کد خبر: 122755
آخرین تحولات خاورمیانه:

امارات خواستار گفتگو با تهران درباره جزایر ایرانی!/ ادعاهای مضحک درخصوص رابطه ایران با القاعده!

 ادعاهای الجبیر در مورد رابطه ایران با القاعده و شرط اتحادیه عرب برای همکاری با ایران از جمله مهم ترین خبرهای خاورمیانه بوده اند.
اتاق خبر 24

ادعاهای مضحک الجبیر در مورد رابطه ایران با القاعده، سفر وزیر دفاع آمریکا به مصر، اردن، کویت و پاکستان، آغاز بازسازی شهر حلب، امارات خواستار گفتگو با تهران درباره جزایر ایرانی و شرط اتحادیه عرب برای همکاری با ایران از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. از سوی دیگر باید به اعلام موعد شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، خبرگزاری رویترز به نقل از چند مقام دولتی آمریکا خبر داد ترامپ روز چهارشنبه آینده در یک سخنرانی ، بیت المقدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناسایی می کند اما انتقال سفارت آمریکا را به تعویق می اندازد.

این خبرگزاری همچنین به نقل از دو مقام دیگر افزود که به رغم این اقدام، انتظار می رود ترامپ انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را که از وعده های انتخاباتی او بود، دوباره به تعویق بیاندازد.

به نوشته رویترز، این اقدام ممکن است به تلاش های نوپای دولت ترامپ در راستای پیشبرد مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و فلسطینیان که توسط «جرد کوشنز» داماد و مشاور ارشد او هدایت می شود، آسیب جدی وارد کند.

از سوی دیگر، این اقدام می تواند رضایت حامیان دست راستی و طرفدار رژیم صهیونیستی ترامپ در انتخابات گذشته ریاست جمهوری آمریکا را فراهم کند.

با این وجود، یک مقام ارشد دولت ترامپ که رویترز نامی از او نبرده است، گفت که این تصمیم هنوز قطعی نیست و ممکن است، تغییر کند.

ترامپ

از سال 1995 میلادی که کنگره آمریکا قانونی برای انتقال سفارت این کشور در تل آویو وضع کرد، همه رئیسان جمهوری آمریکا هر 6 ماه یک بار اجرای این قانون را به مدت 6 ماه به تعویق انداخته اند.

انتظار می رود که ترامپ نیز که تا کنون دو بار چنین فرمانی را امضا کرده، بار دیگر اقدام به تعلیق این قانون کند.
این در حالی است که چند مقام دولت ترامپ به رویترز گفتند که او دستوری برای تهیه برنامه ای بلندمدت برای انتقال سفارت را در دست بررسی دارد تا مشخص کند که تصمیم او قطعی است.

ادعاهای مضحک الجبیر: ایران با القاعده ارتباط دارد

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان مدعی شد که که عربستان هیچگونه ارتباطی با اسرائیل ندارد و ریاض منتظر روند صلح اعراب با تل آویو است.

وی در نشست گفتگوهای مدیترانه ‌ای بار دیگر ادعاهای ضد ایرانی خود را تکرار کرد و مدعی شد که نقش مخرب ایران از زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ آغاز شد.

الجبیر مدعی شد که انقلاب اسلامی ایران، مرزها را به رسمیت نمی‌شناسد و تصور می‌کند که تمام شیعیان متعلق به ایران هستند.

وزیر خارجه عربستان ایران را به ایفای نقش منفی در یمن و نقض قطعنامه‌ های تسلیحاتی متهم کرد و گفت که ایران موشک‌ ها را در اختیار حوثی ها قرار می ‌دهد.

الجبیر در ادامه ادعاهایش افزود: از سال ۱۹۷۹ سیاست‌های ایران همین بوده است، ایران به قوانین بین ‌المللی، اصل عدم دخالت در امور کشورهای دیگر و اصل حسن همجواری بی‌اعتنا است.

الجبیر

وی در بخش دیگری از اظهاراتش، علی ‌رغم اسناد متعددی که درباره حمایت ریاض از گروه‌های تروریستی داعش و القاعده در سوریه وجود دارد، تلاش کرد ایران را به ارتباط با این گروه‌ها متهم کند.

