کد خبر: 123819

هدف دولت از گرانی بنزین چیست؟

 دولت با افزایش ۵۰۰تومانی نرخ فروش هر لیتر بنزین در سه‌ماهه پایانی سال جاری، درآمدی ۳۶۰۰ میلیارد تومانی کسب خواهد کرد که با رقم ۱۶هزار میلیارد تومان درآمد درخواستی دولت در این بخش فاصله دارد.
اتاق خبر 24

این روزها این بحث مطرح است که؛ دولت چقدر می‌خواهد قیمت بنزین را افزایش دهد و آیا مواردی که در خصوص افزایش 50درصدی قیمت بنزین و رسیدن نرخ فروش این فرآورده پرکاربرد نفتی به 1500 تومان در هر لیتر عنوان شده، صحت دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سؤال باید ابتدا دید که دولت روی درآمدهای کسب‌شده از محل افزایش حامل‌های انرژی برای سال جاری و سال آینده چقدر حساب کرده است.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در این زمینه معتقد است: "در بودجه سال 96، دولت اجازه دارد تا سقف 48 هزار میلیارد تومان نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام و درآمدی کسب کند، در حال حاضر بر اساس قیمت‌های موجود چیزی حدود 32 هزار میلیارد تومان کسب کرده‌ایم. 16 هزار میلیارد تومان فاصله تا سقف تعیین‌شده وجود دارد و با قیمت کنونی بنزین نمی‌توانیم به سقف برسیم، بنابراین قیمت بنزین حتی می‌تواند به عددی بالاتر از عدد مطرح‌شده افزایش پیدا کند.

بر اساس این گفته نوبخت که عصر روز گذشته بیان شده و در واقع جدیدترین اظهارنظر رسمی سخنگوی دولت است، افزایش قیمت بنزین در صورتی که در سه ماه و اندی از زمان باقی‌مانده سال 96 اجرایی شود قرار است تأمین کننده بخش اعظمی از 16 هزار میلیارد تومان کسری درآمد سال 96 دولت در این بخش باشد.

متوسط مصرف روزانه بنزین در هشت‌ماهه نخست سال جاری 80 میلیون لیتر در روز بوده، در صورتی که همین رقم را به‌عنوان متوسط مصرف روزانه بنزین در ایام باقی‌مانده از سال در نظر بگیریم و هر لیتر بنزین با افزایش 50درصدی به 1500 تومان برسد، در واقع حداکثر 500 تومان در فروش هر لیتر، بیشتر از زمان حاضر درآمد نصیب دولت می‌شود. اگر همان‌طور که اخبار تأییدنشده نشان می‌دهد از ابتدای دی ماه افزایش نرخ بنزین کلید بخورد، ازاین‌رو دولت با افزایش 500تومانی نرخ فروش هر لیتر بنزین در سه‌ماهه پایانی سال جاری، درآمدی 3600 میلیارد تومانی کسب خواهد کرد که با رقم 16 هزار میلیارد تومان درآمد درخواستی دولت در این بخش فاصله دارد. اگرچه بخشی از این درآمد 16 هزار میلیارد تومانی با دریافت‌های دولت از آخرین مابه‌التفاوت افزایش نرخ آب و برق و گاز و گازوئیل در سه‌ماهه پایانی سال تأمین می‌شود ولی مجموع این ارقام بخش کوچکی از 16 هزار میلیارد تومان را شامل می‌شود.

پس انتظار اینکه بنزین همان‌طور که سخنگوی دولت تأکید کرده بیش از 500 تومان در هر لیتر افزایش یابد وجود دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

افزودن دیدگاه جدید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.