او و دولت تدبیر و امید، حیاتی بود.

سرانجام پس از 2 سال مذاکرات فشرده میان ایران و گروه 1+5 توافق هسته ای به دست آمد و به نام برجام معروف شد.

اکنون که نزدیک به 3 سال از اجرای توافق هسته ای می گذرد، خبری از دستاوردهای این توافق نیست، چرا که آمریکا از همان آغاز اجرای برجام کارشکنی کرد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت.

 

برجام

 

جمهوری اسلامی ایران بر اساس گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان به تعهدات خود پایبند است و حتی فراتر از آن هم عمل کرده است.

با این حساب، دولتی که دل به دستاوردهای برجام بسته بود اما به دست نیامد، برای اداره امور جاری کشور چه می تواند بکند جز آن که کسری و کمبود بودجه خود را به گونه ای بر طرف کند.

آقای روحانی در جریان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 درباره یارانه ها گفته بود؛«دولت تدبیر و امید دنبال این هست که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کند و آنچنان مردم را از لحاظ درآمد سرشار بتواند در اختیارشان قرار بگیرد اصلاً به این 45 هزار تومان خودشان نیاز نداشته باشند

آقای روحانی حتی گفته بود که شرایط اقتصادی را برای مردم آنقدر مناسب می کند که مردم به جای این که از دولت یارانه دریافت کنند، به دولت کمک کنند.

سال 92 همراه با وعده های آقای روحانی با پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری همراه بود، اما آن وعده ها محقق نشد و اکنون در سال نخست دولت دوم خود که باز هم با وعده های اقتصادی همراه بود، در لایحه بودجه 97 بندهایی دیده می شود که باعث نگرانی و اعتراض مردم به آنها شده است.

از یک سو افزایش قیمت حامل های انرژی به ویژه بنزین و گازوئیل و از سوی دیگر حذف برخی افراد از فهرست یارانه ها، هم مردم و هم کارشناسان و استادان اقتصاد را نگران کرده است.

بیشترین نگرانی به خاطر تبعاتی است که افزایش قیمت بنزین و گازوئیل در پی خواهد داشت.

قطعاً افزایش قیمت بنزین بر روی سیستم حمل و نقل تأثیر مستقیم دارد و شاهد افزایش قیمت بسیاری از خدمات و کالاهایی خواهیم بود که به بنزین ارتباط مستقیم و غیر مستقیم دارد.

روز گذشته رئیس جمهور محترم در بازدید از وزارت اقتصاد و نشست با مسئولین این وزارتخانه در سخنان خود با تصمیم مجلس شورای اسلامی در جلوگیری از افزایش قیمت هایی که در بودجه 97 دیده شده مخالفت کرد.

شاید در نگاه اول حق با رئیس جمهور باشد، چرا که منابع درآمدی دولت در بودجه با اقدام مجلس کاهش می یابد و قطعاً دولت با کسر بودجه روبرو خواهد شد. دولت اکنون نیز با کسر بودجه مواجه است.

اما آیا افزایش قیمت ها در لایحه بودجه برای تأمین درآمدهای دولت از مردم می تواند راهکار مناسبی برای اداره کشور باشد؟

 

تورم گرانی افزایش قیمت

 

قطعاً این دولت و هر دولتی که روی کار است باید به این مهم توجه داشته باشد که مردم به اندازه کافی مشکلات اقتصادی دارند که تبعات آن به حوزه اجتماعی و فرهنگی نیز رسیده است.

مشکلات اقتصادی قطعاً و یقیناً باعث بروز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی می شود. آیا بیکاری باعث ایجاد فساد نیست؟

آیا نداشتن توانایی ازدواج و تشکیل خانواده موجب مشکلات روحی و روانی، همچنین فساد اخلاقی نمی شود؟

آیا مشکلات اقتصادی باعث بالا رفتن آمار طلاق نمی شود؟

با این اوصاف، مطالبه نخست و اولویت مردم حل مشکلات اقتصادی است و اگر مطالبات دیگری هم دارند، اقتصاد مهمترین خواسته مردم است.

اما این که چرا آقای روحانی با تصمیمات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلوگیری از افزایش قیمت ها مخالفت کرده و درخواست کرده که دولت در این زمینه خود تصمیم بگیرد جای سوال دارد.

رئیس جمهور در نشست با وزیر و معاونین وزارت اقتصاد به لایحه بودجه سال 1397 اشاره کرد و گفت: «در این بودجه تبصره‌هایی پیش‌بینی کردیم که فقر مطلق را از بین ببریم و اگر نمایندگان مجلس نخواهند پای آن بایستند و دست دولت را ببندند، یا باید راه‌ حل جایگزین بهتری ارائه دهند و یا خودشان پاسخگوی مردم باشند. دولت صدها ساعت جلسه و کار کارشناسی انجام داده و تبصره‌هایی برای رفع مشکلات کشور تنظیم کرده است

آقای روحانی در سخنان خود مجلس را در شرایط خوف و رجاء قرار داده است، چرا که از یک سو مجلس اگر با دولت در بودجه همراهی کند، مردم را نادیده گرفته و اگر در بودجه شرایط مردم را در نظر بگیرد، دولت این بهانه را خواهد داشت که مجلس مانع اجرای طرح و برنامه هایی شد که در بودجه لحاظ کرده بود. آنگاه باید شاهد بروز مشکلاتی باشیم.