این مقام سعودی در ادامه اظهارات ضد ایرانی اش مدعی شد: ایران اقدامات القاعده و داعش را تسهیل کرده است، ما از اسناد بن‌لادن در ابوت ‌آباد می ‌دانیم که القاعده ارتباط‌ های گسترده‌ ای با ایران دارد.

الجبیر در حالی ارتباط با رژیم صهیونیستی را تکذیب می کند که مقام‌های این رژیم به صورت رسمی اعتراف کرده ‌اند که با عربستان سعودی ارتباط دارند.

وزیر خارجه عربستان درباره روابط ریاض با آمریکا، روسیه و عادی‌ سازی روابط کشورش با رژیم صهیونیستی گفت: ما تقریبا با همه کشورها در دنیا روابط خوبی داریم، غیر از ایران و کره شمالی، با اسرائیل رابطه نداریم چون منتظر هستیم تا فرایند صلح پیش برود.

سفر وزیر دفاع آمریکا به مصر، اردن، کویت و پاکستان

وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون ) در بیانیه ای اعلام کرد «جیمز ماتیس» وزیر دفاع این کشور از یکم تا پنجم دسامبر (دهم تا چهاردهم آذر ماه) سفری را به کشورهای مصر، اردن، پاکستان و کویت انجام خواهد داد.

این در حالی است که رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا نیز قرار است در سفر اروپایی هفته آینده خود به فرانسه، بلژیک و اتریش برود تا با مقامات این کشورها دیدار کند.

وزیر دفاع آمریکا

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، تیلرسون ابتدا قرار است به بروکسل سفر و در آنجا با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند. وی سپس به اتریش و فرانسه خواهد رفت.

آغاز بازسازی شهر حلب

روند بازسازی شهر حلب در سوریه آغاز شده است، اما عملیات ساخت و ساز در این شهر به کندی پیش می رود.

تصاویر از شهر حلب در شمال سوریه، حاکی از آن است که برخی از ساختمان های خسارت دیده در این شهر در دست بازسازی قرار دارد.

خانم ریم خانجی، عضو شورای شهر حلب، گفت: در مرحلهِ آتی، انشاء الله، بازسازی ساختمان های صدمه دیده در بخشی قدیمی شهر حلب، که بر اثر حادثه عظیمی که در این شهر رخ داده بود، خسارت و صدمه دیده اند، بازسازی خواهند شد. ما ابتدا بازسازی ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی را آغاز می کنیم و سپس به بازسازی بازارها و منازل مسکونی خواهیم پرداخت.

امارات خواستار گفتگو با تهران درباره جزایر ایرانی

خلیفه بن زاید آل نهیان حاکم امارات روز جمعه در چهل و ششمین سالروز روز ملی این کشور خواستار گفتگو با ایران درباره جزایر سه گانه شد.

وی ایران را به گفتگو یا رجوع به دادگاه بین المللی درباره جزایر سه گانه دعوت کرد و گفت که این امر باعث تقویت امنیت و ثبات در خلیج فارس می شود.

7153079_525.jpg

حاکم امارات در ادامه ضمن اعلام حمایت از عربستان سعودی گفت که کشورش هر گونه دخالت خارجی که امنیت و ثبات کشورهایی همچون عربستان و بحرین یا هر کشور دوست و برادر دیگر را خدشه دار کند، رد می کند.

اظهارات این مقام امارات در حالی مطرح می شود که ایران بارها اعلام کرده است جزایر سه گانه تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی ایرانی است و هرگونه اظهارنظر مقامات اماراتی در این خصوص، دخالت در امور داخلی ایران محسوب می شود.

شرط اتحادیه عرب برای همکاری با ایران

«احمد ابوالغیط» در سومین «همایش گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای» در رم خواستار تغییر خط‌مشی و رفتار ایران در قبال کشورهای عربی شد.

ابوالغیط در خصوص روابط با ایران اظهار داشت: «مهم این است که ایران رفتارهای خود در منطقه را کنترل کند و اگر ایران خط‌مشی و رفتار خود را تغییر دهد، اعراب آماده همکاری با آن هستند».

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ابوالغیط همچنین بررسی‌های جدی در اتحادیه عرب درباره دستیابی به دیدگاه مشترک در خصوص منابع تهدید و راهکارهای تعامل جمعی با آن را ضروری برشمرد و افزود: «توافق درباره اولویت‌های امنیت ملی عربی یک ضرورت مبرم در مرحله کنونی است».

منبع: تابناک