کد خبر: 125664

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۸

نتایج یک نظرسنجی از تحلیلگران نشان می دهد که تلاش های اوپک و روسیه برای کاهش عرضه و رشد قوی تقاضای جهانی موجب خواهد شد تا قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ میلادی به نزدیکی ۶۰ دلار در هر بشکه برسد.
اتاق خبر 24

بر اساس تحقیق انجام شده از 32 اقتصاددان و تحلیلگر، پیش بینی شده که قیمت متوسط نفت در سال 2018 به بشکه ای 59 دلار و 88 سنت برسد در حالی که در نظرسنجی ماهیانه قبلی این رقم 58 دلار و 84 سنت پیش بینی شده بود.

قیمت نفت که این هفته به بالاترین رقم در طی 2 سال و نیم گذشته رسید، از زمان توافق اوپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان برای محدود کردن کاهش تولید بیش از 30 درصد افزایش یافته است.
تولید کنندگان نفت ماه گذشته توافق کاهش تولید را تا پایان سال 2018 تمدید کردند.

فرانک شالنبرگر، رئیس بخش تحقیقات کالایی موسسه ال بی بی دبلیو در این باره گفت: «با توجه به تقویت روند رشد اقتصاد جهانی، تقاضا برای نفت در سال 2018 بالا خواهد بود...عرضه نیز به دلیل تعهد بالای اوپک به توافق کاهش تولید نسبتا محدود خواهد شد.»

تحلیلگران همچنین گفتند، مقادیر بالای نفت خام برای پاسخ گویی به تقاضای بالای آسیا به این منطقه ارسال خواهد شد.

میزان کل واردات نفت چین، در ماه نوامبر به 9.01 میلیون بشکه در روز رسیده که دومین رقم بالای واردات نفت در تاریخ این کشور محسوب می شود.

تحلیلگران همچنین پیش بینی کردند که قیمت متوسط نفت خام آمریکا در سال آینده به طور متوسط به 55 دلار و 78 سنت برسد، در حالی که پیش بینی ماه قبل 54 دلار و 78 سنت بود.

برخی تحلیلگران همچنین گفتند، تولید نفت خام آمریکا که از اواسط سال 2016 تاکنون بیش از 16 درصد افزایش داشته در سال آینده به بالای 10 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری تسنیم