اما نکته مهم ماجرای بودجه و دولت تدبیر و امید در این است که اگر مجلس شورای اسلامی تن به خواسته دولت بدهد و بودجه 97 را همانگونه که با ساعت ها کار کارشناسی و علمی تدوین کرده تصویب کند، اگر دولت در این بودجه به اهداف خود نرسد و وضعیت اقصادی کشور وخیم تر شود، آنگاه چه خواهد شد؟

در چهار سال گذشته درصد قابل توجهی از بودجه هایی که دولت به طور سالانه به مجلس داده بر اساس خواست دولت بوده است، آیا در این چهار سال شرایط اقتصادی بهتر شده یا بدتر؟

رئیس جمهور خود را مسئول مستقیم برنامه و بودجه می داند، روحانی با اشاره به سابقه 20 ساله نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «به امور نمایندگی مجلس اشراف کامل دارم و رشته تخصصی‌ام نیز حقوق و قانون اساسی است. طبق قانون اساسی مسئول مستقیم برنامه و بودجه در کشور شخص رئیس جمهور است. البته قبول داریم که مجلس هم باید نظراتی در این حوزه داشته باشد، اما نه اینکه اصل بودجه را زیر سوال ببرد

بر اساس قانون، مجلس شورای اسلامی وظیفه دارد پس از ارائه لایحه بودجه آن را با دقت بررسی کرده و پس از آن که کمیسیون های تخصصی مجلس آن را تصویب یا اصلاح کردند، به صحن علنی مجلس آورده و در جلسات علنی به تصویب بند بند آن بپردازند.

پس از آن نیز بودجه باید به شورای نگهبان فرستاده شده تا آنها نیز لایحه بودجه را بر اساس قانون اساسی و قوانین شرع تطبیق داده و تأیید کنند.

 

بودجه 97

 

چنین روندی اثبات میکند که دولت به طور کامل در تصویب و اجرای بودجه مستقل نیست، اگر بودجه بر اساس مصالح مردم تدوین نشده باشد، این وظیف مجلس و شورای نگهبان است که آن را یا اصلاح کند یا به دولت بازگرداند تا آن را اصلاح شده بر اساس مصالح و منافع ملی به مجلس برای بررسی دوباره و تصویب بازگرداند.

ماه ها است که شرایط اقتصادی کشور باعث بروز اعتراضاتی از سوی مردم شده است، اعتراضاتی که با تجمع مردم مقابل مجلس شورای اسلامی آغاز شد و با راهپیمایی آرام بازنشستگان در اصفهان پیگیری شد و آنگاه به مشهد کشیده شد.

پاسخگو نبودن به مردمی که به شرایط اقتصادی اعتراض دارند، آنها را دلگیر و معترض تر کرد، اما در این میان سوء استفاده کنندگان از اعتراضات آرام مردم، وارد عمل شدند و آشوب و فتنه بپا کردند.

اکنون نیز به نظر می رسد که مطالبات اقتصادی مردم در لا به لای فرافکنی های دولت و جریان سیاسی هوادار او در حال فراموشی باشد، چرا که آنها سعی دارند مطالبات مردم را سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اجتماعی جلوه دهند.

نگاهی به شعارها و خواسته های مردمی که چند ماه است اعتراض خود را نشان داده اند اما با بی توجهی مسئولین روبرو شده اند، این موضوع را اثبات می کند که آنها از شرایط اقتصادی ناراضی هستند. آنها هیچ مطالبه سیاسی و امنیتی نداشتند.

آشوب طلبان و فتنه گران بودند که سمت و سوی شعارهای خود را به سوی ارکان نظام و انقلاب اسلامی بردند. شعارهای ضد انقلابی آنها و رفتارهایی که در چند روز گذشته از خود بروز دادند، نشان از توطئه و فتنه ای داشت که بار دیگر با حضور میلیونی مردم خاموش شد.

دولت باید خود فکری به حال تأمین کسری بودجه سال 97 بکند، از خود شروع کند، هزینه های دولت را کاهش دهد و سپس به دیگر نهادها و سازمان ها برسد و بودجه آنها را نیز کاهش دهد. از ریخت و پاش های معمول بکاهد، از برگزاری همایش و کنفرانس هایی که ثمری ندارد جز هزینه صرف نظر کند.

سفرهای خارجی را محدود و بهینه کند و حتی دفاتر خارجی را کاهش دهد. از همه مهمتر اقتصاد مقاومتی را جدی بگیرد.

در چهار سال گذشته به خاطر مذاکرات هسته ای و توافقی که بر سر آن شد، مردم، هم فشار سیاسی را تحمل کرده اند و هم فشارهای روحی روانی حاصل از مذاکرات و توافق را، به واسطه همین مذاکرات، شرایط اقتصادی نیز روز به روز نامناسب تر شد. دولت باید بپذیرد مردم دیگر ظرفیت تحمل افزایش فشار اقتصادی را ندارند.