کد خبر: 122662
رسانه ترکیه ای:

وزارت دفاع آمریکا از دستورات ترامپ پیروی نمی کند

ادامه ارسال سلاح از سوی فرماندهی نیروهای آمریکایی در خاورمیانه به یگان های مدافع خلق(ی.پ.گ) و اظهارات سخنگوی وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) مبنی بر همکاری با نیروهای کُرد سوری به منظور جلوگیری از بازگشت داعش حاکی عدم پیروی پنتاگون از دستورات ترامپ است.
اتاق خبر 24

روزنامه ینی شفق در گزارشی خبری نوشت: در چند روز اخیر ضعف مدیریتی در رهبری ایالات متحده آمریکا و شکاف عمیق میان مقامات ارشد تصمیم گیر این کشور در موضوع بحران سوریه و تحولات منطقه ای بیش از هر زمان دیگری به چشم می آید.
به نوشته این رسانه، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا چندی پیش در تماسی تلفنی با اردوغان از قطع ارسال سلاح به نیروهای کُرد سوریه خبر داده بود اما دو روز پیش بیش از یکصد کامیون سلاح از سوی مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه به نیروهای ی.پ.گ ارسال شد و سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز به ادامه همکاری با پ.ک.ک و پ.ی.د به منظور جلوگیری از بازگشت داعش تاکید کرد که اینها همه نشانگر اختلاف میان مقامات ارشد تصمیم گیر در کاخ سفید و نیز عدم پیروی پنتاگون از دستورات ترامپ است.

ینی شفق اضافه کرد: اریک پاهون سخنگوی دفتر امور خاورمیانه پنتاگون در اظهاراتی به ارزیابی و بازبینی نحوه حمایت و پشتیبانی از پ.ک.ک و پ.ی.د تاکید کرده و ادامه همکاری با نیروهای کُرد سوریه را به منظور جلوگیری از بازگشت گروه تروریستی داعش بسیار مهم توصیف کرد اما از سوی دیگر سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید نیز در اظهاراتی توقف حمایت های تسلیحاتی از معارضان سوری و باز پس گیری سلاح های ارسالی به این گروه ها پس از نابودی داعش را مورد تاکید قرار داد.

به نوشته ینی شفق، شبیه اختلافات میان کاخ سفید و پنتاگون، در موضوع سوریه میان پنتاگون و سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) نیز رخ داد.

ینی شفق اعلام کرد: سازمان جاسوسی آمریکا از سال 2013 شروع به حمایت و تجهیز تسلیحاتی برخی گروه ها از جمله جنبش حازم کرد که با مخالفت پنتاگون در سال 2014 متوقف شد و همچنین نمونه های دیگر اختلاف دیدگاه این دو ارگان امنیتی را می توان در استراتژی آنها به منظور مقابله با مبارزان شیعه مورد حمایت ایران و حمله شیمیایی بشار اسد به وضوح دید.

به گزارش ایرنا، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه چند روز پیش اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در تماسی با اردوغان به اشتباه آمریکا در حمایت از نیروهای پ.ک.ک و پ.ی.د اعتراف و قطع حمایت های مالی و تسلیحاتی به این گروهها را اعلام کرده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا