کد خبر: 126357

سوء استفاده آمریکا از سازمان ملل

شبکه الجزیره (Aljazeera) در وب سایت خود اظهارات "واسیلی نبنزیا" نماینده روسیه در سازمان ملل علیه دخالت آمریکا در امور داخلی ایران را منعکس کرد.
اتاق خبر 24

شبکه الجزیره (Aljazeera) در وب سایت خود اظهارات "واسیلی نبنزیا" نماینده روسیه در سازمان ملل علیه دخالت آمریکا در امور داخلی ایران را منعکس کرد.

دخالت آمریکا در امور داخلی دیگر کشورها و تلاش برای کارشکنی علیه ملت هایی که زیر بار زیاده خواهی های واشنگتن نمی روند بارها با انتقاد مقامات، سیاستمداران و رسانه های مطرح جهان همراه شده است.

الجزیره گزارش خود را زیر عنوان "روسیه: آمریکا از اعتراضات ایران برای از بین بردن توافق هسته ای بهره برداری می کند" تنظیم و منتشر کرده است.

براساس این گزارش، سفیر روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که ایالات متحده درحال سوء استفاده از اعتراضات اخیر در ایران است تا بتواند توافق تاریخی هسته ای با این کشور خاورمیانه را از مسیر خود خارج سازد.

الجزیره افزود: این اظهارات روز جمعه و پس از آن مطرح شد که آمریکا خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به تظاهرات مرگباری شد که اواخر دسامبر در ایران آغاز گردید.

واسیلی نبنزیا گفته: ایالات متحده درحال سوء استفاده از چارچوب شورای امنیت است. اجازه دهید توافق هسته ای ایران با مشکلات کنونی اش باقی بماند [و مشکل جدیدی برای این توافق ایجاد نکنید].

وی ادامه داد: دلیل واقعی برگزاری جلسه امروز، حفاظت از حقوق بشر یا تلاش در راستای منافع مردم ایران نیست، بلکه علت آن، تلاش مخفی آمریکا برای تضعیف دنباله دار توافق هسته ای با ایرانی هاست.

به نوشته الجزیره، نماینده چندین کشور دیگر از جمله چین نیز اعتراض خود را اعلام داشته و ابراز تردید کرده اند که بررسی این موضوع در صلاحیت شورای امنیت باشد.

نبنزیا ابراز داشته، اگر شورای امنیت سازمان ملل دلیل معقولی برای بررسی اعتراضات داخلی ایران داشت باید پس از تظاهرات در آمریکا که  پس از کشته شدن "مایکل براون" نوجوان آفریقایی-آمریکایی به دست پلیس سفید پوست در سال 2014 در ایالت میسوری انجام شد نیز تشکیل جلسه می داد.

بر اساس این گزارش، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز خطاب به شورای امنیت گفته اعتراضات در ایران مستلزم برگزای نشست این نهاد بین المللی نبوده است.

منبع: جام نیوز